| muratordom.pl » Velux » Jakie okna połaciowe zamontować, aby wystarczająco doświetlić wnętrze poddasza?

Jakie okna połaciowe zamontować, aby wystarczająco doświetlić wnętrze poddasza?

Odpowiednie doświetlenie poddasza pozwoli na jego swobodne użytkowanie. Należy pamiętać, aby montować okna o jak największej powierzchni przeszklenia. Przeczytaj, jakie są rodzaje okien połaciowych i które wybrać, aby dobrze doświetlić wnętrze poddasza.

Przez okna połaciowe do wnętrza wpada więcej światła i oświetlają one większą część pomieszczenia niż okna pionowe. Dlatego mogą zajmować tyle miejsca na dachu, ile wynosi 1/8-1/10 powierzchni podłogi. Odpowiednio dobrane okno powinno zapewnić dobrą widoczność zarówno osobie stojącej, jak i siedzącej. Im mniejszy jest kąt nachylenia dachu, tym dłuższe powinno być okno.

Decydując się na okna połaciowe, trzeba zwrócić uwagę także na wysokość ścianki kolankowej i kąt nachylenia dachu. Im wyższa ścianka kolankowa, tym wyżej będzie się znajdować dolna krawędź okna. W takim wypadku, żeby zapewnić sobie dobrą widoczność, pod oknem połaciowym warto wstawić jeszcze pionowe, tak żeby powstało zespolenie kolankowe.

Okna na poddasze – okna połaciowe obrotowe

Okna obrotowe są najpopularniejsze wśród okien połaciowych. Otwierają się wokół osi obrotu w połowie swojej wysokości. Jeśli zostaną dość nisko zamontowane, podczas otwierania trzeba będzie się cofnąć. Żeby tego uniknąć, można wykorzystać okna o podwyższonej osi obrotu znajdującej się mniej więcej w 3/4 wysokości okna.

Okna uchylno-obrotowe na poddasze

Tego typu okna, dzięki zastosowaniu dodatkowego przełącznika można otwierać na dwa sposoby: obracać wokół osi w połowie wysokości skrzydła lub uchylać do góry. Wybierając tego typu okna, należy zwrócić uwagę, w którym miejscu jest zamontowana klamka, bo przy górnym mocowaniu, wysokiej ściance kolankowej i dużej długości okna do jego otwierania będziemy musieli używać drążka.

Okna wyłazowe

Okna wyłazowe na dach otwierają się na bok. Często służą jako wyjście na dach dla kominiarza.

Pomysłowe rozwiązanie doświetlenia poddasza – balkonowe okno na poddasze i okno panoramiczne

Ciekawym rozwiązaniem jest okno balkonowe, którego górne skrzydło uchyla się do góry, a dolne do przodu, tak że można wejść w głąb niego i wyglądać z dachu jak z balkonu.

Okna panoramiczne składające się z trzech dużych przesuwnych skrzydeł.

Z jakich materiałów tworzy się okna połaciowe?

Okna połaciowe są produkowane z drewna lub PCW, a także z drewna powleczonego tworzywem sztucznym. Uważa się, że okna drewniane są lepsze, bo są zbudowane z takiego samego materiału jak więźba. Będą w podobny sposób pracować pod wpływem zmian temperatury, wilgoci, wiatru.

Okna plastikowe lub powleczone tworzywem sztucznym są przeznaczone do łazienek, bo są odporne na działanie wilgoci. Ale jeśli mamy w łazience dobrą wentylację, można tam zamontować okno drewniane.

Warto pamiętać, aby podczas montażu górne ościeże było równoległe do podłogi, a dolne prostopadłe – wtedy do pomieszczenia wpada więcej światła.

ZDANIEM EKSPERTA

Ekspert VeluxJakie powinny być okna dachowe, by dobrze doświetlić wnętrza na poddaszu?

O wyjątkowości poddasza decyduje ilość światła dziennego, które wpada łatwiej niż do innych części budynku. Projektując poddasze, warto zadbać, by ten walor wykorzystać jak najlepiej. Wybierając wielkość i liczbę okien dachowych, należy wziąć pod uwagę fakt, że powierzchnia ich przeszklenia powinna stanowić około 10% powierzchni podłogi pokoju. Kupujmy zatem okna, które mają największą powierzchnię szyby. Większa liczba mniejszych okien równomiernie rozłożonych na dachu zapewni przy tym więcej światła niż jedno duże okno o tej samej powierzchni.

W małych pomieszczeniach najlepiej, aby okno było usytuowane centralnie, tak, by słońce mogło oświetlać cały pokój. Jeśli mamy wybór, to umieśćmy okno od strony południowej, wtedy pomieszczenie będzie dłużej w ciągu dnia lepiej oświetlone. W dużych pokojach na poddaszu warto rozważyć instalację kilku okien w zestawie. Są to bardzo efektowne i dekoracyjne rozwiązania, zatem świetnie nadają się do salonów i pokojów dziennych. Aby zapewnić lepszą dystrybucję światła, warto instalować okna po dwóch stronach pomieszczenia. Takie ułożenie nawet pomimo tej samej ilości okien sprawi, że pomieszczenie będzie lepiej doświetlone.

Monika Kupska - Kupis, architekt z firmy VELUX

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Rozmieszczenie i wybór okien do domu...

O rozmieszczeniu okien i ich wymiarach musisz decydować już na etapie projektowania domu energooszczędnego....