| muratordom.pl » Rewolucja w nawadnianiu roślin » Jak urządzić idealny taras?

Jak urządzić idealny taras?

Posiadając dom wolno stojący lub szeregowiec, wcześniej czy później staniemy przed pytaniem: jak urządzić taras? Dobrze zaaranżowany, wspaniale sprawdzi się w letnie wieczory, podczas długich spotkań z przyjaciółmi czy niedzielnych śniadań w rodzinnym gronie. Ogród to tylko część powierzchni zewnętrznej, którą możemy zagospodarować roślinnością.

Meble z recyclingu?

Na tarasie warto wydzielić miejsce wypoczynkowe. Zastanówmy się, czy chcemy, aby stał na nim grill. Jeśli tak, umieśćmy go po zawietrznej stronie, w bezpiecznej odległości od części wypoczynkowej.  Estetyczne meble tarasowe były kiedyś sporym wydatkiem. Popularne w latach 90-tych plastikowe krzesła zostały wyparte przez ratanowe i wiklinowe fotele i ogrodowe sofki. W tym roku królują meble w stylu DIY – często wykonane przy użyciu materiałów recyclingowych, np. palet, skrzynek, a nawet opon! Ze zbitych ze sobą palet możemy wyczarować siedziska i stoliki grillowe, natomiast z opon oplecionych grubym sznurem jutowym – komfortowe pufy. Jeżeli mamy dzieci - dobrym pomysłem jest zaplanowanie kilku metrów kwadratowych, przeznaczonych specjalnie dla nich. Możemy pokusić się o piaskownicę dobudowaną do tarasu lub huśtawkę.

Autor: Shutterstock

Budujemy zielony klimat

Nie bez kozery mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach. Dekoracje, również te ogrodowe, to ważny element nadający indywidualnego charakteru. Nic tak nie buduje klimatu na tarasie, jak roślinność i oświetlenie. Ciekawą alternatywą dla sztucznego światła żarówki są romantyczne lampiony i latarenki. Umieszczone w nich zapachowe tealighty odstraszą komary i ocieplą atmosferę. Coraz bardziej popularne stają się również lampki ledowe rozpięte wzdłuż linii poręczy lub owinięte wokół słupków podporowych.

Nieodzowną częścią aranżacji tarasów są kwiaty i zioła. Możemy je zasadzić w skrzynkach, rabatach, wysokich designerskich donicach lub donicach wiszących. Świetnie sprawdzą się w nich bergamotki, pelargonie, bodziszek czy wiszące truskawki. Warto też zastanowić się nad pnączami, np. różami, które stworzą zaciszny kąt do wypoczynku. Tarasy to miejsca wyjątkowo narażone na suszę. W pielęgnacji roślin pomocny będzie HYDROBOX. Dzięki innowacyjnemu systemowi, HYDROBOX magazynuje wodę z podlewania i opadów, a następnie dostarcza ją roślinie dokładnie wtedy, gdy ta jej najbardziej potrzebuje. Nie musimy się zatem obawiać, że nasze kwiaty mają zbyt dużo lub zbyt mało wody. Ma to szczególne znaczenie w okresie letnim, gdy z uwagi na wysoką temperaturę i gwałtowne deszcze ciężko jest dobrać odpowiednią ilość wody, potrzebną do optymalnego rozwoju naszej rośliny. HYDROBOX zapewnia nie tylko oszczędność czasu, lecz także pieniędzy i wody. Dzięki zróżnicowanym rozmiarom, dopasujemy go zarówno do dużych donic, długich korytek, jak i pojedynczych doniczek. W przypadku roślin jednosezonowych, HYDROBOX można z powodzeniem usunąć z systemu korzeniowego rośliny i wykorzystać go w kolejnym sezonie. Pamiętajmy jednak, że roślina, z której usuwamy magazyn wody, musi być całkowicie zdrowa. Rośliny wielosezonowe mogą czerpać z dobroczynnego działania HYDROBOXU nawet przez kilka lat.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak stworzyć ogródek ziołowy?

Niezależnie od tego czy mamy do dyspozycji swoją działkę, kawałek ogrodu, balkon czy też parapet, z...

Deszczówka w ogrodzie. Jak wykorzystać ją i jej...

Deszczówka, czyli woda opadowa to naturalne źródło nawodnienia roślin. Polska pod względem...

Bezpieczne podlewanie kwiatów. Jak uchronić...

Woda to życie, zarówno dla ludzi jak i roślin. Bezpieczne podlewanie kwiatów ma znaczący wpływ...

Jak stworzyć ekologiczny ogród na balkonie?

Twój balkon może być nie tylko miejscem wytchnienia od codziennych trosk. Możesz stworzyć ogród...

Zapomnij o podlewaniu

Podlewanie wężem ogrodowym zajmuje wiele czasu. Latem nawet codziennie trzeba dostarczyć roślinom odpowiednią...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.