| muratordom.pl » Nowoczesne okna do domu » Co powoduje parowanie szyb i jak skutecznie zapobiegać kondensacji pary wodnej?

Co powoduje parowanie szyb i jak skutecznie zapobiegać kondensacji pary wodnej?

Wiele osób żali się na parowanie szyb w swoich domach czy mieszkaniach, nie wiedząc jak sobie z tym poradzić. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że przyczyną jest wada konstrukcyjna stolarki okiennej. W zdecydowanej większości przypadków jest to jednak naturalne zjawisko fizyczne, które świadczy o wysokiej jakości szyb zespolonych, a nie o usterce.

Do kondensacji pary wodnej dochodzi najczęściej w czasie chłodniejszego okresu w roku. Dodatkowo prace domowe takie jak prasowanie, gotowanie czy pranie, sprzyjają pojawieniu się wody na szybach. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki prostym rozwiązaniom dostępnym na rynku, możemy znacząco zredukować, a nawet całkowicie wyeliminować to uciążliwe zjawisko. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Kondensacja, czyli skraplanie pary wodnej na powierzchni szyb okiennych jest zjawiskiem powszechnym. Dlatego nie powinniśmy się martwić, że występuje tylko w naszym domu czy mieszkaniu. Pojawia się ono zarówno w przypadku okien z profili PVC jak i drewnianych, w starszych modelach stolarki okiennej, jak i w nowych energooszczędnych oknach z bardzo korzystnym, niskim współczynnikiem Uw.

Autor: Vetrex

Kiedy zmagamy się z kondensacją pary wodnej?

Parowanie szyb pojawia się najczęściej jesienią i zimą, jednak zjawisko dotyczy także innych pór roku. Występuje, gdy zaczyna się okres wzmożonej wilgotności, czyli na przykład w okresie wiosennych deszczy i burz. Ponadto, parowanie szyb wzmaga się szczególnie wiosną i jesienią, gdy mamy do czynienia z dużą różnicą temperatur między dniem a nocą, a mieszkania i domy nie są już lub jeszcze ogrzewane. Skraplanie szyb często występuje także tuż po zakończeniu prac remontowych (po malowaniu czy tynkowaniu), czy w oddanych dopiero do użytku mieszkaniach i domach. Podczas remontu stosuje się bowiem materiały wymagające sporej wilgotności, takie jak beton czy gips, a niektóre powierzchnie wymagają długiego okresu schnięcia.

Autor: Vetrex

Wysoki poziom wilgoci unosi się w powietrzu przez cały rok zwłaszcza w kuchniach i łazienkach. Pojawia się podczas kąpieli, czy w trakcie gotowania. Na parowanie okien wpływ może mieć też położenie okien w stosunku do stron świata – najczęściej występując od północy. Pojawia się również tam, gdzie tworzone są przestrzenie zamknięte, na przykład w momencie umieszczenia przy oknach mebli, czy zawieszeniu w nich grubych firanek i zasłon.

Autor: Vetrex

Co jest powodem skraplania się pary wodnej na szybach?

Z reguły parowanie szyb wiąże się ze zbyt dużym poziomem wilgotności w pomieszczeniu, a także ze znaczną różnicą temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku. Permanentne zjawisko skraplania się pary wodnej może świadczyć o słabej wentylacji.

Parowanie zewnętrznej powierzchni szyby wiąże się z wysoką izolacją cieplną szyb zespolonych (tj. niskim współczynniku przenikania ciepła Uw). Na zewnątrz wydostaje się niewielka ilość ciepłego powietrza ze środka budynku, więc zewnętrzna szyba pozostaje zimna, a tym samym, w wyniku skraplania wilgoci, dochodzi do pojawienia się pary wodnej. Na to zjawisko częściej narażone są zabudowania zlokalizowane na obszarach o dużej wilgotności powietrza, np. w pobliżu jezior, czy rzek.

Autor: Vetrex

Parowanie szyb wewnątrz mieszkania czy budynku dotyczy rzadziej okien starszego typu, a zdecydowanie częściej pojawia się w przypadku nowoczesnych termoizolacyjnych szyb zespolonych. Powietrze staje się wilgotne podczas gotowania, prania, czy prasowania, nie wydostaje się na zewnątrz i nadmiar pary wodnej osiada na szybach, które są chłodne. W tym przypadku skraplanie zaczyna się w rogach i brzegach okien, w przeciwieństwie do kondensacji pary wodnej na zewnętrznej powierzchni szyby, która w pierwszej kolejności pojawia się w środkowej części. Kondensacja pary wodnej wewnątrz pakietu szybowego może wynikać z rozszczelnienia pakietu, co wiąże się z koniecznością jego wymiany.

Jakie są konsekwencje skraplania się szyb?

Na pewno skraplanie pary wodnej na powierzchni szyby zmusza do częstego czyszczenia i wycierania okien. Zaparowane szyby zmniejszają też w jakimś stopniu widoczność, co dla niektórych może być niekomfortowe. Ponadto intensywnie skraplająca się woda może także niszczyć parkiet czy panele, szczególności w przypadku dużych okien sięgających do podłogi. Przede wszystkim jednak duża wilgotność w pomieszczeniach może w perspektywie czasu doprowadzić do powstania pleśni, czy grzybów na ścianach, w pierwszej fazie głównie wokół okien. Z kolei w wyniku tego może pojawić się nieprzyjemny zapach, a w najgorszym wypadku nawet alergia u domowników.

Autor: Vetrex

Przeczytaj dodatkowo:
Alternatywa dla okna dachowego. Lukarny - jak...

Lukarny – charakterystyczne przeszklenia, zakończone w górnej części trójkątem lub...

Designerskie okna dla budownictwa...

Okna zaprojektowano z myślą o budownictwie energooszczędnym i pasywnym oraz nowoczesnych, śmiałych projektach...

Drzwi tarasowe. Jak wybrać wygodne w...

Wybór odpowiednich drzwi tarasowych ma ogromne znaczenie. Aby w pełni wykorzystać uroki...

Szyby okienne do zadań specjalnych - wybieramy...

Personalizacja okien pozwala na dopasowanie produktu do indywidualnych potrzeb. Szyby okienne oferowane są w...

Jak wybrać okna do domu? Praktyczny poradnik...

Kiedy budujesz lub remontujesz dom czy mieszkanie pojawia się konieczność zakupu nowych okien. Jakie okna...

Oświetlenie wnętrza, a nasze samopoczucie

Światło słoneczne jest niezbędne do życia. Dlatego tak ważne są odpowiednie okna w domu. Powinny wprowadzać...

sponsor artykułu
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT