| muratordom.pl » Rewolucja w nawadnianiu roślin » Jak założyć i pielęgnować ogród - 10 praktyk dobrego ogrodnika

Jak założyć i pielęgnować ogród - 10 praktyk dobrego ogrodnika

Chcesz mieć piękny ogród, nawet wtedy gdy będzie w nim hasał pies? Będziesz go miał, jeśli wcześniej dokładnie zaplanujesz jego urządzenie. Oto wskazówki dobrego ogrodnika, które pomogą Ci w projektowaniu i zakładaniu ogrodu.

Autor: Andrzej Szandomirski

1. Wymodeluj teren

Wyrównaj działkę, a w przewidzianych w projekcie miejscach zrób wykop pod staw, usyp pagórki albo skarpy umocnione murkami oporowymi. Nawet niewielkie urozmaicenie rzeźby terenu doda ogrodowi uroku i sprawi, że będzie się wydawał większy.

2. Pozbądź się chwastów

Najlepszy sposób to przekopanie ziemi i dokładne wybranie z niej kłączy, korzeni i rozłogów roślin. Jest to jednak dość uciążliwe. Jeśli działka jest duża i bardzo zachwaszczona, możesz opryskać ją herbicydem (np. Avansem lub Roundupem, które niszczą wszystkie rośliny).

3. Zbadaj pH (odczyn) gleby

Możesz to zrobić kwasomierzem chemicznym lub elektronicznym. Większość roślin dobrze rośnie w glebie o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym (pH 6-7). Jeśli pH jest niższe (zdarza się to często, a oznaką są mech i skrzyp porastające działkę), zwapnuj glebę, dodając do niej np. kredy lub dolomitu. Jeśli pH jest zbyt wysokie, dodaj kwaśnego torfu.

4. Użyźnij glebę

Glebie potrzebna jest próchnica. Zawiera potrzebne roślinom składniki mineralne, chłonie wilgoć, nadaje podłożu pulchność i zwiększa w nim ilość powietrza. Źródłem próchnicy są nawozy organiczne. Można też wiosną zasilić glebę wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi.

Autor: Andrzej Szandomirski

Przed sadzeniem roślin trzeba wytyczyć ścieżki i nawierzchnie

Autor: Andrzej Szandomirski

Wyłożona żwirem specjalna ścieżka dla psa

5. Wybierz styl ogrodu

Nie kopiuj wzorów z książek. Ważny jest twój gust, ale też to, by ogród pasował do okolicy i architektury domu. Wiklinowe ogrodzenie wokół wiejskiej posiadłości zespala ją z krajobrazem, ale w dużym mieście wygląda pretensjonalnie.

6. Szacuj koszty

Koszt założenia ogrodu zależy przede wszystkim od jego wyposażenia (oświetlenie, automatyczne nawadnianie) i elementów architektury (nawierzchnie, skarpy, staw). Za urządzenie ogrodu na 1000-metrowej działce wyspecjalizowanej firmie płaci się 20 tys. zł lub dziesięć razy więcej, jeśli będą w nim mozaikowe nawierzchnie, budowle ogrodowe, basen. Jeżeli nie stać cię na to, zleć jej jedynie zrobienie projektu (od 1500 zł)

7. Zaplanuj miejsce na pasje i relaks

Jeśli lubisz grać w kometkę czy spotkania przy grillu, wygospodaruj miejsce na te przyjemności. Nie rezygnuj z uprawy warzyw. Starannie zaprojektowany warzywnik może być równie dekoracyjny jak rabatki. Nie zapomnij też o dzieciach. Przeznacz osłonięty od słońca kawałek ogrodu na plac zabaw.

8. Dobre dziedzictwo

Nie wycinaj starych drzew, samosiewów brzóz i innych „zwykłych” drzew. Doceń rzucany przez nie cień i to, że dzięki nim działka nie sprawia wrażenia pustyni. Na rośliny podobnej wielkości będziesz musiał czekać wiele lat.

9. Wychowaj psa

Pies może poczynić w ogrodzie spore szkody. Od małego ucz go, by nie kopał dołów i pilnuj, żeby nie „podlewał” roślin (mocz je niszczy). Jeśli masz dużego psa podwórzowego, zbuduj dla niego wygodny wybieg i dobrze ocieploną budę.

10. Poprowadź instalację elektryczną

Jeśli chcesz mieć w ogrodzie oświetlenie, zaplanuj je i poprowadź w ziemi instalację elektryczną (układa się ją na głębokości 60-80 cm), zanim położysz nawierzchnie i posadzisz rośliny. Unikniesz w ten sposób przesadzania roślin, rozkopywania rabat oraz niszczenia ścieżek i trawnika.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Bezpieczne podlewanie kwiatów. Jak uchronić...

Woda to życie, zarówno dla ludzi jak i roślin. Bezpieczne podlewanie kwiatów ma znaczący wpływ...

Jak stworzyć ekologiczny ogród na balkonie?

Twój balkon może być nie tylko miejscem wytchnienia od codziennych trosk. Możesz stworzyć ogród...

Zapomnij o podlewaniu

Podlewanie wężem ogrodowym zajmuje wiele czasu. Latem nawet codziennie trzeba dostarczyć roślinom odpowiednią...

Jak urządzić idealny taras?

Posiadając dom wolno stojący lub szeregowiec, wcześniej czy później staniemy przed pytaniem: jak...

Deszczówka w ogrodzie. Jak wykorzystać ją i jej...

Deszczówka, czyli woda opadowa to naturalne źródło nawodnienia roślin. Polska pod względem...

Jak stworzyć ogródek ziołowy?

Niezależnie od tego czy mamy do dyspozycji swoją działkę, kawałek ogrodu, balkon czy też parapet, z...