| muratordom.pl » Rewolucja w nawadnianiu roślin » Jak urządzić idealny taras?

Jak urządzić idealny taras?

Posiadając dom wolno stojący lub szeregowiec, wcześniej czy później staniemy przed pytaniem: jak urządzić taras? Dobrze zaaranżowany, wspaniale sprawdzi się w letnie wieczory, podczas długich spotkań z przyjaciółmi czy niedzielnych śniadań w rodzinnym gronie. Ogród to tylko część powierzchni zewnętrznej, którą możemy zagospodarować roślinnością.

Meble z recyclingu?

Na tarasie warto wydzielić miejsce wypoczynkowe. Zastanówmy się, czy chcemy, aby stał na nim grill. Jeśli tak, umieśćmy go po zawietrznej stronie, w bezpiecznej odległości od części wypoczynkowej.  Estetyczne meble tarasowe były kiedyś sporym wydatkiem. Popularne w latach 90-tych plastikowe krzesła zostały wyparte przez ratanowe i wiklinowe fotele i ogrodowe sofki. W tym roku królują meble w stylu DIY – często wykonane przy użyciu materiałów recyclingowych, np. palet, skrzynek, a nawet opon! Ze zbitych ze sobą palet możemy wyczarować siedziska i stoliki grillowe, natomiast z opon oplecionych grubym sznurem jutowym – komfortowe pufy. Jeżeli mamy dzieci - dobrym pomysłem jest zaplanowanie kilku metrów kwadratowych, przeznaczonych specjalnie dla nich. Możemy pokusić się o piaskownicę dobudowaną do tarasu lub huśtawkę.

Autor: Shutterstock

Budujemy zielony klimat

Nie bez kozery mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach. Dekoracje, również te ogrodowe, to ważny element nadający indywidualnego charakteru. Nic tak nie buduje klimatu na tarasie, jak roślinność i oświetlenie. Ciekawą alternatywą dla sztucznego światła żarówki są romantyczne lampiony i latarenki. Umieszczone w nich zapachowe tealighty odstraszą komary i ocieplą atmosferę. Coraz bardziej popularne stają się również lampki ledowe rozpięte wzdłuż linii poręczy lub owinięte wokół słupków podporowych.

Nieodzowną częścią aranżacji tarasów są kwiaty i zioła. Możemy je zasadzić w skrzynkach, rabatach, wysokich designerskich donicach lub donicach wiszących. Świetnie sprawdzą się w nich bergamotki, pelargonie, bodziszek czy wiszące truskawki. Warto też zastanowić się nad pnączami, np. różami, które stworzą zaciszny kąt do wypoczynku. Tarasy to miejsca wyjątkowo narażone na suszę. W pielęgnacji roślin pomocny będzie HYDROBOX. Dzięki innowacyjnemu systemowi, HYDROBOX magazynuje wodę z podlewania i opadów, a następnie dostarcza ją roślinie dokładnie wtedy, gdy ta jej najbardziej potrzebuje. Nie musimy się zatem obawiać, że nasze kwiaty mają zbyt dużo lub zbyt mało wody. Ma to szczególne znaczenie w okresie letnim, gdy z uwagi na wysoką temperaturę i gwałtowne deszcze ciężko jest dobrać odpowiednią ilość wody, potrzebną do optymalnego rozwoju naszej rośliny. HYDROBOX zapewnia nie tylko oszczędność czasu, lecz także pieniędzy i wody. Dzięki zróżnicowanym rozmiarom, dopasujemy go zarówno do dużych donic, długich korytek, jak i pojedynczych doniczek. W przypadku roślin jednosezonowych, HYDROBOX można z powodzeniem usunąć z systemu korzeniowego rośliny i wykorzystać go w kolejnym sezonie. Pamiętajmy jednak, że roślina, z której usuwamy magazyn wody, musi być całkowicie zdrowa. Rośliny wielosezonowe mogą czerpać z dobroczynnego działania HYDROBOXU nawet przez kilka lat.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak założyć i pielęgnować ogród - 10 praktyk...

Chcesz mieć piękny ogród, nawet wtedy gdy będzie w nim hasał pies? Będziesz go miał, jeśli wcześniej...

Jak stworzyć ekologiczny ogród na balkonie?

Twój balkon może być nie tylko miejscem wytchnienia od codziennych trosk. Możesz stworzyć ogród...

Bezpieczne podlewanie kwiatów. Jak uchronić...

Woda to życie, zarówno dla ludzi jak i roślin. Bezpieczne podlewanie kwiatów ma znaczący wpływ...

Deszczówka w ogrodzie. Jak wykorzystać ją i jej...

Deszczówka, czyli woda opadowa to naturalne źródło nawodnienia roślin. Polska pod względem...

Jak stworzyć ogródek ziołowy?

Niezależnie od tego czy mamy do dyspozycji swoją działkę, kawałek ogrodu, balkon czy też parapet, z...

Zapomnij o podlewaniu

Podlewanie wężem ogrodowym zajmuje wiele czasu. Latem nawet codziennie trzeba dostarczyć roślinom odpowiednią...

sponsor artykułu