| muratordom.pl » VELUX - Rolety i markizy » Moskitiery, żaluzje, rolety do każdego pomieszczenia w domu

Moskitiery, żaluzje, rolety do każdego pomieszczenia w domu

Przesłony okienne, takie jak moskitiery, żaluzje czy rolety muszą pełnić zarówno funkcją praktyczną, jak i dekoracyjną. Powinny umożliwiać regulację ilości światła, które wpada do wnętrza, a także chronić przed jego nadmiarem. Przeczytaj, jak dopasować przesłony okienne do różnych pomieszczeń.

Promienie słoneczne mają pozytywny wpływ na samopoczucie i kondycję psychiczną, a stopień nasłonecznienia pomieszczenia zależy od tego, gdzie usytuowane są okna. W pomieszczeniach takich jak kuchnia, salon czy gabinet słońce umila pracę i przedłuża możliwość wykonywania niezbędnych czynności przy świetle dziennym. Dodatkowo lokale z oknami usytuowanymi w nasłonecznionej części budynku są jednymi z najdroższych i najbardziej pożądanych na rynku. Jednak nie dla wszystkich właścicieli domów i mieszkań jest to zaletą.

Okno w salonie i gabinecie

Okna we wnętrzu położone na południe, zachód, czy południowy-zachód wpuszczają promienie słoneczne do pomieszczenia przez większą część dnia, zapewniając tym samym optymalną ilość światła dziennego. W pokojach doświetlonych w ten sposób zwykle panuje wyższa temperatura niż w reszcie domu, co zimą stanowić może dużą oszczędność energii, natomiast latem powodować uczucie dyskomfortu. Czym zatem najlepiej przysłonić okna? Na okna w salonie i gabinecie okna wystarczy nałożyć przysłony ograniczające lekko dostęp światła. W tej roli dobrze sprawdzą się delikatnie rozpraszajace światło rolety rzymskie lub rolety plisowane. Rozwiązania te nie blokują całkowicie dostępu światła, a jednie go ograniczają. Niektórzy producenci przysłon okiennych oferują rolety z funkcją regulacyjną od góry i od dołu, co daje możliwość przyciemnienia jedynie części okna - na przykład tej padającej na komputer.
W przypadku, kiedy okna w tych pomieszczeniach wychodzą na stronę wchodnią lub północną, lepiej zastosować nowoczesne żaluzje lub lekkie, materiałowe rolety.

Autor: VELUX

Rolety rzymskie

Okno w sypialni i pokoju dziecięcym

Zarówno sypialnia rodziców jak i pokój dziecka są miejscami, w których chcemy się zrelaksować oraz mieć poczucie komfortu i intymności. W takich pomieszczeniach dobrze jest użyć przesłon zapewniających jak najszczelniejszą barierę dla ciepła i światła. Rozwiązaniem idealnym będzie roleta dzień-noc. Dzięki pokrywającym się pasom regulacyjnym przyciemnie pomieszczenie, jesteśmy w stanie zapewnić pomieszczeniu spokojną atmosferę. Dodatkowym atutem jest wygląd rolet, których wzornictwo zapewnia łagodne zespojenie z wnętrzem.
Innym rozwiązaniem do pokojów dziecięcych są pełne rolety o ciekawym wzornictwie. Stanowią one świetny przykład na to, że poza praktycznością, przysłony okienne pełnią również funkcję dekoracyjną.

Autor: VELUX

Aranżacja pokoju dziecięcego w wersji chłopięcej. Monochromatyczne wnętrze z roletą okienną przedstawiającą ulubionych bohaterów z kreskówki.

Okno w kuchni i łazience

Duża wilgotność powietrza, opary z tłuszczu i wentylacja, która w najtrudniejszych sytuacjach nie zawsze spełnia swoje zadanie wydają się uniemożliwiać montaż ładnych przesłon okiennych. Z pomocą przychodzą producenci rolet zewnętrznych. Jest to rozwiązanie, które coraz mocniej zyskuje na popularności, dzięki praktyczności wykonania i łatwości użycia. Innym, choć równie dobrym rozwiązaniem są żaluzje, które bez problemu można wyjąć (nie rozmontowując całego stelaża) i umyć pod prysznicem. Te drugie w szczególny sposób nadadzą wnętrzu charakter i umożliwią przysłonięcie podczas kąpieli lub przyrządzania posiłku rażącego w oczy słońca.

Moskitiera

Niesamowicie praktycznym i często niedocenianym patentem na okno kuchenne jest moskitiera. Moskitiera, częściej spotykana w mniejszych miejscowościach i na wsiach, jest bardzo dobrym sposobem na zabezpieczenie kuchni przed muchami i mniejszymi owadami, które mogą szkodzić naszemu jedzeniu. W innych pomieszczeniach może chronić przed komarami, ćmiami i innymi niechcianymi insektami, zwykle latającymi dookoła żarówek. Zaletą moskitier jest także bardzo delikatne rozpraszanie światła. Nie ograniczają one bezpośrednio przepływu promieni słonecznych, a jedynie delikatnie je łagodzą.

Przeczytaj dodatkowo:
Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Sposoby na zaciemnienie wnętrz - rolety i żaluzje

Rolety, żaluzje i inne przesłony okienne służą nie tylko do ochrony wnętrz przed słońcem i wysoką temperaturą...