| muratordom.pl » Gazowe i olejowe systemy grzewcze oraz systemy solarne » Dom ekologiczny z instalacją solarną i pompą ciepła

Dom ekologiczny z instalacją solarną i pompą ciepła

Słońce należy do najbardziej wydajnych i bezpiecznych dla środowiska źródeł energii. Potrafimy skutecznie je wykorzystać już dziś. „Dostawy” energii słonecznej są niemal bezpłatne, a przy tym niezawodne. Zobacz, co powinieneś sprawdzić przed montażem instalacji solarnej, kolektorów i pompy ciepła.

Autor: VAILLANT

Zmniejszenie kosztów energii

Przeciętna instalacja solarna przynosi średnie roczne oszczędności odpowiadające kosztom wytworzenia 2800 kWh energii pierwotnej.

  • Ochrona środowiska
    Tylko proekologiczna postawa może zagwarantować dostatek energii zarówno nam, jak i przyszłym pokoleniom. Instalacja z kolektorami słonecznym zapobiega emisji ponad tony dwutlenku węgla do atmosfery.
  • Niezależność i przyjemność
    Odrobina wolności mimo rosnących cen energii – kąpiel w wodzie podgrzanej energią słoneczną to czysta przyjemność. Kolektor słoneczny to dowód wyboru najbardziej zaawansowanych, ekologicznych technologii.

Budowa i sposób działania

Wyróżnia się instalacje z kolektorami słonecznymi do przygotowania ciepłej wody i instalacje mieszane, które przygotowują ciepłą wodę oraz wspomagają centralne ogrzewanie. Zasadniczo kolektor słoneczny działa wydajnie nawet przy rozproszonym promieniowaniu słonecznym (zachmurzenie).

Autor: VAILLANT

Słońce ogrzewa powierzchnię pochłaniającą (absorber) w kolektorze słonecznym, a powierzchnia ta z kolei podgrzewa czynnik o bardzo niskiej temperaturze zamarzania. Jest to środek przeznaczony specjalnie do stosowania w kolektorach solarnych. Pompa obiegowa tłoczy podgrzany nośnik energii do dolnego wymiennika ciepła zasobnika solarnego przyłączonego do instalacji do kolektorów słonecznych. Zasobnik c.w.u jest podgrzewany od poprzez dolną wężownicę. Jeżeli promieniowanie słoneczne jest zbyt słabe, układ sterowania włącza dodatkowe podgrzewanie wody, zgodnie z zapotrzebowaniem. Do podgrzewania można wykorzystać wszelkie inne źródła energii: gaz ziemny, olej opałowy lub energię elektryczną.

Projektowanie instalacji solarnej

Przede wszystkim należy odpowiednio umiejscowić powierzchnię kolektorów. W ciągu dnia nigdy nie powinien na nią padać cień, ponadto kolektory najlepiej zamontować od południa. Kierunek południowo-wschodni lub południowo-zachodni również zapewnia wydajną pracę kolektora.

Miejsce montażu kolektora należy wybrać tak, by rury prowadzące do kolektora były jak najkrótsze. Jeżeli zamierzamy zamontować kolektor w dachu nowego budynku – i zużyć mniej dachówek – należy wybrać płaski kolektor, który pozwala na szczelny montaż.
Gdy nośność powierzchni dachu jest niewielka, polecamy kolektory rurowe o niskim ciężarze właściwym. Jeżeli przewidziany jest późniejszy montaż kolektorów solarnych, zalecamy doprowadzenie przewodów do dachu oraz ewentualne zamontowanie zasobnika solarnego c.w.u VIH S dla kolektora słonecznego oraz regulatora solarnego VRS 620. Zmniejszy to nakład pracy i koszty podczas późniejszej instalacji.

Jakie wymiary ma mieć kolektor

Powierzchnię kolektorów słonecznych do przygotowania ciepłej wody można dość łatwo obliczyć na podstawie stałego rocznego zużycia energii na ciepłą wodę.  W przeciętnym domu jednorodzinnym instaluje się zazwyczaj kolektory o powierzchni 5 m2, w przypadku niektórych kolektorów wystarcza nawet 4 m2 czynnej powierzchni.

Orientacyjnych wymiarów kolektorów słonecznych, które wspomagają ogrzewanie, nie można podać w powyższy sposób. Należy bowiem uwzględnić kilka ważnych parametrów, takich jak temperatury w układzie ogrzewania czy przewodność cieplną ścian budynku.
Ogrzewanie energią słoneczną cieszy się obecnie coraz większą popularnością, a żywotność kolektorów sięga ponad 20 lat. Każda instalacja solarna wymaga jednak starannego zaprojektowania.

Działanie instalacji z kolektorami słonecznymi jest różne, zależnie od lokalizacji, rodzaju kolektorów i zużycia ciepła. Nakłady na przygotowanie starannego projektu okażą się na dłuższą metę opłacalne: pozwolą zbudować optymalną instalację. A ponadto wydatki na energię znacznie się zmniejszą.

Co oferuje Vaillant?

Vaillant oferuje Klientom sprawdzone i dopasowane systemy solarne z kolektorami słonecznymi o pełnym zakresie zastosowań. Polecamy inteligentne układy przygotowywania ciepłej wody i ogrzewania, takie jak np. regulator auroMATIC 620, kolektor rurowy auroTHERM exclusiv, nagrodzone za perfekcyjne wzornictwo. Oferujemy kompletne dostawy – od kolektora słonecznego poprzez prefabrykowane przewody doprowadzające po zbiornik, a wreszcie dodatkowy podgrzewacz korzystający z dowolnego źródła energii.

Vaillant udostępnia nie tylko urządzenia do instalacji z kolektorami słonecznymi, lecz także wyczerpujące materiały informacyjne i projektowe  o wykorzystaniu energii słonecznej w gospodarstwie domowym.

Rozwiązania solarne odgrywają w ofercie firmy Vaillant coraz ważniejszą rolę. Z wielu systemowych rozwiązań warto poznać wiosenne nowości 2005 roku: auroSTEP, auroCOMPACT, auroTHERM exclusive. Osobom o największych wymaganiach proponujemy system auroTHERM exclusive, który pozwala na wiele sposobów zrealizować wspomaganie solarne centralnego ogrzewania i ciepłej wody czy np. basenu kąpielowego. Z kolei auroCOMPACT – to innowacyjne i kompaktowe połączenie kotła kondensacyjnego, zasobnika solarnego, stacji solarnej i regulatora solarnego - do stosowania w typowych domach jednorodzinnych. Klientów, którzy posiadają już kotły c.o. jednofunkcyjne lub dwufunkcyjne, warto poznać z systemem auroSTEP.

Inne źródła energii

Stały wzrost cen tradycyjnych nośników energii (gazu, węgla, energii elektrycznej) sprawia, że coraz częściej zastanawiamy się nad wykorzystaniem alternatywnych źródeł ciepła. Jednym z nich są pompy ciepła oraz grzewcze ogniwa paliwowe.

Pompy ciepła

Pompy ciepła przetwarzają ciepło pobrane z otoczenia  (woda, powietrze, grunt) w energię do ogrzewania budynku lub podgrzewania wody. Urządzenia te dają znaczące oszczędności kosztów eksploatacji domu. Do tego są bardzo ekologiczne z uwagi na zasilanie energia elektryczną. Obecnie w Austrii co trzeci nowo budowany dom jednorodzinny jest wyposażany w pompę ciepła.
Pompy ciepła są produkowane seryjnie pod marką Vaillant w Niemczech. Posiadają najwyższe standardy. Są wytwarzane według najnowszych technologii oraz podkreślają wysoki poziom innowacji.

Ogniwa paliwowe

Zasada działania ogniwa paliwowego polega na procesie elektrochemicznym, który odpowiada odwrotnej elektrolizie wody i w uproszczeniu, pozwala na kontrolowaną reakcję wodoru i tlenu, rozdzielonych przez przepuszczalną dla naładowanych dodatnio protonów wodorowych ścianę (elektrolit). Katalityczne powierzchnie zewnętrzne na anodzie wyzwalają elektrony z molekuł wodorowych. Elektrony przepływają przewodem prądowym na drugą stronę i jonizują tam pod wpływem warstw katalitycznych molekuł tlenowych. Jonizujące atomy tlenu reagują ostatecznie z protonami wodorowymi tworząc czystą wodę. Ruch elektronów, jako prąd stały, może być wykorzystany praktycznie. Ciepło powstające dodatkowo podczas tej reakcji może być wykorzystane do ogrzewania.

Rozwiązanie takie byłoby dostępną o każdym czasie, pozbawioną szkodliwej emisyjności, niemalże idealną metodą zaopatrywania odbiorców w nośniki energii. Zatem już w bliskiej przyszłości ogniwa paliwowe mogą wnieść w rozwój energetyki ważny wkład, budując pomost do całkowicie regeneratywnego systemu dostarczania energii w dalszej przyszłości.

Jako renomowany producent urządzeń seryjnych z ponad 130 letnim doświadczeniem Vaillant docenia znaczenie tej fazy rozwoju projektu: okresu przejściowego między pojedynczą a seryjną produkcją. Jednak to co się liczy dla firmy Vaillant, to przede wszystkim jakość przed szybkością. Ponad 200 wysokowykwalifikowanych Ekspertów Vaillant pracuje nad rozwojem nowej techniki. Po tym jak wszystkie testy zostaną pozytywnie zamknięte rozpocznie się sukcesywnie seryjna produkcja.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak dobrać pompę ciepła?

Czy warto montować pompę ciepła? Owszem, gdyż instalacja grzewcza z pompą ciepła jest najtańszym sposobem...

Jaki kocioł gazowy do dużego, jaki do małego domu

Wybór kotła gazowego nie jest łatwym zadaniem. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by...

Jak dobrze dobrać moc kotła gazowego do potrzeb...

Nowe domy mają coraz lepszą izolację, ale mają też coraz większe łazienki z dużą liczbą punktów poboru...

Czy opłaca się mieć w domu wentylację mechaniczną...

Jedynie wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła zapewnia wymianę powietrza w domu, w...

Jaką wybrać automatykę do sterowania pracą kotła?

O kosztach i komforcie eksploatacji instalacji grzewczej w dużym stopniu decyduje automatyka, która...

Jakie powinny być nowoczesne pompy ciepła?

Pompy ciepła są coraz powszechniej używane do ogrzewania domów zimą i chłodzenia – latem oraz do...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.