Cięcie drzew ozdobnych - zasady, terminy, narzędzia

2017-03-15 22:10

Cięcie drzew to zabieg, dzięki któremu rośliny zyskują odpowiedni pokrój. Coroczne, prawidłowo wykonane cięcie sanitarne utrzymuje je w dobrej formie przez dziesiątki lat. Jak i kiedy należy przycinać drzewa ozdobne i jakich używać narzędzi?

Piła STIHL
Autor: STIHL

Cięcie drzew formujące

Ten rodzaj cięcia dotyczy głównie młodych roślin i ma na celu doprowadzenie do wykształcenia się zdrowego i silnego przewodnika. Dlatego też w pierwszych latach po posadzeniu należy usuwać pędy konkurujące z głównym pniem oraz gałęzie wyrastające pod kątem ostrym, co w następnych latach uchroni drzewo przed rozłamaniem się. Nie należy pozostawiać słabych gałęzi wyrastających na dole pnia oraz pędów krzyżujących się i wrastających do środka korony. Prawidłowo uformowane drzewo powinno mieć główny przewodnik i równomiernie rozmieszczone, silne boczne gałęzie, które z roku na rok będą się coraz bardziej rozgałęziały i utworzą właściwą koronę.

Cięcie sanitarne

To usuwanie gałęzi suchych, nadłamanych, zainfekowanych chorobami i silnie porażonych szkodnikami. Ten rodzaj cięcia zabezpiecza drzewo i rośliny sąsiednie przed przenoszeniem się patogenów. A wycinanie gałęzi uszkodzonych zapobiega ich nagłemu odłamaniu się podczas silnych wiatrów lub pod ciężarem śniegu.

Kiedy przycinać drzewa?

Drzewa liściaste najlepiej ciąć od listopada do marca, czyli w okresie bezlistnym gdy roślina jest w stanie spoczynku. Wyjątkiem jest brzoza i klon, które po cięciu wytwarzają duże ilości soku, dlatego też tnie się je od czerwca do września. Natomiast klon jesionolistny można przycinać o każdej porze roku.

Cięcie zimowe powinno odbywać się podczas suchej, słonecznej pogody. Deszcz i wilgoć mogą sprzyjać infekcjom, szczególnie grzybowym. Narzędzia do cięcia powinny być ostre, tak, by powierzchnia po cięciu nie była poszarpania i nie pojawiły się odarcia kory. Miejsca po cięciu i rany trzeba zabezpieczyć maścią ogrodniczą lub innymi specjalistycznymi preparatami.

Drzew iglastych nie trzeba ciąć, gdyż bez formowania tworzą one charakterystyczny dla danego gatunku pokrój. Wyjątkiem są okazy, którym chcemy nadać inny kształt np. stożka lub kuli. Cięcie formujące iglaków najlepiej wykonać wczesna wiosną. Gatunki iglaste również potrzebują cięcia sanitarnego. Polega ono na usuwaniu gałęzi suchych i chorych.

Narzędzia do cięcia drzew

Do przycinania i formowania młodych drzew używa się sekatorów i ręcznych pił. Przy wycinaniu grubych konarów używa się pił elektrycznych lub spalinowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.