Czym kosić trawę? Wybieramy kosiarki ogrodowe

2019-05-31 9:13

Każdy, kto chce mieć piękny trawnik przy domu musi mieć odpowiednią kosiarkę. Czym kosić trawę? Jakie kosiarki do ogrodu wybrać? Jakie urządzenie będzie najlepiej dostosowane do naszych potrzeb? Wybierz z nami swoją kosiarkę do ogrodu.

koszenie-trawnika
Autor: www.thinkstockphotos.com Koszenie trawnika to podstawowy zabieg pielęgnacyjny w sezonie

Do koszenia trawnika mamy wiele urządzeń do wyboru: kosiarki spalinowe, kosiarki elektryczne zasilane przewodem z sieci, kosiarki elektryczne akumulatorowe oraz najprostsze – kosiarki z napędem ręcznym, a także samobieżne kosiarki automatyczne zasilane akumulatorem lub energią słoneczną.

Na bardzo małych powierzchniach (np. kilkadziesiąt metrów kwadratowych) sprawdzi się kosiarka ręczna. Do koszenia nieco większych trawników można wykorzystać kosiarkę elektryczną. Jeżeli trawnik ma powierzchnię ponad 500 m2, warto zainwestować w kosiarkę spalinową. Dobrym wyborem jest kosiarka z funkcją mielenia trawy i bocznym wyrzutem – dzięki temu nie trzeba opróżniać pojemnika. W trudno dostępnych miejscach do przycinania trawy można wykorzystać podkaszarkę.

Przy wyborze odpowiedniej kosiarki warto wziąć pod uwagę:

  • wielkość trawnika,
  • jaki efekt chcemy uzyskać (zielony dywan czy łąkę kwietną),
  • miejsce zamieszkania (w zwartej zabudowie sprawdzą się urządzenia ciche, których praca nie uprzykrza życia sąsiadom),
  • liczbę, wielkość i kształt rabat, ścieżek oraz innych elementów łamiących ciągłość trawnika, bo wokół nich kosiarka nie zawsze precyzyjnie zetnie źdźbła.

Jak i kiedy kosić trawnik?

Koszenie trawnika zaczynamy od jego krawędzi, a potem posuwamy się wzdłuż linii prostych do jego środka. Kośmy na zakładkę – najeżdżając kołem kosiarki na ścięty pas trawnika. Kolejne koszenie dobrze jest wykonać w kierunku prostopadłym. Podczas jednego zabiegu nie skracajmy trawy więcej niż o 1/3.

Jeżeli z jakiegoś powodu darń nie była przycinana, należy ją przyciąć do pożądanej wysokości w dwóch, a nawet w trzech koszeniach w kilkudniowych odstępach.

Sprawdź też:

W czasie suszy kośmy rzadziej niż zwykle albo wcale. Nie warto też zabierać się do pracy, gdy trawnik jest mokry – noże kosiarki mogą się blokować.

W okresie od kwietnia do października, trawę powinno się przycinać nawet co 7-10 dni. Im bliżej zimy, tym wyżej podnośmy noże kosiarki, by ostatnie koszenie wykonać na wysokość 5 cm. Trzeba zwrócić uwagę na to, by noże kosiarki były ostre. W przeciwnym razie źdźbła trawy zostaną poszarpane i ich czubki zaczną zasychać, co sprawi, że darń nie będzie wyglądała estetycznie.

Zanim się zdecydujemy na konkretny model kosiarki do trawy, koniecznie się do niej przymierzmy. Wypróbujmy, jak się nią manewruje, czy uchwyt jest wygodny, czy kosz na trawę łatwo się opróżnia. Podpowiadamy, na jakie pytania należy sobie odpowiedzieć, zanim wybierzemy się do sklepu, i o co zapytać sprzedawcę, aby wybrać dobrą kosiarkę do trawy do naszego ogrodu. 

  • Jak duży jest trawnik?

Najważniejszym kryterium wyboru kosiarki do trawy jest wielkość trawnika. Na niedużym wystarczy kosiarka elektryczna małej mocy lub nawet bez silnika. Natomiast w przypadku rozległych muraw i łąk warto rozważyć kupno mini traktorka z siedziskiem. Dużym atutem tego typu maszyn jest możliwość podłączenia do nich rozmaitych przydatnych akcesoriów: przyczepki, pługa śnieżnego, szczotki, wału, glebogryzarki.

  • Jak często kosimy?

Jeżeli czas poświęcony koszeniu trawy nie jest dla nas stracony i lubimy to zajęcie – wypróbujmy kosiarkę bębnową. To sprzęt dla wymagających użytkowników. Tego typu kosiarki świetnie się sprawdzają przy niskim, częstym koszeniu trawników ozdobnych, a ich noże nie rozszarpują końcówek źdźbeł. Należy pamiętać, że trawnik musi mieć bardzo równe podłoże! Jeżeli trawnik jest koszony raz w tygodniu, możemy wybrać jedną spośród średniej mocy kosiarek rotacyjnych. Ich wybór na rynku jest ogromny. Do uporządkowania trawnika koszonego rzadko, z wysoką i często mokrą trawą (na przykład na działce letniskowej) służą kosiarki rotacyjne z wyrzutem bocznym trawy i z silnikiem powyżej 4 KM.

  • Co robimy ze skoszoną trawą?

Jeżeli nie mamy miejsca na gromadzenie pokosu i wolelibyśmy nie płacić za jego wywożenie, warto rozważyć zakup kosiarki z opcją mulczowania. Maszyny tego typu zazwyczaj mielą cały pokos, ale są i takie, w których sami decydujemy, ile zmielonej trawy pozostanie na trawniku, a ile zostanie zebrane do kosza.

  • Czy przeszkadza nam hałas?

Jeśli tak, to wybór wydaje się prosty. Albo kosiarka ręczna, bez silnika, albo elektryczna lub akumulatorowa, które pracują z głośnością 69-87 dB. Dla porównania najcichsze kosiarki z silnikiem spalinowym emitują hałas o natężeniu 94 dB.

  • Gdzie przechowujemy kosiarkę?

Niestety, warunki lokalowe też mogą mieć wpływ na wybór kosiarki. Te z silnikiem spalinowym potrzebują miejsca nie tylko na parkowanie – i to wyłącznie w pozycji poziomej – ale też na kanister i olej. Jeśli nie mamy wolnej przestrzeni, powinniśmy wybierać pomiędzy zupełnie niewielkimi i lekkimi kosiarkami bębnowymi a którąś z mniejszych kosiarek elektrycznych. Można je zawiesić nawet na ścianie.

Reczna kosiarka bebnowa
Autor: GARDENA Ręczna kosiarka bębnowa GARDENA 380C: wysokiej jakości nóż bębnowy i nóż dolny cechują się dużą wytrzymałością i trwałością, co gwarantuje czyste i precyzyjne przycinanie trawnika

Ręczne kosiarki ogrodowe

Cicho pracują, ponieważ są napędzane pracą mięśni osoby, która je obsługuje. Nadają się do najmniejszych trawników – zalecana maksymalna powierzchnia to 100 m2. Są przydatne na działkach miejskich, na równym podłożu. Mają konstrukcję bębnową – noże mocowane do poprzecznej osi obracają się wraz z ruchem kół. Jeśli są dobrze naostrzone, nie szarpią źdźbeł, więc powierzchnia cięcia jest gładka i nie przysycha.

>>> Sprawdź też: inne narzędzia do trawnika - nożyce, podkaszarka i wykaszarka

Kosiarki elektryczne do ogrodu

Sprawdzają się w ogrodach małych i średnich. Szerokość koszenia (inaczej szerokość robocza) wynosi 32-48 cm. Są lżejsze i cichsze od spalinowych, ale mają mniejszą moc, a przy tym pracują tylko po podłączeniu do źródła prądu. Ogranicza je więc dostęp do gniazd elektrycznych w ogrodzie i długość kabla (przewiduje się połączenie ze źródłem prądu przy pomocy przedłużacza – zależnie od modelu kosiarki są wyposażone we własny przewód długości około 1,5 m lub gniazdo w obudowie), która nie powinna przekraczać 25 m, bo wraz ze wzrostem odległości od źródła prądu spada napięcie.

Zaczep kabla elektrycznego pozwala kontrolować położenie przewodu w trakcie pracy, zapobiega jego uszkodzeniu oraz przypadkowemu wyciągnięciu z gniazda. Kosiarka elektryczna do ogrodu powinna mieć bezpiecznik przeciążeniowy chroniący przed przegrzaniem i zniszczeniem.

Kosiarki akumulatorowe do ogrodu

Dzięki akumulatorowi pracują cicho bez podłączenia przewodem do sieci. Ich wadą jest ograniczony czas aktywności – 30-50 min. Popularny obecnie akumulator litowo-jonowy szybko się ładuje, można go też doładowywać (w starszych typach należało go najpierw rozładować do końca) i – co ważne – podczas przerw w pracy nie traci zgromadzonej energii.

Kosiarki spalinowe do ogrodu

Mają moc 3,5-7,5 KM, a szerokość elementu tnącego wynosi 46-53 cm, nadają się więc do pielęgnacji dużych powierzchni. Ich minusem jest wysoki poziom hałasu, produkowanie spalin oraz konieczność uzupełniania paliwa, wymiany oleju i filtrów, pielęgnacji cylindra silnika. Nie nadają się do koszenia trawy na stokach o spadku większym niż 20%.

Na mniejszych powierzchniach sprawdzają się kosiarki pchane. Lżejsze w prowadzeniu i przy tym niewymagające wysiłku są urządzenia z napędem na koła (tylko przednie, tylko tylne lub na wszystkie). Napęd na cztery koła jest szczególnie wskazany wtedy, gdy kosimy trawnik duży i położony na nierównym, pofałdowanym terenie.

Dobrze, jeżeli prędkość pracy można regulować kilkustopniową przekładnią albo bezstopniowo. Rozrusznik silnika powinien być umieszczony tak, by nie trzeba się było do niego schylać, jak najbliżej uchwytu i jak najdalej od zespołu tnącego. Warto wybrać model z rozwiązaniem ułatwiającym uruchamianie silnika (automatyczne ssanie, elektroniczny zapłon, uruchomienie przez przyciągnięcie dźwigni i wyłączenie po jej puszczeniu czy uruchomienie przyciskiem).

Kosiarka spalinowa - Briggs & Stratton
Autor: materiały prasowe System MOW N’STOW opatentowany przez firmę Briggs & Stratton umożliwia przechowywanie kosiarki spalinowej w pozycji pionowej, bez ryzyka wycieku oleju czy paliwa.

Kosiarki automatyczne do ogrodu

Pracują bez naszego udziału i czerpią energię z akumulatora. Możemy je dowolnie programować: będą działać przez cały w dzień albo w nocy, wtedy, gdy jesteśmy w domu, pracy albo na wakacjach. Bez hałasu poruszają się po trawniku na obszarze ograniczonym specjalnym przewodem rozłożonym na ziemi i stale przycinają źdźbła. Same określają, kiedy potrzebują uzupełnienia energii, i kierują się wtedy do stacji ładowania. Dostępne są też modele wyposażone w panele słoneczne jako dodatkowe źródło energii.

Husqvarna Automower 315
Autor: Husqvarna AB Można nią kosić na zboczach o nachyleniu nawet do 40%. Dostosowuje częstotliwość koszenia do wzrostu trawy. Może być sterowana smartfonem

Kosiarki automatyczne nadają się do ogrodu z w miarę równą powierzchnią, o nachyleniu nieprzekraczającym 35-40%. Najmocniejsze mogą skosić nawet 5000 m2 trawnika.

Kosiarki tego typu są zabezpieczone kodem PIN, bez którego urządzenie nie zadziała, a niektóre mogą mieć wbudowany system GPS – sygnał wskaże ich lokalizację. Niektóre firmy oferują też specjalne aplikacje na smartfony i tablety, które pozwalają zdalnie sterować pracą kosiarki.

Ważnym elementem wyposażenia kosiarek są czujniki pozwalające uniknąć kolizji z elementami znajdującymi się na trawniku – nie kaleczą ludzi i zwierząt, nie najeżdżają na pozostawione przedmioty.

WIDEO: Jak działa kosiarka automatyczna

Jak działa kosiarka automatyczna
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.