| muratordom.pl » Stihl » Cięcie i pielęgnacja żywopłotu – zasady, terminy, narzędzia

Cięcie i pielęgnacja żywopłotu – zasady, terminy, narzędzia

Cięcie żywopłotu to zabieg, dzięki któremu rośliny zyskują odpowiednią formę i zagęszczenie. Sprawdź, w jaki sposób i kiedy należy przycinać najpopularniejsze rośliny tworzące żywopłoty.

Ogólne zasady cięcia żywopłotu

Dzięki cięciu żywopłot intensywnie rośnie i dobrze się rozkrzewia. By cieszyć się efektowną zieloną ścianą cięcie należy przeprowadzać systematycznie, co sezon. Pominięcie tego zabiegu może zniweczyć kilkuletnie prace nad formowaniem roślin. Pierwsze cięcie młodych krzewów można wykonać wczesną wiosną, po ustąpieniu mrozów. Rośliny przycina się na wysokości 20-30 cm. W kolejnych latach, w zależności od gatunku, odcina się od kilku do nawet 30 cm nowego przyrostu. Najlepszy termin cięcia to marzec-kwiecień. Pod koniec lata (sierpień) żywopłot można ciąć po raz drugi. Późniejsze przycinanie nie jest wskazane, gdyż pobudzone do wzrostu pędy mogłyby przemarznąć zimą.

Narzędzia do cięcia żywopłotów

Najpopularniejsze są oczywiście różnego typu ręczne nożyce do żywopłotów i sekatory. Bardziej zaawansowane są nożyce akumulatorowe, elektryczne i spalinowe. Te drugie sprawdzą się przy strzyżeniu dużych, gęstych żywopłotów zlokalizowanych w odległych częściach ogrodu. Do cięcia bardzo wysokich żywopłotów można wykorzystać teleskopowe nożyce elektryczne.

Przegląd: nożyce do żywopłotów >>

Najpopularniejsze rośliny na żywopłoty i zasady ich cięcia

Cięcie żywopłotu z bukszpanu

Atutem bukszpanu są gęsto ułożone, drobne, błyszczące liście. Jest to krzew, z którego można tworzyć piękne, różnorodne formy ogrodowe, obwódki rabat i zwarte żywopłoty. Nie jest wymagający co do stanowiska i żyzności gleby. Bardzo dobrze znosi cięcie. O tym zabiegu nie wolno zapominać, gdyż inaczej żywopłot straci kształt, a w środku będą widoczne fragmenty zdrewniałych, bezlistnych pędów. Krzewy bukszpanu najlepiej przycinać wiosną (marzec-kwiecień). Drugi termin to koniec lata. Pędy zwykle przycina się o 1/3.

Żywotnik czyli tuja

To niezwykle popularny gatunek w polskich ogrodach przydomowych. Może osiągać wysokość nawet do 2,5 metra. Żywopłot z żywotników dość skutecznie izoluje od hałasu i zanieczyszczeń, a także odgradza od nieciekawego sąsiedztwa, dlatego też sadzi się go prawie wyłącznie przy ogrodzeniach. Tuje należy przycinać 2-3 razy w sezonie. Można to robić od marca do sierpnia. Pędy skraca się o około 1/3 do 1/2 długości.

Żywopłot z cisów

Cis to zimozielony iglak, z którego można tworzyć nie tylko gęste żywopłoty, ale też ogrodowe bryły geometryczne o różnych kształtach. Cisy mają dość duże roczne przyrosty, dlatego też nie można zapominać o ich przycinaniu. Inaczej pędy będą się przewieszać i stracą preferowany pokrój. Przycina się je wczesną wiosną, zanim pojawią się świeże przyrosty.

Ligustr pospolity

Jest gęsto ulistnionym krzewem, którego ozdobą są również białe kwiaty i ciemne owoce. Dość szybko rośnie, nie ma dużych wymagań glebowych, jest odporny na suszę, niesprzyjające warunki pogodowe i na zanieczyszczenie powietrza. W formie luźnej nie jest zbyt efektownym krzewem, dlatego też najlepiej sprawdza się w gęstych nasadzeniach żywopłotowych lub do tworzenia brył o różnym kształcie. Uformowane rośliny przycina się pozostawiając 2-3-centymetrowe roczne przyrosty. Cięcie wykonuje się w marcu i maju.

Niezależnie od gatunku, każdego roku trzeba przeprowadzać cięcie sanitarne, podczas którego usuwa się pędy suche i chore.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Tuznajdziesz
Porównaj