| muratordom.pl » Gazowe i olejowe systemy grzewcze oraz systemy solarne » Jakie powinny być nowoczesne pompy ciepła?

Jakie powinny być nowoczesne pompy ciepła?

Pompy ciepła są coraz powszechniej używane do ogrzewania domów zimą i chłodzenia – latem oraz do przygotowywania w nich ciepłej wody. Na terenach, na których działki budowlane są znacznie oddalone od sieci gazowej, wykorzystujące energię odnawialną pompy ciepła już teraz nie mają konkurencji wśród bezobsługowych urządzeń grzewczych.

 Pompy ciepła mogą czerpać energię z powietrza, z gruntu oraz z wód – zarówno powierzchniowych, jak i tych znajdujących się w gruncie. Każde z wymienionych źródeł odnawialnych ma swoje wady i zalety. Ciepło czerpane z gruntu za pomocą na przykład kolektorów pionowych ma mniej więcej stałe parametry w ciągu całego roku, ale jest ono stosunkowo drogie ze względów inwestycyjnych.

Inaczej jest z wykorzystaniem do zasilania pompy, energii zawartej w powietrzu otaczającym dom. Tutaj koszty instalacji są zdecydowanie mniejsze, jednak temperatura powietrza ma duże wahania w ciągu roku. Gdy jest ciepło, powietrzna pompa ciepła ma ogromnie dużą sprawność, ale mroźną zimą jej wydajność bardzo spada.

Ideałem byłoby zatem zasilanie pompy w ciepłe dni energią z powietrza, a w chłodniejsze – z gruntu. Nikt jednak raczej nie zdecyduje się na zainstalowanie w swoim domu dwóch pomp ciepła – powietrznej i gruntowej. Dzięki nowym rodzajom pomp ciepła marki Vaillant nie jest to jednak konieczne, by móc korzystać z różnych źródeł energii odnawialnej.

Nowe pompy wykorzystujące ciepło odnawialne

Innowacyjność pomp ciepła flexoTHERM exclusive oraz flexoCOMPACT exclusive, które Vaillant wprowadził właśnie na rynek, polega na tym, że każda z nich może wykorzystywać różne źródła energii. W swej podstawowej wersji są one pompami typu solanka-woda, a więc przeznaczonymi do czerpania energii odnawialnej z gruntu. Dzięki dodatkowym modułom można je jednak w bardzo prosty sposób przystosować do korzystania z innych źródeł ciepła odnawialnego. Dodanie do podstawowej jednostki modułu aroCOLLECT zmienia ją w pompę typu powietrze-woda (Fot. 1), wykorzystującą ciepło zawarte w powietrzu, a modułu fluoCOLLECT – w pompę w typu woda-woda, zasilaną ciepłem, które znajduje się w wodach powierzchniowych lub gruntowych.

W każdej z tych konfiguracji pompy mają identyczną budowę oraz wyposażone są w te same przyłącza i system regulacji. Dzięki temu – bez względu na rodzaj dolnego źródła, z którego będą zasilane – ułatwione jest projektowanie oraz montaż instalacji grzewczej w domu.

Autor: VAILLANT

Fot. 1 – Pompy flexoTHERM exclusive oraz flexoCOMPACT exclusive z modułem aroCOLLECT, dzięki któremu zmieniają się w pompy ciepła typu powietrze-woda

Każda z nowych pomp flexoTHERM exclusive i flexoCOMPACT exclusive, wyposażona w dodatkowy moduł, może pracować w układzie hybrydowym, czyli być w prosty sposób zasilana z kilku odnawialnych źródeł ciepła – na przykład z gruntu i z powietrza.

Gdy ich pracą zarządza nowoczesny systemowy regulator multiMATIC VRC 700, pompy mogą być automatycznie przestawiane na to źródło odnawialne, które gwarantuje ich najwyższą w danej chwili sprawność, czyli największą wartość współczynnika COP. To właśnie dzięki temu nowe pompy marki Vaillant mają jeden z najwyższych na rynku sezonowy współczynnik efektywności SCOP (5,71 - dla VWF88/4 wg EN14825), obliczony dla całego okresu grzewczego.

Autor: VAILLANT

Fot. 2 – Pompa ciepła flexoCOMPACT exclusive ma wbudowany zasobnik ciepłej wody o pojemności 185 litrów

Autor: VAILLANT

Fot. 3 – pompa ciepła flexoTHERM exclusive wymaga podłączenia zasobnika ciepłej wody lub bufora wielofunkcyjnego

Najlepiej oczywiście, jeśli pracą obu pomp steruje systemowy regulator

multiMATIC VRC 700. Jeśli wyposażymy go moduł komunikacji internetowej VR 900, możliwy będzie dostęp do parametrów urządzenia z dowolnego miejsca na Ziemi. Dzięki aplikacji mobilnej multiMATIC App użytkownicy mogą przez internet kontrolować pracę instalacji grzewczej w swoim domu i zmieniać jej ustawienia. Także serwisanci - przy pomocy aplikacji profiDIALOG - mogą zdalnie zdiagnozować przyczynę usterek, które wystąpiły w działaniu urządzenia i dzięki temu skrócić wydatnie czas niezbędny do ich usunięcia.

Autor: VAILLANT

Na koniec warto podkreślić, że dzięki funkcji PV Ready obie nowe pompy mogą współpracować z systemami fotowoltaicznymi, zmniejszając dzięki temu zużycie prądu sieciowego i zwiększając swoją przyjazność dla środowiska naturalnego i… portfela użytkowników.

Obecnie Vaillant oferuje pompy flexoTHERM/ flexoCOMPACT exclusive w atrakcyjnych cenach. Szczegóły promocji na www.vaillant.pl

Przeczytaj dodatkowo:
Z jakimi urządzeniami grzewczymi dobrze...

Nowoczesne urządzenia grzewcze – kocioł kondensacyjny i pompa ciepła – najlepiej...

Jak sterować ogrzewaniem, gdy jesteśmy poza domem?

Wielką zaletą bezobsługowych urządzeń grzewczych, takich jak kotły kondensacyjne czy pompy ciepła, jest to,...

Masz problemy z ogrzewaniem? Poznaj dobre rady,...

Przeglądy techniczne, jakim poddawane są kotły grzewcze, obniżają koszty ponoszone na ogrzewanie domu i...

Instalacja grzewcza. Jak zaprogramować regulator...

Jeżeli instalacja grzewcza zostanie zaopatrzona w specjalny sterownik ogrzewania, temperatura w domu zawsze...

Ogrzewanie gazowe: jak dobrać moc kotła?

Zdecydowaliśmy się, że dom będziemy ogrzewać gazem ziemnym. Teraz więc najważniejsze jest, aby instalator...

Ogrzewanie domu i wody powietrzną pompą ciepła....

Bezobsługowe ogrzewanie domu – a latem także chłodzenie – to dla jego właścicieli trudna do...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.