| muratordom.pl » Gazowe i olejowe systemy grzewcze oraz systemy solarne » Czy w mieszkaniu da się zrobić wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła?

Czy w mieszkaniu da się zrobić wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła?

Systematyczna wymiana powietrza w domu lub mieszkaniu jest niezbędna dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia nie tylko dlatego, że potrzebujemy odpowiedniej ilości tlenu do oddychania. Podczas wentylacji mechanicznej usuwany jest z domu „wyprodukowany” przez nas dwutlenek węgla i różne zanieczyszczenia powietrza, także te wydzielane przez materiały budowlane i wykończeniowe, oraz para wodna, której nadmiar może przyczyniać się do rozwoju pleśni.

Mimo że wydaje się to oczywiste, w większości naszych domów i mieszkań mamy wentylację naturalną, nazywaną też – zresztą niezbyt szczęśliwie - grawitacyjną, która charakteryzuje się przede wszystkim tym, że zależy od warunków pogodowych. Skutek tego uzależnienia jest taki, że przez mniej więcej połowę roku – od późnej wiosny do wczesnej jesieni - nie działa ona prawie wcale. Inaczej jest podczas mroźnej zimy, gdy wentylacja ta bywa przesadnie sprawna, wyziębiając nasze mieszkania i domy lub zwiększając wydatki na ogrzewanie. Chyba, że w trosce o nasze pieniądze, starannie uszczelnimy okna i zakleimy kratki wentylacyjne, likwidując skutecznie wymianę powietrza w domu czy mieszkaniu.

Autor: VAILLANT

Fot. 1 – W mieszkaniu też musi być zapewniona stała wymiana powietrza przez cały rok – najefektywniej zrobi to wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją

Jedynym systemem wymiany powietrza w pomieszczeniach, działającym w sposób skuteczny i efektywny przez cały rok, jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła (rekuperacją). Zapewnia ona domownikom nie tylko komfortowe i pozbawione zanieczyszczeń warunki do życia (Fot. 1), ale też chroni wnętrza przed kurzem i hałasem napływającym z otoczenia. Jednocześnie - co bardzo ważne - pozwala też ograniczyć koszty ogrzewania. Przy tym rodzaju wentylacji świeże powietrze, zanim dotrze do pomieszczeń, jest bowiem ogrzewane ciepłem odebranym z powietrza usuwanego. Dzięki temu większość energii zużytej do zapewnienia w domu komfortu cieplnego nie marnuje się i nie jest usuwana bezpowrotnie do atmosfery.

Wiedza o działaniu wentylacji mechanicznej z rekuperacją jest coraz bardziej powszechna, nic zatem dziwnego, że rośnie liczba osób, które ją wybierają. Przyjęło się jednak uważać, że na wentylację z rekuperacją mogą się zdecydować jedynie osoby budujące lub remontujące swój dom. Tymczasem można ją z powodzeniem zamontować także w mieszkaniu, zarówno nowym - odebranym w stanie deweloperskim, jak i tym kupionym na rynku wtórnym, jeśli planujemy poddać go gruntownej modernizacji.

Mieszkaniowa centrala wentylacyjna

Do mieszkań potrzebne są jednostki wentylacyjne o mniejszej wydajności, niż te stosowane w domach jednorodzinnych. Marka VAILLANT ma w swojej ofercie takie rekuperatory (Fot. 2 i 3). Są nimi podsufitowe urządzenia systemu wentylacji recoVAIR - VAR 150/4R (prawe) i VAR 150/4L (lewe).

Autor: VAILLANT

Fot. 2 – W systemie wentylacji recoVAIR, oferowanej przez markę Vaillant, są też urządzenia podsufitowe VAR 150/4, które znakomicie nadają się do mieszkań i małych domów.

Autor: VAILLANT

Fot. 3 – Schemat działania rekuperatora podsufitowego VAR 150/4 – świeże powietrze, zanim dotrze do pomieszczeń, jest ogrzewane ciepłem odebranym z powietrza usuwanego.

Ich maksymalna wydajność to 150 m³/h, więc znakomicie nadają się do mieszkań o powierzchni do 90 m² oraz do małych domów. Nie zabierają one dużo miejsca, bo ich szerokość to 60 cm, długość – 141,3 cm i grubość – 25 cm. Mimo że - jak wynika z nazwy – powinno się je zamocować poziomo pod sufitem, to – jeśli jest taka potrzeba – można je także zamontować pionowo na ścianie.

Urządzenia podsufitowe VAR 150/4 – podobnie jak i większe modele systemu recoVAIR – mają regulowaną wydajność (Fot. 4). Ilość wymienianego przez nie powietrza może być mała (rzędu 40 m³/h), gdy nikogo nie ma w mieszkaniu, standardowa – podczas zwykłego użytkowania, lub maksymalna – gdy na przykład z powodu dużej liczby gości lub większego prania, zachodzi potrzeba bardziej intensywnej wymiany powietrza. 

Wszystkie rekuperatory recoVAIR marki Vaillant wyposażone są w bardzo dokładne filtry pyłków, dzięki czemu do mieszkańców dociera bardzo czyste powietrze.

Autor: VAILLANT

Fot. 4 – Ilość powietrza wymienianego w mieszkaniu w ciągu godziny można łatwo ustawić na panelu sterującym urządzenia podsufitowego VAR 150/4.

Autor: VAILLANT

Fot. 5 – Marka Vaillant ma w swojej ofercie także akcesoria, ułatwiające wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperacją.

Zastosowano też w nich najnowsze wentylatory o wysokiej sprawności i bardzo niskim zużyciu energii (o 15% mniejszym niż wymaga tego niemiecki Passive Hause Institut). Dzięki temu rekuperatory marki Vaillant są urządzeniami energooszczędnymi. Ofertę uzupełniają też dodatkowe akcesoria, ułatwiające ich montaż w mieszkaniu lub domu (Fot. 5).

Jeśli mieszkanie, w którym zastosowano system wentylacyjny recoVAIR, jest ogrzewane na przykład dwufunkcyjnym kotłem kondensacyjnym marki Vaillant, to oboma urządzeniami może sterować jeden systemowy regulator, intuicyjny w obsłudze calorMATIC 470/4.

Rekuperacja w mieszkaniu

Najlepszym miejscem do zamontowania centrali wentylacyjnej jest najczęściej łazienka. Zwykle jest ona zlokalizowana w centralnym punkcie mieszkania, więc łatwo można wyprowadzić z niej przewody nawiewne do sypialni i pokoju dziennego oraz wywiewny do kuchni (lub także drugi do oddzielnej toalety).

Znajduje się tu także wywiewny przewód wentylacji naturalnej, popularnie nazywany kratką, który warto wykorzystać jako wyrzutnię zużytego powietrza. Taka kratka znajduje się także w kuchni, ale zamontowanie w niej rekuperatora jest zazwyczaj dużo bardziej skomplikowane i kłopotliwe, także dla mieszkańców.

Nie tylko z powodów instalacyjnych łazienka jest dobrym miejscem do zamontowania centrali wentylacyjnej. Zgodnie z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki, ściany łazienki, oddzielające ją od innych pomieszczeń, muszą mieć większą izolacyjność akustyczną niż pozostałe ściany działowe. Wprawdzie centrale recoVAIR pracują bardzo cicho, ale lepsza ochrona akustyczna na pewno przyda się mieszkańcom.

Czerpnię świeżego powietrza najlepiej zrobić nad balkonem (chyba, że mieszkanie jest na parterze), gdyż będzie z niego łatwy dostęp na etapie jej wykonywania i później – czyszczenia. Zapewne na wykonanie tych prac będzie potrzebna zgoda dewelopera lub administratora budynku, ale nie powinno być z tym trudności, bo przecież wiele osób montuje w takich miejscach zewnętrzną jednostkę klimatyzacji, a ona swoją wielkością  bardziej ingeruje w bryłę budynku niż niewielki otwór w ścianie, zasłonięty estetyczną kratką.

Rozprowadzone po mieszkaniu przewody nawiewne i wywiewne najlepiej ukryć za pomocą zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych – na przykład w postaci podwieszonego nad częścią pomieszczenia sufitu lub imitacji belki konstrukcyjnej zrobionej na styku stropu i ściany. Przed wykonaniem zabudowy z płyt g-k dobrze jest oczywiście wszystkie przewody zaizolować akustycznie za pomocą wełny mineralnej. 

W zabudowach z płyt g-k osadzamy też anemostaty nawiewne i wywiewne, czyli zakończenia przewodów o regulowanej przepustowości, którymi powietrze jest dostarczane do jednych pomieszczeń i usuwane - z drugich.

Uwaga! Po zainstalowaniu rekuperatora musimy szczelnie zasłonić wszystkie pozostałe kratki, czyli przewody wywiewne (poza rzecz jasna łazienkowym, który będzie wykorzystywany jako wyrzutnia). Ich pozostawienie zakłócałoby pracę wentylacji mechanicznej, a ponadto byłoby niezgodne z przepisami budowlanymi, która zabraniają funkcjonowania dwóch rodzajów wentylacji w jednym obiekcie. Jedynie w kuchni możemy wykorzystać przewód wywiewny (jeden, jeśli są dwa) do zamontowania okapu.

Ograniczenia

Wykorzystanie przewodu wywiewnego, jako wyrzutni zużytego powietrza z centrali wentylacyjnej może być czasem niemożliwe. Sytuacja taka może mieć miejsce w niektórych budynkach, które były budowane w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Pod koniec lat sześćdziesiątych przepisy budowlane zezwalały bowiem na podłączanie - co dwa piętra - kilku mieszkań do jednego kanału wentylacyjnego (w 1983 roku zapis ten został zniesiony). Gdybyśmy bowiem podłączyli rekuperator do takiego przewodu wywiewnego, to całe usuwane z naszego mieszkania powietrze znalazłoby się u sąsiada, który mieszka dwa piętra nad nami.

Podobna sytuacja dotyczy domów, w których zastosowano zbiorczą wentylację mechaniczną wywiewną (z wentylatorami usytuowanymi na dachu). Domy z takimi przewodami wentylacyjnymi można łatwo rozpoznać, ponieważ zarówno w jednych, jak i drugich nie wolno montować okapów kuchennych, gdyż zapachy kuchenne byłyby po prostu tłoczone do sąsiadów. 

Oczywiście także w mieszkaniach znajdujących się w takich domach można zainstalować system wentylacyjny recoVAIR. Trzeba jednak wtedy wykonać nie tylko czerpnię, ale także wyrzutnię w ścianie mieszkania (czyli zrezygnować całkowicie z wykorzystania istniejących przewodów wywiewnych). Będzie to jednak z pewnością droższe rozwiązanie i najpewniej bardziej kłopotliwe do realizacji.

Oszczędności

Możliwość życia w mieszkaniu, w którym przez cały rok mamy świeże, pozbawione zanieczyszczeń powietrze, i które jest odizolowane od zewnętrznego hałasu i kurzu, to dla zdrowia i samopoczucia mieszkańców wartość bezcenna. Już z tego powodu warto w mieszkaniu zainwestować w system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. 

Przy tych zaletach mniej może ważne są korzyści finansowe, jakie będziemy mieć wtedy dzięki niższym rachunkom za ogrzewanie mieszkania. Będzie tak na pewno, gdy ciepło w budynku dostarczane jest centralnie, ale mamy przypisany do naszego mieszkania licznik, który rejestruje, ile go naprawdę zużywamy. Niższe rachunki za ogrzewanie będziemy oczywiście płacić także wtedy, gdy nasze mieszkanie ogrzewa nasz własny kocioł, na przykład dwufunkcyjny, który dostarcza nam także ciepłą wodę.

Przeczytaj dodatkowo:
Pompa ciepła typu powietrze-woda. Sprawdź, jak...

Pompy ciepła typu powietrze-woda to doskonałe rozwiązanie w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej. To wydajne,...

Dom ekologiczny z instalacją solarną i pompą...

Słońce należy do najbardziej wydajnych i bezpiecznych dla środowiska źródeł energii. Potrafimy...

Ekonomiczne ogrzewanie domu. Kocioł gazowy,...

Aby ogrzewanie domu było ekonomiczne, dobrze przemyśl wybór systemu grzewczego. Podpowiadamy, jakie...

Jaką wybrać automatykę do sterowania pracą kotła?

O kosztach i komforcie eksploatacji instalacji grzewczej w dużym stopniu decyduje automatyka, która...

Masz problemy z ogrzewaniem? Poznaj dobre rady,...

Przeglądy techniczne, jakim poddawane są kotły grzewcze, obniżają koszty ponoszone na ogrzewanie domu i...

Wymiana instalacji grzewczej. Sposób na mniejsze...

Wymiana instalacji grzewczej może zmniejszyć koszty ogrzewania domu o 30%, a w przypadku zastosowania kotła...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.