| muratordom.pl » Gazowe i olejowe systemy grzewcze oraz systemy solarne » Jak dobrze dobrać moc kotła gazowego do potrzeb domu energooszczędnego?
Ogrzewanie gazowe w domu energooszczędnym

Jak dobrze dobrać moc kotła gazowego do potrzeb domu energooszczędnego?

Nowe domy mają coraz lepszą izolację, ale mają też coraz większe łazienki z dużą liczbą punktów poboru c.w.u. Dlatego zdarza się, że do ogrzania domu wystarczyłby mały kocioł, za to do przygotowania ciepłej wody przydałby się znacznie większy. Jak więc pogodzić te dwie tak skrajnie różne potrzeby? Wystarczy dobór odpowiedniego kotła grzewczego. Podpowiadamy, co zrobić, żeby się nie naciąć.

Dobór kotła gazowego do domu energooszczędnego to wyzwanie

Z jednej strony nowe budynki są coraz lepiej izolowane i potrzebują mniej energii do ogrzania (przykładowo dla powierzchni 150 m2 jest to często jedynie 5-8 kW, zamiast 15-20 kW jak dawniej). Z drugiej strony wyposażenie łazienek jest coraz lepsze.

Dawniej w domu była jedna łazienka, dziś są dwie lub trzy. Dawniej była nieduża wanna, dziś stosujemy dużej pojemności wanny narożne czy panele prysznicowe z kilkoma dyszami. Okazuje się więc, że do ogrzania domu potrzebny nam mały kocioł, a do podgrzania wody kilka razy większy, ale po co nam dwa urządzenia?

Oczywiście można zastosować kocioł o małej mocy współpracujący z dużej pojemności zasobnikiem ciepłej wody. Kocioł może podgrzać zasobnik na przykład nocą, a potem możemy korzystać z zapasu ciepłej wody. Jednak kocioł o małej mocy będzie podgrzewał wodę bardzo długo. W tym czasie nie będzie zasilał instalacji c.o. W czasie mrozów może to spowodować spadek temperatury w domu i dyskomfort dla użytkowników.

Autor: VAILLANT

Dobór kotła gazowego do współczesnego budynku to czasem trudna sprawa.

Jak połączyć niskie zapotrzebowanie na ciepło z koniecznością przygotowania dużej ilości c.w.u.?

Rozwiązaniem są nowoczesne kotły kondensacyjne z szerokim zakresem modulacji mocy. Przykładowym urządzeniem, które moglibyśmy zastosować dla opisanego domu o powierzchni 150 m2, byłby kocioł ecoTEC plus VC 206.

Kocioł ten na potrzeby ogrzewania domu dysponuje mocą od 4 do 21 kW, może więc swobodnie ogrzewać budynek o tak małym zapotrzebowaniu. Jednocześnie wysoka moc maksymalna pozwala na szybkie podgrzewanie wody do mycia.

Dodatkowo system sterowania kotła w przypadku znacznego zużycia wody, np. podczas wieczornego „szczytu”, może podnieść moc na potrzeby ładowania zasobnika nawet do 24 kW.

W porównaniu do rozwiązania z kotłem o mocy 10 kW czas podgrzania zasobnika o pojemności 150 l o 50°C skróci się z prawie godziny do nieco poniżej 30 minut. Czas będzie jeszcze krótszy, gdy automatyka dodatkowo podniesie moc kotła.

Dzięki temu nawet gdy wieczorem zużywamy dużo ciepłej wody i kocioł kilka razy podgrzewa zasobnik, nie spowoduje to jednoczesnego znacznego spadku temperatury w domu.

Stare budownictwo – czy nowoczesny kocioł się sprawdzi?

W przypadku starego budynku przed modernizacją sytuacja jest całkiem inna.

Ilość energii potrzebna do ogrzania domu jest z reguły znaczna. W przypadku domu o powierzchnia 150 m2 będzie to często nawet 15-20 kW. Wystarczyłoby więc teoretycznie zastosować kocioł o mocy 20-25 kW. Nie musi on wcale mieć szerokiego zakresu modulacji mocy, bo potrzeby energetyczne budynku są zbliżone do mocy potrzebnej do ogrzania wody do mycia.

Co jednak, jeśli w przyszłości budynek zostanie ocieplony i zamiast 20 kW będzie potrzebował 8-10 kW? Biorąc to pod uwagę, lepiej na etapie modernizacji instalacji grzewczej zastosować nowoczesny kocioł kondensacyjny z szerokim zakresem modulacji. Póki co będzie on z reguły pracował z wysoką mocą, zapewniając odpowiedni komfort. W przyszłości, po ociepleniu budynku, dla kotła niewiele się zmieni. Nadal będzie mógł pracować w długich cyklach, tyle że z niższą mocą. Redukcja mocy niezbędnej do ogrzania budynku nie wpłynie negatywnie na jego sprawność czy żywotność.

Autor: VAILLANT

Bogate wyposażenie kotła to redukcja wymaganego osprzętu i kosztów montażu. Z kolei szeroki zakres modulacji mocy zapewnia wysoki komfort ogrzewania domu i wody do mycia (fot. Vaillant)

Autor: VAILLANT

Czytelny panel sterowania sprawia, że obsługa kotła jest intuicyjna (fot. Vaillant)

WARTO WIEDZIEĆ

Niezawodność pracy instalacji grzewczej

Nie ma bardziej nieprzyjemnej niespodzianki zimą niż awaria ogrzewania, szczególnie podczas silnych mrozów. Z tego powodu nowoczesne kotły kondensacyjne są wyposażone w różnego rodzaju systemy chroniące nas przed taką sytuacją. Przykładowo system sterowania kotła ecoTEC plus w przypadku wystąpienia usterki analizuje możliwość dalszej pracy i w wielu przypadkach kontynuuje ją ze zredukowaną mocą, sygnalizując jednocześnie potrzebę kontaktu z serwisem. Dzięki temu drobny odchył parametrów pracy systemu nie powoduje od razu wyłączenia ogrzewania. W domu nadal jest ciepło i nie musimy nerwowo wyczekiwać wizyty serwisu czy stosować zastępczej metody ogrzania pomieszczeń.

Jak widać, szeroki zakres modulacji mocy i niezawodność pracy sprawiają, że kocioł ecoTEC plus będzie odpowiednim źródłem ciepła zarówno w nowym, energooszczędnym budynku, jak i w domu, który dopiero będzie modernizowany. Dodatkowo dzięki zastosowaniu energooszczędnej pompy obiegowej zużycie prądu do jej napędu jest o około 70% niższe niż w przypadku stosowanych dotychczas rozwiązań.

Przeczytaj dodatkowo:
Jaki kocioł gazowy do dużego, jaki do małego domu

Wybór kotła gazowego nie jest łatwym zadaniem. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by...

Ogrzewanie gazowe: jak dobrać moc kotła?

Zdecydowaliśmy się, że dom będziemy ogrzewać gazem ziemnym. Teraz więc najważniejsze jest, aby instalator...

Jak sterować ogrzewaniem, gdy jesteśmy poza domem?

Wielką zaletą bezobsługowych urządzeń grzewczych, takich jak kotły kondensacyjne czy pompy ciepła, jest to,...

Pompa ciepła powietrze woda. Sposób na obniżenie...

Zastanawiasz się, jak zredukować rachunki za ogrzewanie domu bez spadku komfortu? Rozwiązaniem jest...

Dom ekologiczny z instalacją solarną i pompą...

Słońce należy do najbardziej wydajnych i bezpiecznych dla środowiska źródeł energii. Potrafimy...

Jakie powinny być nowoczesne pompy ciepła?

Pompy ciepła są coraz powszechniej używane do ogrzewania domów zimą i chłodzenia – latem oraz do...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.