| muratordom.pl » Rewolucja w nawadnianiu roślin » Deszczówka w ogrodzie. Jak wykorzystać ją i jej właściwości?

Deszczówka w ogrodzie. Jak wykorzystać ją i jej właściwości?

Deszczówka, czyli woda opadowa to naturalne źródło nawodnienia roślin. Polska pod względem zasobów wodnych należy do krajów najuboższych w Europie. Warto mieć świadomość, że zasoby wodne w Polsce kształtują się na poziomie zbliżonym do pustynnego Egiptu (1400 m3)! Powodem jest stosunkowo mała ilość opadów atmosferycznych, mała retencja gleb oraz, co dotyczy nas wszystkich, brak nawyku magazynowania wody w zbiornikach. Jak ją wykorzystywać?

Deszczówka kontra kranówka

Woda opadowa powstaje przez kondensację pary wodnej w atmosferze i spada na powierzchnię ziemi w postaci opadów  atmosferycznych. I tu jest już pierwszy ważny sygnał dla ogrodników: woda opadowa to nie tylko deszcz, to także śnieg i grad. Słowo „deszczówka” musimy wiec traktować szerzej.

Skład wody opadowej zależy od czystości powietrza, które napotyka podczas opadania. Charakteryzuje ją duża zawartość gazów (tlenu, azotu, dwutlenku węgla), ale również pyłków roślinnych, pyłu przemysłowego (szczególnie w dużych aglomeracjach),  mikroorganizmów, a także pewne ilości soli mineralnych. Ze względu na zawartość rozpuszczonego dwutlenku węgla, pH wody opadowej wynosi około 6. Ma więc ona odczyn lekko kwaśny.

Z wielu powodów woda opadowa jest lepsza do nawadniania roślin od tej z kranu. Woda z wodociągów, w zależności od rejonu kraju czy jakości samych rur, może być zbyt twarda lub zbyt miękka. Może zawierać również zbyt dużo substancji użytych do jej uzdatnienia, a i proporcje minerałów nie są w niej najlepsze. Dlatego jeśli w ogóle decydujemy się na jej wykorzystanie do podlewania roślin powinniśmy używać tylko tej odstanej przez kilka godzin. Za to woda opadowa, poza nielicznymi wspomnianymi już wyjątkami, może być użyta do podlewania roślin posadzonych w ogródku, na tarasach czy balkonach lub w domu.

Autor: thinkstockphotos.com

Zbieranie deszczówki

Miska na świeżym powietrzu, wiadro pod rynną, a nawet stara beczka czy wanna w ogrodzie to przykłady niedrogich zbiorników retencyjnych. Niektórzy zbierają deszczówkę w sadzawkach lub fontannach, ale do podlewania roślin można użyć tylko tej wody, której nie uzdatniamy środkami chemicznymi. Woda opadowa do podlewania roślin nie powinna być też narażona na zewnętrzne ani wewnętrzne zanieczyszczenia. Zbiornik z wodą powinniśmy zabezpieczyć  podczas oprysków, a same naczynia do zbiórki deszczówki dobrze wypłukać.

Wodą opadową warto podlewać nasze rośliny na co dzień. Kiedy je przesadzamy, dobrze jest zastosować namoczony w deszczówce superabsorbent w postaci HYDROBOXu. Magazynuje on wodę z opadów i podlewania, a roślina pobiera ją wtedy, kiedy tego potrzebuje.

Jak wykorzystać HYDROBOX?

Instrukcja montażu HYDROBOXu jest prosta. Wystarczy usunąć z niego folię ochronną i zanurzyć go w całości w naczyniu z wodą opadową. Koniecznie zostawmy HYDROBOX na kilkanaście minut, aż nasiąknie całkowicie wodą, a jego ciężar wyraźnie wzrośnie. Nasiąknięty superabsorbent wkładamy na dno doniczki lub dołka
w ziemi, gdzie chcemy posadzić roślinę. Roślinę sadzimy bezpośrednio na HYDROBOXie i zasypujemy ziemią. Kiedy roślina przerośnie go korzeniami (po ok.3-6 tygodniach), zacznie czerpać zasoby wodne z jego wnętrza. Jest to szczególnie istotne, jeśli nasza gleba jest przesuszona. Dodatkowo, włóknina, którą pokryty jest HYDROBOX posiada właściwości ściągające. Oznacza to, że skutecznie przechwytuje wodę opadową, dzięki czemu trafia ona od razu do korzeni rośliny, a nie spływa niewykorzystana do wód gruntowych. Zastosowanie tego typu rozwiązań to oszczędność wody, czasu i pieniędzy oraz zabezpieczenie rośliny, zarówno przed przesuszeniem, jak i przelaniem.

Autor: HYDROBOX

Przeczytaj dodatkowo:
Jak stworzyć ekologiczny ogród na balkonie?

Twój balkon może być nie tylko miejscem wytchnienia od codziennych trosk. Możesz stworzyć ogród...

Jak stworzyć ogródek ziołowy?

Niezależnie od tego czy mamy do dyspozycji swoją działkę, kawałek ogrodu, balkon czy też parapet, z...

Zapomnij o podlewaniu

Podlewanie wężem ogrodowym zajmuje wiele czasu. Latem nawet codziennie trzeba dostarczyć roślinom odpowiednią...

Jak założyć i pielęgnować ogród - 10 praktyk...

Chcesz mieć piękny ogród, nawet wtedy gdy będzie w nim hasał pies? Będziesz go miał, jeśli wcześniej...

Bezpieczne podlewanie kwiatów. Jak uchronić...

Woda to życie, zarówno dla ludzi jak i roślin. Bezpieczne podlewanie kwiatów ma znaczący wpływ...

Jak urządzić idealny taras?

Posiadając dom wolno stojący lub szeregowiec, wcześniej czy później staniemy przed pytaniem: jak...

sponsor artykułu