| muratordom.pl » Gazowe i olejowe systemy grzewcze oraz systemy solarne » Pompa ciepła powietrze woda. Sposób na obniżenie kosztów ogrzewania domu kotłownią zasilaną gazem płynnym lub olejem opałowym

Pompa ciepła powietrze woda. Sposób na obniżenie kosztów ogrzewania domu kotłownią zasilaną gazem płynnym lub olejem opałowym

Zastanawiasz się, jak zredukować rachunki za ogrzewanie domu bez spadku komfortu? Rozwiązaniem jest zastosowanie pompy ciepła powietrze woda. Wyjaśniamy, jak obniżyć koszty ogrzewania kotłownią zasilaną gazem płynnym lub olejem opałowym.

Zastosowanie systemu grzewczego opartego na kotle zasilanym gazem płynnym lub olejem opałowym

Wiele osób budując dom na działce oddalonej od sieci gazowej zdecydowało się w przeszłości na zastosowanie systemu grzewczego opartego na kotle zasilanym gazem płynnym lub olejem opałowym. W porównaniu chociażby do urządzeń stałopalnych jak kotły węglowe czy kotły na drewno jest to z pewnością rozwiązanie o wiele bardziej komfortowe. Pomijając potrzebę regularnego tankowania zbiornika, praktycznie nie trzeba wykonywać żadnych czynności poza regularnym zlecaniem wykonania konserwacji urządzeń i obsługą sterownika do regulacji temperatury w pomieszczeniach.

Niestety, wysoki komfort w tym przypadku uzyskujesz ponosząc równie wysokie koszty eksploatacji. W wielu przypadkach ogrzanie domu o powierzchni około 150 m2 kosztuje 7 000 do 10 000 zł rocznie. Z tego powodu wiele osób stara się oszczędzać redukując temperaturę w domu czy redukując zużycie ciepłej wody do mycia.

Jak zatem zredukować koszty ogrzewania domu bez spadku komfortu? Oto kilka możliwości.

Termomodernizacja - zmniejszenie zapotrzebowania i zużycia energii cieplnej w budynku

Termomodernizacja to przedsięwzięcie mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania i zużycia energii cieplnej w danym budynku. Jeśli planujesz wykonanie remontu domu, to warto rozważyć czy przy okazji byłaby możliwość zredukowania potrzeb energetycznych budynku. Można to osiągnąć stosując większą grubość izolacji czy używając lepszych materiałów izolacyjnych, montując okna trzyszybowe z ciepłą ramą, a także instalując wentylację z odzyskiem ciepła.

Takie działania mogą doprowadzić do redukcji kosztów ogrzewania nawet o 30-40% rocznie, co w przypadku wymienionych nośników energii może oznaczać, np. 4000 zł oszczędności rocznie. Pieniądze zainwestowane w izolację termiczną zwrócą się więc w relatywnie krótkim czasie.

Instalacja hybrydowa - ograniczenie kosztów ogrzewania

Dla dalszego ograniczenia kosztów ogrzewania można wziąć pod uwagę połączenie istniejącego kotła z dodatkowym źródłem ciepła, które jest tańsze w eksploatacji. Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest współpraca kotła z pompą ciepła powietrze/woda. Od strony inwestycyjnej dodatkowe nakłady na wykonanie systemu z pompą ciepła powietrze/woda nie są tak wysokie jak w przypadku pomp ciepła pobierających energię z gruntu. Oczywiście efektywność tego typu pomp ciepła jest nieco niższa od pomp gruntowych, ale mimo wszystko koszty eksploatacji są znacznie niższe niż w przypadku kotła olejowego czy zasilanego gazem płynnym. Koszt 1 kWh ciepła wyprodukowanego z oleju lub gazu płynnego wynosi około 40-50 groszy.

W przypadku pompy ciepła zakładając cenę prądu około 60 groszy za 1 kWh i efektywność systemu COP * na poziomie 3, oznacza, że koszt 1 kWh ciepła dostarczonego przez pompę ciepła wynosi około 20 groszy. Koszty eksploatacji można więc zredukować 2-2,5 krotnie przy sprawności systemu na poziomie COP=3. Ale po termomodernizacji domu temperatura wody w grzejnikach będzie niższa, więc sprawność może być wyższa niż COP= 3, a tym samym koszty eksploatacji również niższe. Instalacja, w której zastosowano pompę ciepła i kocioł zapewnia wysoki komfort, redukcję kosztów eksploatacji i pewność dostarczenia wymaganej ilości energii również podczas skrajnych mrozów.

Inteligentny system sterowania

Ważną kwestią, dzięki której zyskujemy komfort, a od której zależy stopień redukcji kosztów ogrzewania jest odpowiednie sterowanie systemem, w którym pracują dwa źródła ciepła. Najkorzystniej byłoby mieć możliwość obsługi całego systemu za pomocą jednego sterownika. Ciągła kontrola i zmiana ustawień osobno dla dwóch urządzeń może być uciążliwa. Dodatkowo sterownik powinien w pierwszej kolejności uruchamiać tańsze w eksploatacji źródło ciepła, a dopiero przy bardzo niskich temperaturach, gdy sprawność pompy ciepła spada, powinien zostać uruchomiony kocioł. Inny powinien być moment włączenia kotła na potrzeby centralnego ogrzewania, a inny dla ciepłej wody do mycia.

Całkowite zastąpienie kotłowni gazowej lub olejowej pompą ciepła powietrze-woda

Niektórzy właściciele domów decydują się na jeszcze większą zmianę. Ocieplają dom na tyle, by zimą wystarczająca była moc jednostki grzewczej na poziomie 6-8 kW i całkowicie zastępują kotłownie gazową lub olejową - pompą ciepła powietrze/woda. Pompa musi mieć moduł grzałki elektrycznej, który pełni obowiązki kotła w ciągu tych kilkudziesięciu godzin w roku, gdy na zewnątrz panują skrajnie niskie temperatury. Przedstawione rozwiązanie pozwala „odzyskać” i zagospodarować na inny cel pomieszczenie kotłowni, a także uniknąć problemu uciążliwego tankowania paliwami lub uniknąć zapachu oleju opałowego w domu.

Tak gruntowna termomodernizacja budynku to ambitny cel, ale jeśli zostanie zrealizowany, to koszty eksploatacji systemu grzewczego mogą stanowić zaledwie 25-35 % początkowych kosztów eksploatacji kotłowni olejowej czy zasilanej gazem płynnym.

Wyjaśnienie: *COP (Coefficient of Performance) jest to podstawowy wskaźnik do oceny efektywności pracy każdej pompy ciepła. Wyraża on stosunek mocy grzewczej wyprodukowanej przez pompę ciepła do mocy elektrycznej pobranej przez sprężarkę (wg normy EN14511). Im wyższe COP, tym pompa ciepła jest bardziej oszczędna, pracuje bardziej ekonomicznie

Dowiedz się więcej o pompach ciepła >>

Przeczytaj dodatkowo:
Czy w mieszkaniu da się zrobić wentylację...

Systematyczna wymiana powietrza w domu lub mieszkaniu jest niezbędna dla naszego zdrowia i dobrego...

Jak sterować ogrzewaniem, gdy jesteśmy poza domem?

Wielką zaletą bezobsługowych urządzeń grzewczych, takich jak kotły kondensacyjne czy pompy ciepła, jest to,...

Jak dobrze dobrać moc kotła gazowego do potrzeb...

Nowe domy mają coraz lepszą izolację, ale mają też coraz większe łazienki z dużą liczbą punktów poboru...

Jak dobrać pompę ciepła?

Czy warto montować pompę ciepła? Owszem, gdyż instalacja grzewcza z pompą ciepła jest najtańszym sposobem...

Groźne zatrucie czadem. Co zrobić, by ogrzewanie...

Zatrucie czadem jest dużo mniej prawdopodobne, jeśli przestrzegamy ustalonych zasad ogrzewania gazem. Ważny...

Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.