| muratordom.pl » VELUX - Rolety i markizy » Moskitiery, żaluzje, rolety do każdego pomieszczenia w domu

Moskitiery, żaluzje, rolety do każdego pomieszczenia w domu

Przysłony okienne, takie jak moskitiery, żaluzje czy rolety muszą pełnić zarówno funkcją praktyczną, jak i dekoracyjną. Powinny umożliwiać regulację ilości światła, które wpada do wnętrza, a także chronić przed jego nadmiarem. Przeczytaj, jak dopasować przesłony okienne do różnych pomieszczeń.

Promienie słoneczne mają pozytywny wpływ na samopoczucie i kondycję psychiczną, a stopień nasłonecznienia pomieszczenia zależy od tego, gdzie usytuowane są okna. W pomieszczeniach takich jak kuchnia, salon czy gabinet słońce umila pracę i przedłuża możliwość wykonywania niezbędnych czynności przy świetle dziennym. Dodatkowo lokale z oknami usytuowanymi w nasłonecznionej części budynku są jednymi z najdroższych i najbardziej pożądanych na rynku. Jednak nie dla wszystkich właścicieli domów i mieszkań jest to zaletą.

Okno w salonie i gabinecie

Okna we wnętrzu położone na południe, zachód, czy południowy-zachód wpuszczają promienie słoneczne do pomieszczenia przez większą część dnia, zapewniając tym samym optymalną ilość światła dziennego. W pokojach doświetlonych w ten sposób zwykle panuje wyższa temperatura niż w reszcie domu, co zimą stanowić może dużą oszczędność energii, natomiast latem powodować uczucie dyskomfortu. Czym zatem najlepiej przysłonić okna? Na okna w salonie i gabinecie okna wystarczy nałożyć przysłony ograniczające lekko dostęp światła. W tej roli dobrze sprawdzą się delikatnie rozpraszajace światło rolety rzymskie lub rolety plisowane. Rozwiązania te nie blokują całkowicie dostępu światła, a jednie go ograniczają. Niektórzy producenci przysłon okiennych oferują rolety z funkcją regulacyjną od góry i od dołu, co daje możliwość przyciemnienia jedynie części okna - na przykład tej padającej na komputer.
W przypadku, kiedy okna w tych pomieszczeniach wychodzą na stronę wchodnią lub północną, lepiej zastosować nowoczesne żaluzje lub lekkie, materiałowe rolety.

Autor: VELUX

Rolety rzymskie

Okno w sypialni i pokoju dziecięcym

Zarówno sypialnia rodziców jak i pokój dziecka są miejscami, w których chcemy się zrelaksować oraz mieć poczucie komfortu i intymności. W takich pomieszczeniach dobrze jest użyć przesłon zapewniających jak najszczelniejszą barierę dla ciepła i światła. Rozwiązaniem idealnym będzie roleta dzień-noc. Dzięki pokrywającym się pasom regulacyjnym przyciemnie pomieszczenie, jesteśmy w stanie zapewnić pomieszczeniu spokojną atmosferę. Dodatkowym atutem jest wygląd rolet, których wzornictwo zapewnia łagodne zespojenie z wnętrzem.
Innym rozwiązaniem do pokojów dziecięcych są pełne rolety o ciekawym wzornictwie. Stanowią one świetny przykład na to, że poza praktycznością, przysłony okienne pełnią również funkcję dekoracyjną.

Autor: VELUX

Aranżacja pokoju dziecięcego w wersji chłopięcej. Monochromatyczne wnętrze z roletą okienną przedstawiającą ulubionych bohaterów z kreskówki.

Okno w kuchni i łazience

Duża wilgotność powietrza, opary z tłuszczu i wentylacja, która w najtrudniejszych sytuacjach nie zawsze spełnia swoje zadanie wydają się uniemożliwiać montaż ładnych przesłon okiennych. Z pomocą przychodzą producenci rolet zewnętrznych. Jest to rozwiązanie, które coraz mocniej zyskuje na popularności, dzięki praktyczności wykonania i łatwości użycia. Innym, choć równie dobrym rozwiązaniem są żaluzje, które bez problemu można wyjąć (nie rozmontowując całego stelaża) i umyć pod prysznicem. Te drugie w szczególny sposób nadadzą wnętrzu charakter i umożliwią przysłonięcie podczas kąpieli lub przyrządzania posiłku rażącego w oczy słońca.

Moskitiera

Niesamowicie praktycznym i często niedocenianym patentem na okno kuchenne jest moskitiera. Moskitiera, częściej spotykana w mniejszych miejscowościach i na wsiach, jest bardzo dobrym sposobem na zabezpieczenie kuchni przed muchami i mniejszymi owadami, które mogą szkodzić naszemu jedzeniu. W innych pomieszczeniach może chronić przed komarami, ćmiami i innymi niechcianymi insektami, zwykle latającymi dookoła żarówek. Zaletą moskitier jest także bardzo delikatne rozpraszanie światła. Nie ograniczają one bezpośrednio przepływu promieni słonecznych, a jedynie delikatnie je łagodzą.

WARTO WIEDZIEĆ

Kiedy warto rozważyć zastosowanie przesłon słonecznych w oknach dachowych na zewnątrz a kiedy wewnątrz?

Zarówno rolety wewnętrzne, jaki i zewnętrzne znacząco wpływają na komfort korzystania z poddasza. Podejmując decyzję o ich zakupie warto zastanowić się, które ich funkcje są dla nas najważniejsze: zaciemnienie, ochrona przed nagrzaniem pomieszczenia, izolacja okna w zimie, tłumienie hałasu czy może walory dekoracyjne.

Rolety zewnętrzne, bez względu na porę roku, zapewniają optymalny komfort termiczny - w zimie poprawiają izolacyjność okna nawet o 27 proc., z kolei w lecie zatrzymują do 97 proc. ciepła. Dodatkowo, dają efekt całkowitego zaciemnienia, tłumią hałas z zewnątrz, odgłosy padającego deszczu, a także poprawiają bezpieczeństwo. Sprawdzą się na każdym oknie, bez względu na jego lokalizację względem strony świata. Firma VELUX ma w swojej ofercie rolety zewnętrzne o trzech sposobach obsługi: obrotowe, elektryczne, a także solarne.

Innym, zewnętrznym produktem stosowanym na oknach dachowych są markizy. Tkanina w formie siateczki odbija promienie słoneczne i chroni wnętrze przed nagrzewaniem, redukując je nawet o 72 proc. Jednocześnie, markiza nie ogranicza widoku za oknem. Rolety zewnętrzne są bardziej uniwersalne i można je stosować przez cały rok, markizy stosujemy tylko latem.

Z kolei rolety wewnętrze umożliwiają kontrolę ilości wpadającego do pomieszczenia światła i są ciekawym elementem dekoracji wnętrza. Do wyboru mamy różne rodzaje: plisowane, z półprzepuszczalnej tkaniny lub zaciemniające; gama wzorów i kolorów jest naprawdę bardzo szeroka. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie jednej osłony zewnętrznej i jednej osłony wewnętrznej. Tak wyposażone okno dachowe zyskuje bardzo wiele na funkcjonalności.

Przeczytaj dodatkowo:
Aranżacje pomieszczeń z oknami dachowymi –...

Aranżacja poddasza przestała być problemem. Podpowiadamy, jak dobrze zaprojektować przestrzeń użytkową pod...

Sposoby na zaciemnienie wnętrz - rolety i żaluzje

Rolety, żaluzje i inne przesłony okienne służą nie tylko do ochrony wnętrz przed słońcem i wysoką temperaturą...

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Przesłony słoneczne - na zewnątrz czy wewnątrz?

Zarówno rolety wewnętrzne, jaki i zewnętrzne znacząco wpływają na komfort korzystania z poddasza. Skąd...

Dlaczego oryginalne rolety i markizy to trafny...

Oryginalne rolety i markizy zapewnią uczucie optymalnego komfortu użytkowania poddasza. Na rynku istnieje...

Rolety zewnętrzne na oknach połaciowych a...

Rolety zewnętrzne posiadają wiele przydatnych funkcji, które pozwolą każdemu poczuć się bezpiecznie i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.