| muratordom.pl » Rewolucja w nawadnianiu roślin » Bezpieczne podlewanie kwiatów. Jak uchronić rośliny przed przelaniem?

Bezpieczne podlewanie kwiatów. Jak uchronić rośliny przed przelaniem?

Woda to życie, zarówno dla ludzi jak i roślin. Bezpieczne podlewanie kwiatów ma znaczący wpływ na procesy zachodzące w roślinie. Większość roślin nie wytrzymuje długich okresów niedoboru wody (z niewielkimi wyjątkami, np. sukulenty), ale zbyt duża wilgotność lub zbyt długi okres zawilgocenia gleby mogą być równie niekorzystne w skutkach. Jak mówią doświadczeni ogrodnicy: przelanie roślin jest nawet gorsze od czasowego przesuszenia. Jak sobie z tym poradzić?

Kiedy roślina jest przelana?

Ciągły nadmiar wody oznacza dla roślin doniczkowych zwiększoną podatność na choroby i szkodniki. Maleje więc znacznie ich potencjał rozwojowy. Do tego korzenie zaczynają gnić, więc transport substancji w roślinie zostaje ograniczony. Może to doprowadzić do obumarcia rośliny.

Przelanie, czyli zbyt duża ilość wody w zbyt długim okresie, powoduje żółknięcie liści
i czernienie łodyg oraz korzeni. Jeśli zauważymy, że liście naszej rośliny zwijają się i opadają w trakcie normalnego sezonu wegetacji, mamy pierwszy sygnał do sprawdzenia wilgotności gleby. W przypadku sukulentów, a więc roślin lubiących okresy przesuszenia, takich jak kaktusy, objawem jest zmiana struktury łodyg w gąbkę. Jeśli cały sukulent staje się miękki, trudno będzie go uratować.

WARTO WIEDZIEĆ

Jak uratować przelaną roślinę?

  1. Chorą roślinę trzeba wyjąć z doniczki. Jeśli jest mocno przelana warto na parę godzin (na przykład na noc) zawinąć ją w stare gazety, by wyciągnęły nadmiar wody. Jeśli gazety szybko absorbują wodę trzeba je zmienić, by wyciągnąć jak najwięcej wody. Nie zostawiaj roślin do wyschnięcia na grzejnikach czy słońcu. Wystarczy niezbyt chłodne, zacienione miejsce, bez przeciągów
  2. Pamiętaj, że nie wolno wyciskać wody z korzeni ani pędów.
  3. Uszkodzone (zaczernione) korzenie musimy obciąć. Warto też przyciąć pędy i liście z objawami gnicia.
  4. Po wyschnięciu i pozbyciu się zaczernionych lub wręcz gnijących części roślin, przesadzamy roślinę do nowej gleby. Niektórzy ogrodnicy polecają dodanie do podłoża odrobiny piasku na dole doniczki na okres rekonwalescencji rośliny, a po odzyskaniu dobrej kondycji, przesadzenie jej we właściwe podłoże.

Jak zabezpieczyć się przed przelaniem roślin domowych?

Dla roślin wrażliwych na stały nadmiar wody warto przygotować kalendarz podlewań. Wystarczy karteczka pod doniczką, by wszyscy domownicy wiedzieli, kiedy ostatni raz podlewana była roślina, która tego podlewania zbyt często nie potrzebuje.

Pamiętajmy, że czasami to same doniczki odpowiadają za kłopoty roślin. Te plastikowe i nieprzezroczyste nie pokażą nam bowiem, że na ich dnie gromadzi się woda. Wtedy korzenie rośliny na stałe zanurzone są w wodzie, nawet jeśli wierzchnia część podłoża jest sucha.  Doniczki gliniane natomiast, pokrywają się na zewnątrz warstwą nalotu, co powinno być sygnałem, że wilgotność gleby jest zbyt duża. Najlepsze są więc doniczki z otworem lub otworami na dnie i podstawkami na nadmiar wody.

Najlepszą metodą zabezpieczającą rośliny przed przelaniem, a jednocześnie pozwalającą nawet na spore oszczędności w podlewaniu, jest zastosowanie na dnie doniczki absorbentu. W sklepach ogrodniczych dostępne są HYDROBOXy, czyli absorbenty do pielęgnacji roślin. Występują one w różnych kształtach i rozmiarach. Łatwo jest więc wybrać rozwiązanie odpowiednie do konkretnej doniczki. HYDROBOX magazynuje nadmiar wody i uwalania ją, kiedy roślina tego potrzebuje. W sytuacji podlewania zbyt często lub w zbyt dużych dawkach, możemy być pewni, że nadmiar wody zostanie ściągnięty do wnętrza HYDROBOXa i skumulowany w zgranulowanym superabsorbencie. HYDROBOXy warto zastosować przy sezonowym przesadzaniu roślin. Dla roślin wymagających, zarówno tych lubiących jak i nielubiących dłuższych okresów zwiększonej wilgotności gleby, absorbent powinien więc być elementem obowiązkowym.

Autor: Shutterstock

Przeczytaj dodatkowo:
Deszczówka w ogrodzie. Jak wykorzystać ją i jej...

Deszczówka, czyli woda opadowa to naturalne źródło nawodnienia roślin. Polska pod względem...

Jak założyć i pielęgnować ogród - 10 praktyk...

Chcesz mieć piękny ogród, nawet wtedy gdy będzie w nim hasał pies? Będziesz go miał, jeśli wcześniej...

Jak stworzyć ekologiczny ogród na balkonie?

Twój balkon może być nie tylko miejscem wytchnienia od codziennych trosk. Możesz stworzyć ogród...

Jak stworzyć ogródek ziołowy?

Niezależnie od tego czy mamy do dyspozycji swoją działkę, kawałek ogrodu, balkon czy też parapet, z...

Jak urządzić idealny taras?

Posiadając dom wolno stojący lub szeregowiec, wcześniej czy później staniemy przed pytaniem: jak...

Zapomnij o podlewaniu

Podlewanie wężem ogrodowym zajmuje wiele czasu. Latem nawet codziennie trzeba dostarczyć roślinom odpowiednią...

sponsor artykułu