| muratordom.pl » Gazowe i olejowe systemy grzewcze oraz systemy solarne » Jaki kocioł gazowy do dużego, jaki do małego domu

Jaki kocioł gazowy do dużego, jaki do małego domu

Wybór kotła gazowego nie jest łatwym zadaniem. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by kocioł był oszczędny w eksploatacji i bezpieczny w działaniu. Sprawdź, jakie zabezpieczenia i rozwiązania konstrukcyjne zapewniają bezpieczeństwo i pewność działania kotłów. Co wybrać do małego, a co do dużego domu?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kotłów gazowych – stojące, wiszące, kompaktowe, jedno- i dwufunkcyjne, z otwartą lub zamkniętą komorą spalania, kondensacyjne. Jedne polecane są do małych domów z jedną łazienką, inne – do dużych z rozbudowaną instalacją ciepłej wody, w których znajdują się co najmniej dwie łazienki. Jedne będą tańsze w zakupie, a inne w eksploatacji. Warto też zwrócić uwagę na zastosowane w nich fabryczne zabezpieczenia. Od tego zależy nasze życie i zdrowie.

Autor: VAILLANT

Kocioł gazowy do małego domu

W małym domu z jedną łazienką znajdującą się blisko kuchni i którego mieszkańcy wolą częstsze kąpiele pod prysznicem niż w wannie sprawdzi się niewielki i stosunkowo niedrogi kocioł dwufunkcyjny. Podgrzewa on wodę na bieżąco tylko podczas jej poboru. Nie można podłączyć do niego cyrkulacji ciepłej wody, dlatego należy go zamontować blisko punków poboru.

Jeśli wybierzemy kocioł z zamkniętą komorą spalania lub kondensacyjny, wówczas najlepiej zamontować go w kuchni lub łazience. Przykładem takiego urządzenia jest kocioł kondensacyjny VCW ecoTEC o bardzo małych gabarytach (jego wysokość wynosi 72 cm, a szerokość – jedynie 44 cm szer.)

Uwaga! Jeśli więc w domu planujemy montaż panelu prysznicowego lub dużej wanny nie należy stosować tego typu kotła. Urządzenie o mocy 20-24 kW dostarczy około 10-12 l/min ciepłej wody, a np. wielofunkcyjny panel potrzebuje nawet do 20 litrów ciepłej wody na minutę.

Autor: VAILLANT

Kondensacyjny kocioł dwufunkcyjny VCW eco TEC dzięki małym gabarytom można zabudować w kuchni lub ła zien ce

Autor: VAILLANT

Kocioł VUW atmo TEC plus ma rozbudowany system diagnostyczny chroniący również przed wypływem spalin do pomieszczenia

Autor: VAILLANT

Kocioł VSC ecoCOMPACT łączy w sobie wysoką wydajność ciepłej wody i kompaktowe wymiary (fot. VAILLANT).

Kocioł do dużego domu z rozbudowaną instalacją

Jeśli mieszkańcy domu chcą mieć możliwość jednoczesnego korzystania z dwóch łazienek, wówczas potrzebne jest urządzenie z odpowiednio dużym zasobnikiem. Dodatkowo powinno być wyposażone w króciec do podłączenia cyrkulacji. Zagwarantuje to użytkownikowi korzystanie z ciepłej wody zaraz po odkręceniu kranu.

Do wyboru mamy kocioł: jednofunkcyjny z zasobnikiem stojącym obok, taki zestaw zajmuje dużo miejsca, więc z reguły montuje się go w kotłowni; kompaktowy, który wygląda jak lodówka. Przykładem takiego urządzenia jest kocioł VSC ecoCOMPACT – ma 135 cm wysokości, 60 cm szerokości i tyle samo głębokości.

Bezpieczeństwo i eksploatacja kotła

Bezpieczeństwo i pewność działania kotłów zapewniają zamontowane w nich zabezpieczenia i odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne. 

  • Kocioł atmosferyczny. Wyposaża się go w czujnik ciągu kominowego, który skutecznie wykrywa wypływ spalin do pomieszczenia i blokuje palnik. Przykładem takiego kotła jest atmoTEC plus z podwójnym czujnikiem ciągu kominowego. Takie urządzenie powinno się montować w oddzielnym pomieszczeniu kotłowni. Umieszczenie go w kuchni czy łazience nie jest wskazane, bo wywołuje napływ zimnego powietrza do pomieszczenia. Dlatego niektórzy użytkownicy zasłaniają kratki nawiewne, co może spowodować niebezpieczeństwo zatrucia się tlenkiem węgla.
  • Z zamkniętą komorą spalania. Tego typu kotły są bardzo bezpieczne w działaniu, gdyż nawet jeśli nastąpi ich awaria, dzięki zamkniętej komorze nie nastąpi wpływ spalin do pomieszczenia, w którym są zamontowane...
Autor: VAILLANT
PAMIĘTAJ
  • W dużym domu kocioł dwufunkcyjny nie zapewni odpowiedniego komfortu ciepłej wody;
  • umieszczając kocioł w pomieszczeniu innym niż kotłownia warto jest stosować wyłącznie modele z zamkniętą komorą spalania lub kondensacyjne. Nie wychładzają one pomieszczenia, w są którym zamontowane.

Przeczytaj dodatkowo:
Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...

Ogrzewanie domu i wody powietrzną pompą ciepła....

Bezobsługowe ogrzewanie domu – a latem także chłodzenie – to dla jego właścicieli trudna do...

Pompa ciepła typu powietrze-woda. Sprawdź, jak...

Pompy ciepła typu powietrze-woda to doskonałe rozwiązanie w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej. To wydajne,...

Jak sterować ogrzewaniem, gdy jesteśmy poza domem?

Wielką zaletą bezobsługowych urządzeń grzewczych, takich jak kotły kondensacyjne czy pompy ciepła, jest to,...

Dom ekologiczny z instalacją solarną i pompą...

Słońce należy do najbardziej wydajnych i bezpiecznych dla środowiska źródeł energii. Potrafimy...

Wymiana instalacji grzewczej. Sposób na mniejsze...

Wymiana instalacji grzewczej może zmniejszyć koszty ogrzewania domu o 30%, a w przypadku zastosowania kotła...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.