Jak dobrać pompę ciepła?

Czy warto montować pompę ciepła? Owszem, gdyż instalacja grzewcza z pompą ciepła jest najtańszym sposobem ogrzewania domu. Bo choć koszt montażu pompy ciepła nie należy do najniższych, to ceny innych paliw sprawiają, że szukamy urządzeń, które obniżą rachunki za ogrzewanie. Wybierz pompę ciepła, dzięki której instalacja grzewcza będzie pracowała sprawnie i wydajnie.

Autor: VAILLANT

Pompa ciepła, do ogrzewania domu, wykorzystuje energię cieplną znajdującą się w gruncie, wodach gruntowych i powierzchniowych lub w powietrzu. Oszczędności z zastosowania pompy ciepła na cele grzewcze i przygotowanie ciepłej wody, będą jednak możliwe tylko pod warunkiem prawidłowego doboru poszczególnych elementów całego systemu oraz od tego jak wykonana zostanie instalacja grzewcza.

Jak dobrać pompę ciepła?

Moc pompy ciepła powinna być odpowiednia do potrzeb cieplnych budynku. Nie należy instalować zbyt dużego urządzenia. Pociągałoby to za sobą potrzebę zastosowania większego (a zatem droższego) dolnego źródła ciepła i samej pompy ciepła. Dodatkowo, jeśli wybierzemy pompę ciepła o zbyt dużej mocy może to negatywnie wpływać na jej żywotność. Wymaganą moc pompy ciepła należy określić na podstawie obliczeń strat ciepła budynku oraz ilości zużywanej ciepłej wody.

Ogrzewanie małego domu pompą ciepła

W małym domu najlepiej zastosować kompaktową pompę ciepła – na przykład geoTHERM plus. Ma ona wbudowany zasobnik o pojemności 175 l, co zapewni wysoki komfort korzystania z ciepłej wody. Ponadto większość wymaganych elementów instalacji grzewczej jest już umieszczona wewnątrz jej obudowy. Dzięki temu pompa ciepła nie tylko ładnie wygląda, ale też potrzebuje niewiele miejsca, by ją zamontować. Tego typu pompy ciepła mają moc 6,8 i 10 kW, co przy odpowiedniej grubości izolacji ścian i zastosowaniu wentylacji z odzyskiem ciepła pozwala na ogrzanie budynku o powierzchni nawet powyżej 200 m2.

Ogrzewanie dużego domu pompą ciepła

W domu o większej powierzchni, przekraczającej 200-250 m2, stosujemy pompę ciepła z dodatkowym zasobnikiem ciepłej wody – na przykład geoTHERM. Takie rozwiązanie wymaga wygospodarowania większej powierzchni w kotłowni, ale zapewni odpowiedni komfort cieplny w dużym domu oraz znaczną ilość ciepłej wody. W układzie tym stosuje się zasobniki o pojemności minimum 300 l lub zbiorniki buforowe umożliwiające wykorzystanie również energii słonecznej.

Ogrzewanie podłogowe w domu z pompą ciepła

Jeśli w całym domu zamontowano ogrzewanie płaszczyznowe (najczęściej jest to ogrzewanie podłogowe), wówczas warto zamontować pompę ciepła z funkcją chłodzenia.

Korzystając z dużej powierzchni instalacji podłogowej, latem można wykorzystać pompę ciepła do chłodzenia domu. W tym celu wystarczy zakupić odpowiedni model, na przykład geoTHERM exclusiv, który zapewnia zarówno ogrzewanie budynku oraz przygotowanie ciepłej wody, jak i chłodzenie domu.

Pompa ciepła z funkcją chłodzenia zawiera dodatkowe elementy (wymiennik ciepła, zawory przełączające i zawór mieszający), które pozwalają latem schładzać podłogę domu i przekazywać odebrane ciepło do gruntu.

Autor: VAILLANT

Kompaktową pompę geoTHERM plus można umieścić w małym pomieszczeniu. Model geoTHERM exclusiv zapewnia chłodzenie domu bez rozbudowy instalacji

Autor: VAILLANT

Zastosowanie pompy ciepła geoTHERM z systemem buforowym zapewnia wysoką sprawność całego systemu grzewczego oraz wykorzystanie energii słonecznej

WARTO WIEDZIEĆ

Pompa ciepła a klimatyzator

Zastosowanie pompy ciepła z funkcją chłodzenia sprawia, że obniżenie temperatury w domu jest o wiele tańsze, niż przy użyciu klimatyzatora. Wynika to stąd, że pompa ciepła pobiera latem prąd jedynie do zasilania pomp obiegowych, których łączna moc nie przekracza 200-250 W. Natomiast klimatyzator podczas pracy będzie potrzebował wielokrotnie większej mocy. Ponadto usuwane z budynku ciepło jest akumulowane w gruncie, a potem wykorzystywane do podgrzewania ciepłej wody oraz ogrzewania domu. Gdybyśmy zastosowali klimatyzator, energia ta byłaby bezpowrotnie tracona do otoczenia.

Instalacja grzewcza z pompą ciepła - projekt

Aby dobrać odpowiednią pompę ciepła do naszego domu, należy przede wszystkim zlecić wykonanie projektu instalacji. Zostaną w nim bowiem określone wymagane parametry pracy urządzenia (temperatura i moc).

Wybierając urządzenie, zwróćmy szczególną uwagę na dopasowanie pompy ciepła do konkretnego budynku, a także przeanalizowanie tego, skąd będziemy czerpać energię cieplną.

Równie ważne jest wykonanie odpowiedniego systemu grzewczego w domu. Korzystnym rozwiązaniem będzie montaż ogrzewania podłogowego. Pozwoli to podnieść sprawność pompy ciepła, a dodatkowo uzyskać możliwość taniego chłodzenia budynku latem.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak dobrze dobrać moc kotła gazowego do potrzeb...

Nowe domy mają coraz lepszą izolację, ale mają też coraz większe łazienki z dużą liczbą punktów poboru...

Instalacja grzewcza. Jak zaprogramować regulator...

Jeżeli instalacja grzewcza zostanie zaopatrzona w specjalny sterownik ogrzewania, temperatura w domu zawsze...

Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...

Pompa ciepła powietrze woda. Sposób na obniżenie...

Zastanawiasz się, jak zredukować rachunki za ogrzewanie domu bez spadku komfortu? Rozwiązaniem jest...

Czy w mieszkaniu da się zrobić wentylację...

Systematyczna wymiana powietrza w domu lub mieszkaniu jest niezbędna dla naszego zdrowia i dobrego...

Dom ekologiczny z instalacją solarną i pompą...

Słońce należy do najbardziej wydajnych i bezpiecznych dla środowiska źródeł energii. Potrafimy...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.