| muratordom.pl » Gazowe i olejowe systemy grzewcze oraz systemy solarne » Z jakimi urządzeniami grzewczymi dobrze współpracuje ogrzewanie podłogowe

Z jakimi urządzeniami grzewczymi dobrze współpracuje ogrzewanie podłogowe

Nowoczesne urządzenia grzewcze – kocioł kondensacyjny i pompa ciepła – najlepiej współpracują z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Takie połączenie gwarantuje bardzo wysoką efektywność, a dzięki temu koszty ogrzewania (i chłodzenia) budynku są utrzymane na niskim poziomie. Zobacz, jak najlepiej połączyć kocioł i pompę ciepła z ogrzewaniem podłogowym...

Autor: VAILLANT

Użytkownicy domu oczekują od systemu grzewczego zapewnienia komfortu cieplnego przy jak najniższych kosztach eksploatacji i możliwie mało absobującej obsłudze. Można to osiągnąć przez odpowiedni dobór jego poszczególnych elementów, ale ważne jest też by wziąc pod uwagę ich wzajemne oddziaływanie na siebie.

System grzewczy, w skład którego wchodzą ogrzewanie podłogowe oraz nowoczesne źródło ciepła (kocioł kondensacyjny lub pompa ciepła), jest najbardziej polecanym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych. Podczas działania ma on bardzo wysoką efektywność, dzięki czemu koszty ogrzewania (i chłodzenia) budynku są utrzymane na niskim poziomie.

Wybór rodzaju ogrzewania

W domach jednorodzinnych wytworzone ciepło przekazywane jest do pomieszczeń za pomocą ogrzewania podłogowego lub grzejników, bądź przez połączenie tych dwóch systemów. Najważniejsze parametry, którymi różnią się te dwa rozwiązania, to temperatura wody zasilającej instalację oraz sposób przekazywania ciepła. W podłogówce temperatura wody zasilającej wynosi najczęściej 30-40°C. Natomiast w grzejnikach ściennych jej temperatura sięga 75°C.

W ogrzewaniu podłogowym elementem grzejnym jest cała podłoga, która przekazuje ciepło nagromadzone w wylewce przez promieniowanie. Dzięki temu ciepło dochodzi wszędzie równomiernie, a rozkład temperatury zbliżony jest do idealnego dla organizmu człowieka – najcieplej jest w okolicach stóp, a chłodniej – na wysokości głowy.

Tradycyjne grzejniki mają zdecydowanie mniejszą powierzchnię w porównaniu z ogrzewem podłogowym, dlatego muszą mieć wyższą temperaturę zasilania. Ciepło oddają przede wszystkim na zasadzie konwekcji, która polega na ogrzewaniu powietrza opływającego grzejnik – ciepłe unosi się, a na jego miejsce od dołu napływa chłodne.

Ogrzewanie podłogowe i źródła ciepła

Instalacja podłogowa polecana jest do współpracy z takimi źródłami ciepła, jak:

  • Gazowy kocioł kondensacyjny. Rozbudowana powierzchnia wymiennika ciepła oraz niewysoka temperatura wody w instalacji sprawiają, że kocioł pracuje przy pełnej kondensacji. Kocioł VC ecoTEC plus zasilający ogrzewanie podłogowe osiąga wtedy sprawność 109%, a jeśli podłączymy go do instalacji grzejnikowej i zastosujemy automatykę pogodową – 106-107%;
  • Instalacja solarna. Wspomagać ogrzewanie podłogowe mogą również kolektory słoneczne auroTHERM VTK 570/2, natomiast ich współpraca z grzejnikami byłaby za mało efektywna;
  • Pompa ciepła. W systemach grzewczym z pompą ciepła geoTHERM VWS plus i grzejnikami sezonowy współczynnik efektywności (COP) wyniesie 2,9. Natomiast jeśli grzejniki zastąpimy w całym domu podłogówką, jego wartość osiągnie 4,4, co oznacza, że z każdej włożonej 1 kWh prądu elektrycznego uzyskamy 4,4 kWh ciepła. Roczne koszty ogrzewania budynku mogą być zatem mniejsze o 34%, dzięki zastosowaniu ogrzewania podłogowego zamiast grzejników.

Również chłodzenie

Jeśli razemz ogrzewaniem podłogowym zamontujemy specjalny model pompy ciepła geoTHERM exclusive, zyskamy możliwość chłodzenia pomieszczeń podczas upalnego lata. Co ważne, moc elektryczna wszystkich urządzeń nie przekracza 250 W, jest zatem znacznie niższa, niż gdybyśmy zastosowali standardowy klimatyzator.

Ponadto, w tym rozwiązaniu pompa nie usuwa ciepła z pomieszczeń do powietrza otaczającego dom, lecz akumuluje je w ziemi. W ten sposób podwyższamy temperaturę gruntu, z którego w chłodne dni będzie pobierane ciepło. Użytkownicy takiego systemu nie muszą się obawiać zbytniego obniżenia temperatury w pomieszczeniach czy roszenia się podłóg. Aby uzyskać oczekiwany efekt, temperaturę wody zasilającej podłogę trzeba podnieść jedynie do 18-20°C. Wartość ta jest kontrolowana cały czas przez układ elektroniczny pompy.

Przeczytaj dodatkowo:
Czy opłaca się mieć w domu wentylację mechaniczną...

Jedynie wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła zapewnia wymianę powietrza w domu, w...

Jaką wybrać automatykę do sterowania pracą kotła?

O kosztach i komforcie eksploatacji instalacji grzewczej w dużym stopniu decyduje automatyka, która...

Ogrzewanie gazowe: jak dobrać moc kotła?

Zdecydowaliśmy się, że dom będziemy ogrzewać gazem ziemnym. Teraz więc najważniejsze jest, aby instalator...

Ekonomiczne ogrzewanie domu. Kocioł gazowy,...

Aby ogrzewanie domu było ekonomiczne, dobrze przemyśl wybór systemu grzewczego. Podpowiadamy, jakie...

Jak dobrze dobrać moc kotła gazowego do potrzeb...

Nowe domy mają coraz lepszą izolację, ale mają też coraz większe łazienki z dużą liczbą punktów poboru...

Jak dobrać pompę ciepła?

Czy warto montować pompę ciepła? Owszem, gdyż instalacja grzewcza z pompą ciepła jest najtańszym sposobem...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.