| muratordom.pl » VELUX - Rolety i markizy » Sposoby na zaciemnienie wnętrz - rolety i żaluzje

Sposoby na zaciemnienie wnętrz - rolety i żaluzje

Rolety, żaluzje i inne przesłony okienne służą nie tylko do ochrony wnętrz przed słońcem i wysoką temperaturą w czasie upałów. Dla wielu osób bardzo ważna jest ich druga funkcja związana z zaciemnieniem wnętrza w nocy i w razie potrzeby, również w dzień.

Niektórzy preferują tylko częściowe zaciemnienie – nie przeszkadza im światło docierające z zewnątrz, a jedynie pragną zapewnić sobie prywatność przez całkowite zasłonięcie okien. Są też osoby, które potrzebują zupełnie zaciemnić wnętrze, by idealnie wypocząć i dobrze się wyspać lub komfortowo i efektywnie pracować. Dla jednych i drugich producenci okien i akcesoriów przygotowali wiele rozwiązań. Z pewnością każdy znajdzie przesłony odpowiadające jego potrzebom.

Autor: VELUX

Rolety zaciemniające-plisowane

Wewnętrzne rolety zaciemniające

By dobrze spełniały swoja rolę, powinny być wykonane ze specjalnych materiałów, które nie przepuszczają światła. Ważne jest też odpowiednie zamocowanie tkaniny i prowadnic, tak, żeby nie powstawały szczeliny. Listwy i prowadnice rolet zaciemniających produkowane są np. ze specjalnego aluminium, które eliminuje wszelkie odbicia światła. Tkaniny mogą być gumowane lub pokryte specjalną, dodatkową powłoką, która nie przepuszcza światła. Co ważne, całkowite zaciemnienie można uzyskać nie tylko przy roletach z bardzo ciemnych materiałów, te w jasnych kolorach również będą dobrze spełniać swoje zadanie. Takie przesłony nie tylko skutecznie odcinają od zewnętrznych źródeł światła nocą, ale odpowiednio zaciemniają wnętrze również w słoneczny dzień.

Rolety zaciemniająco-plisowane

To połączenie głównej rolety zaciemniającej (dostępnej w różnych wariantach kolorystycznych) z dolną plisą w kolorze białym. Przy tym rozwiązaniu można zaciemnić pomieszczenie poprzez całkowite opuszczenie górnej rolety. Można też wprowadzić do wnętrza światło rozproszone o różnej intensywności – wszystko zależy od powierzchni, jaka zostanie przesłonięta roletami. Rolety zaciemniająco-plisowane sprawdzą się w sypialni, pokoju dziecięcym i w pomieszczeniu służącym do pracy.

WARTO WIEDZIEĆ

Rolety zaciemniająco-plisowane DFD firmy VELUX to dwie rolety w jednej, czyli zaciemnianie i kontrola światła. Górna roleta dostępna jest w 24 kolorach, dolna jest biała. Roletę wygodnie się użytkuje i można ją zatrzymać na dowolnej wysokości. Wyposażona jest w dwa uchwyty pozycjonujące, których położenie można regulować niezależnie. Pierwszy uchwyt jest umieszczony pomiędzy tkaninami, a drugi jest przymocowany do dolnej części tkaniny plisowanej. W ten sposób z łatwością można regulować, ile światła zablokować, ile rozproszyć, a ile dopuścić do pomieszczenia w naturalnej postaci. Wystarczy złapać uchwyt pozycjonujący i podnieść lub obniżyć rolety.

Rolety zaciemniające do pokoju dziecięcego

Minęły już czasy jednolitych rolet w nudnych kolorach. Teraz, nawet rolety zaciemniające, można idealnie dopasować do stylu domu i aranżacji poszczególnych pomieszczeń. Powstają np. serie do pokojów dziecięcych i młodzieżowych z wizerunkami bohaterów popularnych bajek i filmów. „Swoją” roletą będzie mógł cieszyć się zarówno miłośnik samochodów, jak i mała księżniczka uwielbiająca kolor różowy.

Rolety przyciemniające

To rozwiązanie, dzięki któremu uzyskujemy efekt półmroku we wnętrzu. Rolety przyciemniające polecane są do sypialni i pokojów dziecięcych. Dostępne są w wielu kolorach.

Rolety rzymskie

Nie gwarantują całkowitej eliminacji światła, ale łagodnie je rozpraszają. Sprzyjają aranżacji przytulnego wnętrza i są wyjątkowo dekoracyjne. W zależności od koloru i struktury materiału, mogą przepuszczać różną ilość światła. Bardzo praktyczne są rolety rzymskie, które nie są przytwierdzone ani do dolnej, ani do górnej części okna, dzięki temu można swobodnie regulować ich położenie np. zasłonić tylko środkową część okna, górną lub tylko dolną.

WARTO WIEDZIEĆ

Rolety rzymskie VELUX FHB to bardzo elegancka kolekcja wzorów i tkanin. Uwagę zwraca ich lekkość i oryginalność. Gdy zapragniesz zmiany, w kilka minut możesz wymienić materiał na nowy. Inne cechy rolet FHB to: idealne dopasowanie i płynna obsługa, łatwość czyszczenia, możliwość idealnego dopasowania wzoru i koloru tkaniny do indywidualnych potrzeb użytkownika (różny stopień rozproszenia światła), system samodzielnego montażu Pick&Click. 

Rolety dzień-noc

Takie przesłony okienne składają się z dwóch warstw tkaniny ułożonej w naprzemienny układ pasów przezroczystych i zaciemniających. Dzięki regulacji pokrywania się pasów, można wprowadzić do wnętrza optymalną ilość światła lub je częściowo zaciemnić. Rolety dzień–noc spełniają też funkcję dekoracyjną i sprawiają, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne.

Żaluzje

To sprawdzony, klasyczny sposób na ograniczenie dostępu światła do wnętrz. Ich zaletą jest możliwość dowolnego ustawienia kąta lameli. Dzięki temu można regulować stopień zaciemnienia. Aktualnie żaluzje montowane są głównie w pomieszczeniach biurowych, ale sprawdzą się też w łazienkach, kuchniach i różnych pomieszczeniach gospodarczych. Nie sprawiają kłopotów w obsłudze (wygodna regulacja za pomocą bocznego suwaka) i łatwo się je czyści. Najpopularniejsze żaluzje dostępne na rynku wykonane są z lakierowanego aluminium, z drewna lub z tworzyw sztucznych. Niektórzy producenci oferują też żaluzje ze skóry i bambusa.

Planując zakup przesłon okiennych można też rozważyć połączenie różnych produktów na jednym oknie np. rolety podwójnie plisowanej i markizy (ochrona przed nagrzewaniem i regulacja naświetlenia), czy rolety zaciemniającej i markizy (izolacja termiczna i zaciemnienie). Dobrze jest wybierać okna i akcesoria jednego producenta, tak, by montaż przebiegał sprawnie a użytkowanie nie sprawiało problemów.

Przesłony zewnętrzne

Pamiętajmy, że zaciemnienie gwarantują również przesłony montowane na zewnątrz np. rolety zewnętrzne. Oprócz całkowitej redukcji wpadającego do pomieszczenia światła, doskonale chronią dom przed nagrzewaniem w czasie upałów, a zimą poprawiają izolację cieplną. Wyciszają też wnętrze podczas opadów intensywnego deszczu i gradu.

Podobne zadanie spełniają również okiennice. W zależności od konstrukcji, mogą całkowicie lub częściowo odcinać dostęp światła. Chronią okno przed deszczem, gradem i wiatrem, zabezpieczają dom przed intensywnym działaniem promieni słonecznych i poprawiają termoizolację. Spełniają też funkcję dekoracyjną i podkreślają styl budynku. Elewacja z okiennicami zyskuje elegancki wygląd.

Moskitiery, żaluzje, rolety do każdego pomieszczenia w domu

Przysłony okienne, takie jak moskitiery, żaluzje czy rolety muszą pełnić zarówno funkcją...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Przesłony słoneczne - na zewnątrz czy wewnątrz?

Zarówno rolety wewnętrzne, jaki i zewnętrzne znacząco wpływają na komfort korzystania z poddasza. Skąd...

Dlaczego oryginalne rolety i markizy to trafny...

Oryginalne rolety i markizy zapewnią uczucie optymalnego komfortu użytkowania poddasza. Na rynku istnieje...

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Jakie akcesoria do okien dachowych warto kupić?

Akcesoria do okien dachowych powinny łączyć w sobie cechy funkcjonalne i użytkowe z atrakcyjną formą...

Aranżacje pomieszczeń z oknami dachowymi –...

Aranżacja poddasza przestała być problemem. Podpowiadamy, jak dobrze zaprojektować przestrzeń użytkową pod...

Rolety zewnętrzne na oknach połaciowych a...

Rolety zewnętrzne posiadają wiele przydatnych funkcji, które pozwolą każdemu poczuć się bezpiecznie i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.