| muratordom.pl » Nowoczesne okna do domu » Co powoduje parowanie szyb i jak skutecznie zapobiegać kondensacji pary wodnej?

Co powoduje parowanie szyb i jak skutecznie zapobiegać kondensacji pary wodnej?

Wiele osób żali się na parowanie szyb w swoich domach czy mieszkaniach, nie wiedząc jak sobie z tym poradzić. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że przyczyną jest wada konstrukcyjna stolarki okiennej. W zdecydowanej większości przypadków jest to jednak naturalne zjawisko fizyczne, które świadczy o wysokiej jakości szyb zespolonych, a nie o usterce.

Do kondensacji pary wodnej dochodzi najczęściej w czasie chłodniejszego okresu w roku. Dodatkowo prace domowe takie jak prasowanie, gotowanie czy pranie, sprzyjają pojawieniu się wody na szybach. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki prostym rozwiązaniom dostępnym na rynku, możemy znacząco zredukować, a nawet całkowicie wyeliminować to uciążliwe zjawisko. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Kondensacja, czyli skraplanie pary wodnej na powierzchni szyb okiennych jest zjawiskiem powszechnym. Dlatego nie powinniśmy się martwić, że występuje tylko w naszym domu czy mieszkaniu. Pojawia się ono zarówno w przypadku okien z profili PVC jak i drewnianych, w starszych modelach stolarki okiennej, jak i w nowych energooszczędnych oknach z bardzo korzystnym, niskim współczynnikiem Uw.

Autor: Vetrex

Kiedy zmagamy się z kondensacją pary wodnej?

Parowanie szyb pojawia się najczęściej jesienią i zimą, jednak zjawisko dotyczy także innych pór roku. Występuje, gdy zaczyna się okres wzmożonej wilgotności, czyli na przykład w okresie wiosennych deszczy i burz. Ponadto, parowanie szyb wzmaga się szczególnie wiosną i jesienią, gdy mamy do czynienia z dużą różnicą temperatur między dniem a nocą, a mieszkania i domy nie są już lub jeszcze ogrzewane. Skraplanie szyb często występuje także tuż po zakończeniu prac remontowych (po malowaniu czy tynkowaniu), czy w oddanych dopiero do użytku mieszkaniach i domach. Podczas remontu stosuje się bowiem materiały wymagające sporej wilgotności, takie jak beton czy gips, a niektóre powierzchnie wymagają długiego okresu schnięcia.

Autor: Vetrex

Wysoki poziom wilgoci unosi się w powietrzu przez cały rok zwłaszcza w kuchniach i łazienkach. Pojawia się podczas kąpieli, czy w trakcie gotowania. Na parowanie okien wpływ może mieć też położenie okien w stosunku do stron świata – najczęściej występując od północy. Pojawia się również tam, gdzie tworzone są przestrzenie zamknięte, na przykład w momencie umieszczenia przy oknach mebli, czy zawieszeniu w nich grubych firanek i zasłon.

Autor: Vetrex

Co jest powodem skraplania się pary wodnej na szybach?

Z reguły parowanie szyb wiąże się ze zbyt dużym poziomem wilgotności w pomieszczeniu, a także ze znaczną różnicą temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku. Permanentne zjawisko skraplania się pary wodnej może świadczyć o słabej wentylacji.

Parowanie zewnętrznej powierzchni szyby wiąże się z wysoką izolacją cieplną szyb zespolonych (tj. niskim współczynniku przenikania ciepła Uw). Na zewnątrz wydostaje się niewielka ilość ciepłego powietrza ze środka budynku, więc zewnętrzna szyba pozostaje zimna, a tym samym, w wyniku skraplania wilgoci, dochodzi do pojawienia się pary wodnej. Na to zjawisko częściej narażone są zabudowania zlokalizowane na obszarach o dużej wilgotności powietrza, np. w pobliżu jezior, czy rzek.

Autor: Vetrex

Parowanie szyb wewnątrz mieszkania czy budynku dotyczy rzadziej okien starszego typu, a zdecydowanie częściej pojawia się w przypadku nowoczesnych termoizolacyjnych szyb zespolonych. Powietrze staje się wilgotne podczas gotowania, prania, czy prasowania, nie wydostaje się na zewnątrz i nadmiar pary wodnej osiada na szybach, które są chłodne. W tym przypadku skraplanie zaczyna się w rogach i brzegach okien, w przeciwieństwie do kondensacji pary wodnej na zewnętrznej powierzchni szyby, która w pierwszej kolejności pojawia się w środkowej części. Kondensacja pary wodnej wewnątrz pakietu szybowego może wynikać z rozszczelnienia pakietu, co wiąże się z koniecznością jego wymiany.

Jakie są konsekwencje skraplania się szyb?

Na pewno skraplanie pary wodnej na powierzchni szyby zmusza do częstego czyszczenia i wycierania okien. Zaparowane szyby zmniejszają też w jakimś stopniu widoczność, co dla niektórych może być niekomfortowe. Ponadto intensywnie skraplająca się woda może także niszczyć parkiet czy panele, szczególności w przypadku dużych okien sięgających do podłogi. Przede wszystkim jednak duża wilgotność w pomieszczeniach może w perspektywie czasu doprowadzić do powstania pleśni, czy grzybów na ścianach, w pierwszej fazie głównie wokół okien. Z kolei w wyniku tego może pojawić się nieprzyjemny zapach, a w najgorszym wypadku nawet alergia u domowników.

Autor: Vetrex

Przeczytaj dodatkowo:
Jak wybrać okna, które skutecznie ochronią przed...

Jeśli chcesz, aby okna dobrze chroniły przed hałasem z zewnątrz, musisz wiedzieć na co zwracić uwagę,...

Izolacja akustyczna okien. Jak optymalnie dobrać...

Zastosowanie okien o korzystnych parametrach w zakresie izolacji akustycznej pozwola w znacznym stopniu...

Wszystko na temat okien energooszczędnych: jakie...

Jeżeli zdecydujesz się na zamontowanie w domu okien energooszczędnych to musisz wiedzieć, jakie elementy okna...

Alternatywa dla okna dachowego. Lukarny - jak...

Lukarny – charakterystyczne przeszklenia, zakończone w górnej części trójkątem lub...

Designerskie okna dla budownictwa...

Okna zaprojektowano z myślą o budownictwie energooszczędnym i pasywnym oraz nowoczesnych, śmiałych projektach...

Drzwi tarasowe. Jak wybrać wygodne w...

Wybór odpowiednich drzwi tarasowych ma ogromne znaczenie. Aby w pełni wykorzystać uroki...

sponsor artykułu
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT