| muratordom.pl » Gazowe i olejowe systemy grzewcze oraz systemy solarne » Instalacja grzewcza. Jak zaprogramować regulator pokojowy, a jak regulator pogodowy?

Instalacja grzewcza. Jak zaprogramować regulator pokojowy, a jak regulator pogodowy?

Jeżeli instalacja grzewcza zostanie zaopatrzona w specjalny sterownik ogrzewania, temperatura w domu zawsze będzie komfortowa. Zadba o to regulator pokojowy lub pogodowy. Jednak nawet najdroższy i najlepszy sterownik ogrzewania wymaga właściwego zaprogramowania, dostosowanego do potrzeb mieszkańców.

Autor: VAILLANT

Nastawy dokonane przez użytkownika w programatorze mają duży wpływ zarówno na poziom komfortu cieplnego, jak i na koszty eksploatacji instalacji grzewczej.  Warto zatem zapoznać się z najważniejszymi zasadami ustawiania regulatorów pokojowych i pogodowych.

Na jaką temeraturę nastawić regulator pokojowy?

Fachowcy zalecają, by regulator pokojowy nastawić na najniższą wartość temperatury, jaka zapewni nam komfort cieplny w domu. Dla jednych może to być 19°C, dla innych 21°C. Pamiętajmy jednak o tym, że podniesienie temperatury w pomieszczeniach o 1°C oznacza wzrost rocznych kosztów ogrzewania domu o około 6-7%.

Instalacja grzewcza dobrze zaprogramowana

Regulatory pokojowe umożliwiają ustawienie, co najmniej dwóch różnych wartości temperatury (dziennej i nocnej) oraz godzin, w których mają one obowiązywać.

Przykładowo, gdy nie ma nas w domu można zaprogramować niższą temperaturę, co pozwoli zmniejszyć koszty ogrzewania. Zwróćmy przy tym uwagę, aby nie przesadzać ze zbytnim obniżaniem temperatury nocą lub podczas naszej nieobecności w domu. Podczas kilkugodzinnej redukcji temperatury instalacji grzewczej może dojść do znacznego wychłodzenia ścian, co w efekcie doprowadzi do odczucia nieprzyjemnego zimna w domu. To o ile stopni obniżymy temperaturę zależy w dużej mierze od konstrukcji budynku.

  • Dom o konstrukcji szkieletowej (szkielet drewniany) nagrzewa się bardzo szybko. Dlatego nocą lub podczas naszej nieobecności w domu można obniżać temperaturę nawet o kilka stopni Celsjusza.
  • Jeśli dom zbudowany jest z cegły, pustaków lub bloczków, wówczas nie warto ustawiać zbyt dużego obniżenia temperatury w nocy. Często w takich budynkach wyłączenie ogrzewania nawet na kilka godzin nie spowoduje zauważalnego spadku temperatury powietrza w pomieszczeniach. Ma to związek z tym, że ściany oddają zakumulowane wcześniej ciepło. Dlatego zaleca się, aby obniżać temperaturę na noc jedynie o 1-2°C, wyłącznie w celu poprawy komfortu snu. Rano zanim wstaniemy z łóżka sterownik ogrzewania powinien uruchomić kocioł, żeby podnieść temperaturę do odpowiedniej wartości.
WAŻNE

W nowym domu (szczególnie o ciężkiej konstrukcji) w pierwszych dwóch sezonach grzewczych należy raczej zrezygnować z nocnego obniżania temperatury powietrza. Taki budynek zawiera w sobie jeszcze wiele wilgoci i zróżnicowanie temperatury w dzień i w nocy może powodować naprzemienne odparowanie i wchłanianie wilgoci przez ściany budynku.

Autor: VAILLANT

Zawory termostatyczne w grzejnikach

Zadaniem zaworów termostatycznych umieszczonych przy grzejnikach jest pomiar temperatury w pomieszczeniu i regulacja przepływu wody przez grzejnik.

Gdy temperatura w pokoju przekracza wartość ustawioną za pomocą zaworu termostatyczngo, wówczas przepływ wody maleje. I odwrotnie, kiedy temperatura w pokoju jest niższa od ustawionej wartości, zawór termostatyczny otwiera się i gorąca woda przepływa przez grzejnik. Dla prawidłowej pracy instalacji grzewczej ważne jest, aby temperatura ustawiana na głowicy nie była niższa od wartości ustawionej za pomocą centralnego regulatora pokojowego.

W przeciwnym razie przy ustawieniu regulatora pokojowego na przykład na 20°C i zaworu termostatycznej na 18°C praca instalacji grzewczej zostanie zakłócona. Sterownik będzie cały czas żądał pracy kotła, a głowice termostatyczne zredukują, a potem zamkną przepływ wody przez grzejnik po przekroczeniu ustawionych 18°C. Oczywiście, jeśli w jednym czy dwóch pomieszczeniach (z reguły sypialniach) chcemy utrzymywać niższą temperaturę, to na głowicy termostatycznej ustawiamy niższą wartość niż na centralnym regulatorze. Nie może to jednak dotyczyć wszystkich grzejników w domu.

Autor: VAILLANT

Obsługa sterownika calorMATIC 430 jest bardzo prosta. Wszystkie ustawienia są widoczne w postaci tekstu na ekranie ciekłokrystalicznym

Autor: VAILLANT

Sterownik calorMATIC 430 można umieścić w kotle lub w pokoju. Wówczas możemy korzystać z połączenia zalet regulacji pogodowej i pokojowej

PAMIĘTAJ
  • Nie należy utrzymywać w pomieszczeniach zbyt wysokiej temperatury. Jej wysokość regulujemy za pomocą sterownika, a nie poprzez otwierania okna.
  • Nie warto programować zbyt dużego obniżenia nocnego – szczególnie w domu o ciężkiej konstrukcji. W nowym domu nie powinno się w ogóle stosować w obniżenia temperatury .
  • Głowice termostatyczne przy grzejnikach ustawiać tak, by nie blokowałymożliwości ogrzania pomieszczenia dowartości ustawionej na sterowniku.
  • W pomieszczeniu, w którym jest regulator nie stosować głowic lub ustawić je namaksymalną wartość.

Przeczytaj dodatkowo:
Hybrydowy system grzewczy - niższe koszty...

Przed Tobą modernizacja instalacji grzewczej? Wybierz hybrydowy system grzewczy. To połączenie w jednej...

Jakie powinny być spełnione warunki, żeby...

Pompy ciepła typu solanka-woda, wykorzystujące do ogrzewania domu i wody odnawialną energię z gruntu, to...

Ogrzewanie domu i wody powietrzną pompą ciepła....

Bezobsługowe ogrzewanie domu – a latem także chłodzenie – to dla jego właścicieli trudna do...

Jak dobrać pompę ciepła?

Czy warto montować pompę ciepła? Owszem, gdyż instalacja grzewcza z pompą ciepła jest najtańszym sposobem...

Dom ekologiczny z instalacją solarną i pompą...

Słońce należy do najbardziej wydajnych i bezpiecznych dla środowiska źródeł energii. Potrafimy...

Masz problemy z ogrzewaniem? Poznaj dobre rady,...

Przeglądy techniczne, jakim poddawane są kotły grzewcze, obniżają koszty ponoszone na ogrzewanie domu i...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.