| muratordom.pl » Gazowe i olejowe systemy grzewcze oraz systemy solarne » Ogrzewanie gazowe: jak dobrać moc kotła?

Ogrzewanie gazowe: jak dobrać moc kotła?

Zdecydowaliśmy się, że dom będziemy ogrzewać gazem ziemnym. Teraz więc najważniejsze jest, aby instalator dobrał nam kocioł: nie za mały ani nie za duży. Podpowiadamy, jak prawidłowo dobrać moc kotła dwufunkcyjnego i jednofunkcyjnego.

Autor: VAILLANT

Wielu inwestorów rozpoczyna wybieranie kotła od rozstrzygnięcia kwestii gdziema stanąć i ile jest na niegomiejsca. Kotły wiszące kuszą niższą ceną i tym, że zajmują mniej miejsca, dzięki czemu można je umieścić w ciągu szafek kuchennych. Kotły stojące współpracujące z zasobnikiem są większe, ale zapewniają komfort korzystania z ciepłej wody niemożliwy do osiągnięcia z kotłemdwufunkcyjnym.

Moc kotła dwufunkcyjnego

W małym domu z jedną łazienką najczęściej wystarczy zastosować kocioł dwufunkcyjny. Jak sama nazwa wskazuje jest on urządzeniem dwuzadaniowym, przeznaczonym zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i przygotowania ciepłej wody do mycia. Jest ona produkowana na zasadzie przepływowej – w momencie odkręcenia kranu z ciepłą wodą uruchamia się palnik kotła i podgrzewa wodę tak długo, jak jest ona pobierana.

Wymaga to zastosowania kotła o znacznej mocy. By określić tę wartość musimy najpierw ustalić, który punkt poboru ciepłej wody w domu potrzebuje jej najwięcej. Dopiero na tej podstawie dobiera się właściwą moc kotła dwufunkcyjnego. Służą do tego specjalne wykresy, którymi posługują się instalatorzy. Co istotne, wielkość ta jest zwykle większa niż straty ciepła budynku.

Autor: VAILLANT

Dobór mocy dwufunkcyjnego kotła gazowego

Moc kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem

Kocioł jednofunkcyjny współpracujący z zasobnikiem umożliwia komfortowy pobór ciepłej wody, gdyż jest ona zmagazynowana w zbiorniku i gotowa do użycia. Nie ma więc potrzeby stosowania urządzenia o dużej mocy, by podgrzewało wodę na bieżąco. Dobiera się go zatem, biorąc pod uwagę jedynie moc niezbędną do ogrzania budynku.

Jeśli nasz dom został wybudowany niedawno, wartość tę odnajdziemy w projekcie. Dla budynku zamieszkałego od dawna można też określić moc w sposób przybliżony, przyjmując orientacyjne zapotrzebowanie ciepła na 1 m2. Dla domów budowanych w latach 80. XX wieku wynosiło ono około 100 W/m2, obecnie zaś nie przekracza 70-80W/m2.

Odpowiedni model kotła

  • Ograniczona przestrzeń montażu. W takiej sytuacji najlepszy będzie kocioł wiszący na przykład ecoTEC plus o niewielkich gabarytach – je go wysokość wynosi jedynie 72 cm, a szerokość 44 cm. Można go więc umieścić na wet w niewielkiej kuchni lub łazience. Jest dostępny zarówno w wersji jedno-, jak i dwufunkcyjnej. Do wyboru mamy  kilka modeli o zróżnicowanej mocy, dzięki czemu łatwo wy brać odpowiednie rozwiązanie.
  • Ciepła woda w komfortowej ilości. Jeśli chcemy by urządzenie nie zajmowało zbyt dużo miejsca, ale jednocześnie dostarczyło wodę w komfortowej ilości (gdyż mamy dwie niezależne łazienki) polecanym rozwiązaniem jest montaż kotła eco - COMPACT. Ma on 135 cm wysokości, a jego szerokość i głębokość nie przekracza 60 cm. Wbudowany w nim zasobnik warstwowy o pojemności 100 l w ciągu 10 minut dostarcza aż 170 l wody o temperaturze 45°C
  • Wysoka sprawność. Kocioł ecoVIT wyróżnia nietypowa konstrukcja wymiennika ciepła – ma dość znaczną objętość i rozbudowaną powierzchnię wymiany ciepła. Dzięki temu kocioł osiąga bardzo wysoką sprawność.
Autor: VAILLANT

ecoTEC plus VRC 430

Autor: VAILLANT

ecoVIT exclusiv, acto STOR

Przeczytaj dodatkowo:
Jaką wybrać automatykę do sterowania pracą kotła?

O kosztach i komforcie eksploatacji instalacji grzewczej w dużym stopniu decyduje automatyka, która...

Instalacja grzewcza. Jak zaprogramować regulator...

Jeżeli instalacja grzewcza zostanie zaopatrzona w specjalny sterownik ogrzewania, temperatura w domu zawsze...

Wymiana instalacji grzewczej. Sposób na mniejsze...

Wymiana instalacji grzewczej może zmniejszyć koszty ogrzewania domu o 30%, a w przypadku zastosowania kotła...

Jak sterować ogrzewaniem, gdy jesteśmy poza domem?

Wielką zaletą bezobsługowych urządzeń grzewczych, takich jak kotły kondensacyjne czy pompy ciepła, jest to,...

Jaki kocioł gazowy do dużego, jaki do małego domu

Wybór kotła gazowego nie jest łatwym zadaniem. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by...

Dom ekologiczny z instalacją solarną i pompą...

Słońce należy do najbardziej wydajnych i bezpiecznych dla środowiska źródeł energii. Potrafimy...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.