| muratordom.pl » Stihl » Pielęgnacja trawnika. Wybieramy kosiarkę do ogrodu

Pielęgnacja trawnika. Wybieramy kosiarkę do ogrodu

Systematyczna pielęgnacja trawnika jest konieczna, by w pełni cieszyć się pięknym ogrodem. Trawnik jest przecież najważniejszą, zawsze widoczną częścią przestrzeni wokół domu. Zadbany, w kolorze soczystej zieleni cieszy nasze oko i rozpieszcza wszystkie zmysły. Jeżeli wybierzemy odpowiednie narzędzia do jego pielęgnacji, praca stanie się przyjemnością.

Tagi: Stihl

Oferta rynkowa urządzeń do pielęgnacji trawnika jest bardzo szeroka i bogata. Możemy wybierać pomiędzy tradycyjnymi kosiarkami, kosiarkami automatycznymi, traktorkami i różnego rodzaju kosami mechanicznymi. Wybór zależy przede wszystkim od powierzchni naszego trawnika, ale także od zasobności portfela. Możliwości są nieograniczone, możemy postawić na markę uznanego producenta lub wybrać nieznaną markę marketową. W zależności od tego, czy będziemy dużo kosić i zależy nam na niezawodności urządzenia powinniśmy kupić sprawdzone i polecane urządzenie. Najpopularniejszą maszyną do koszenia trawnika jest kosiarka.

Przed zakupem kosiarki

Przed wyborem kosiarki warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • jaką powierzchnię ma nasz trawnik,
  • jaki budżet możemy przeznaczyć na zakup kosiarki,
  • czy chcemy kosić sami, czy wybieramy kosiarkę automatyczną, czy zlecamy pielęgnację ogrodu firmie pielęgnującej zieleń.

Wszystkie pytania mają nas przybliżyć do wybrania odpowiedniej maszyny, która będzie spełniała nasze oczekiwania.

Przegląd kosiarek VIKING >>

Wielkość trawnika ma znaczenie

W zależności od powierzchni trawnika możemy wybrać pomiędzy różnymi rodzajami kosiarek. W przypadku małych przydomowych trawników warto wybrać cichą kosiarkę elektryczną, która nie będzie emitować spalin. Jeżeli dysponujemy większym budżetem możemy zastanowić się nad zakupem kosiarki akumulatorowej. Będziemy mogli wówczas zrezygnować z konieczności stosowania przewodu zasilającego, który ogranicza i utrudnia pracę. Dla większym trawników lub do zastosowań profesjonalnych warto wybrać mocną kosiarkę spalinową lub traktorek koszący. Dla lubiących nowości polecamy kosiarki automatyczne, które koszą i ładują się w pełni automatycznie, są bezobsługowe i pozwalają na cieszenie się trawnikiem bez ograniczeń.

Jaki napęd wybrać

Do wyboru mamy napęd spalinowy, elektryczny i akumulatorowy. Jeżeli wybieramy cichą pracę bez emisji spalin, idealnym rozwiązaniem będą kosiarki akumulatorowe i elektryczne. Ponadto modelami napędzanymi akumulatorem można kosić swobodnie, bez ograniczenia przez przewód. Natomiast mocny silnik spalinowy zapewnia dużą moc i większą szerokość koszenia, co jest zaletą na trawnikach o większej powierzchni i w przypadku zastosowań profesjonalnych.

Zbieranie czy mulczowanie trawy?

Kosiarki dostępne na rynku różnią się od siebie nie tylko rodzajem napędu, ale także wyposażeniem dodatkowym. Można kupić kosiarkę z napędem i nie męczyć się podczas pracy. Różnice pojawiają się także w obszarze zbierania trawy do kosza. Jeżeli wybierzemy model wyposażony w nóż mulczujący wówczas zyskujemy podwójnie. Nie musimy opróżniać kosza, a ścięta trawa zostaje dokładnie rozdrobniona i rozrzucona równomiernie na całej powierzchni trawnika, tworząc tym samym naturalny nawóz. Oszczędzamy tym samym czas i pieniądze.

Prace wykończeniowe

Nie wszystkie trawniki są idealnie równe, bez przeszkód. Czasem samo koszenie nie wystarczy i musimy skorzystać z dodatkowej pomocy. W zależności od ilości prac do wykonania możemy zdecydować się na zakup podkaszarki lub nożyc do przycinania krawędzi trawnika i miejsc wokół drzew i krzewów. Na rynku znajdziemy zarówno tradycyjne nożyce ręczne oraz modele akumulatorowe. I w tym przypadku wszystko zależy od zasobności naszego portfela.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Gdzie kupić kosiarkę

Gdy już rozważymy wszystkie dostępne opcje, wówczas można przystąpić do zakupu. W dzisiejszych czasach kosiarkę można kupić dosłownie wszędzie. Możemy wybierać pomiędzy marketami, centrami ogrodniczymi, sklepami specjalistycznymi czy nawet zakupić kosiarkę w sklepie internetowym. Wszystko zależy od kilku czynników:

  • czy mamy już wybrany dokładny model urządzenia,
  • czy potrzebujemy fachowej porady przy wyborze maszyny,
  • odległości punktu od naszego miejsca zamieszkania,
  • czy chcemy mieć dostęp do profesjonalnych usług serwisowych,
  • budżetu przeznaczonego na zakup kosiarki.

Mając tak duży wybór warto się zastanowić na czym nam zależy, każdy z wybranego miejsca zakupu ma na pewno swoje wady i zalety. Niewątpliwie największą zaletą zakupu online jest zaoszczędzony czas, który musielibyśmy przeznaczyć na wyjazd do sklepu. Jednakże czas to nie wszystko. Jeżeli udamy się do specjalistycznego punktu handlującego kosiarkami, wówczas będziemy mieli zagwarantowane fachowe doradztwo i profesjonalny serwis. Opieka specjalisty może się okazać niezwykle cenna, jeżeli się wahamy i mamy wątpliwości dotyczące wyboru odpowiedniego urządzenia, a także podczas całego okresu użytkowania kosiarki i jej serwisowania, aby mogła nam służyć jak najdłużej.

sponsor artykułu