Sklep online Pomoc Tagi Newsletter

Jak dobrać pompę ciepła?

Czy warto montować pompę ciepła? Owszem, gdyż instalacja grzewcza z pompą ciepła jest najtańszym sposobem ogrzewania domu. Bo choć koszt montażu pompy ciepła nie należy do najniższych, to ceny innych paliw sprawiają, że szukamy urządzeń, które obniżą rachunki za ogrzewanie. Wybierz pompę ciepła, dzięki której instalacja grzewcza będzie pracowała sprawnie i wydajnie.

Autor: VAILLANT

Gazowe, olejowe systemy grzewcze oraz systemy solarne

Pompa ciepła, do ogrzewania domu, wykorzystuje energię cieplną znajdującą się w gruncie, wodach gruntowych i powierzchniowych lub w powietrzu. Oszczędności z zastosowania pompy ciepła na cele grzewcze i przygotowanie ciepłej wody, będą jednak możliwe tylko pod warunkiem prawidłowego doboru poszczególnych elementów całego systemu oraz od tego jak wykonana zostanie instalacja grzewcza.

Jak dobrać pompę ciepła?

Moc pompy ciepła powinna być odpowiednia do potrzeb cieplnych budynku. Nie należy instalować zbyt dużego urządzenia. Pociągałoby to za sobą potrzebę zastosowania większego (a zatem droższego) dolnego źródła ciepła i samej pompy ciepła. Dodatkowo, jeśli wybierzemy pompę ciepła o zbyt dużej mocy może to negatywnie wpływać na jej żywotność. Wymaganą moc pompy ciepła należy określić na podstawie obliczeń strat ciepła budynku oraz ilości zużywanej ciepłej wody.

Ogrzewanie małego domu pompą ciepła

W małym domu najlepiej zastosować kompaktową pompę ciepła – na przykład geoTHERM plus. Ma ona wbudowany zasobnik o pojemności 175 l, co zapewni wysoki komfort korzystania z ciepłej wody. Ponadto większość wymaganych elementów instalacji grzewczej jest już umieszczona wewnątrz jej obudowy. Dzięki temu pompa ciepła nie tylko ładnie wygląda, ale też potrzebuje niewiele miejsca, by ją zamontować. Tego typu pompy ciepła mają moc 6,8 i 10 kW, co przy odpowiedniej grubości izolacji ścian i zastosowaniu wentylacji z odzyskiem ciepła pozwala na ogrzanie budynku o powierzchni nawet powyżej 200 m2.

Ogrzewanie dużego domu pompą ciepła

W domu o większej powierzchni, przekraczającej 200-250 m2, stosujemy pompę ciepła z dodatkowym zasobnikiem ciepłej wody – na przykład geoTHERM. Takie rozwiązanie wymaga wygospodarowania większej powierzchni w kotłowni, ale zapewni odpowiedni komfort cieplny w dużym domu oraz znaczną ilość ciepłej wody. W układzie tym stosuje się zasobniki o pojemności minimum 300 l lub zbiorniki buforowe umożliwiające wykorzystanie również energii słonecznej.

Przeczytaj dodatkowo:
Nowe kotły gazowe Vaillant - o większej mocy

Kotły Vaillant ecoTEC plus VU ogrzeją już nie tylko pomieszczenia w domach jednorodzinnych, ale i obiekty o...

Masz problemy z ogrzewaniem? Poznaj dobre rady,...

Przeglądy techniczne, jakim poddawane są kotły grzewcze, obniżają koszty ponoszone na ogrzewanie domu i...

Groźne zatrucie czadem. Co zrobić, by ogrzewanie...

Zatrucie czadem jest dużo mniej prawdopodobne, jeśli przestrzegamy ustalonych zasad ogrzewania gazem. Ważny...

Rekuperacja. Kiedy wentylacja mechaniczna...

Wentylacja mechaniczna umożliwia stałą wymianę powietrza w domu. Jeśli dodatkowo wyposażymy ją w rekuperator,...

Ogrzewanie gazowe: jak dobrać moc kotła?

Zdecydowaliśmy się, że dom będziemy ogrzewać gazem ziemnym. Teraz więc najważniejsze jest, aby instalator...

Ekonomiczne ogrzewanie domu. Kocioł gazowy,...

Aby ogrzewanie domu było ekonomiczne, dobrze przemyśl wybór systemu grzewczego. Podpowiadamy, jakie...

update counter
sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.