| muratordom.pl » Lafarge - posadzki anhydrytowe » Podkład na ogrzewaniu podłogowym. Który jastrych będzie najlepszy na podłogówkę?

Podkład na ogrzewaniu podłogowym. Który jastrych będzie najlepszy na podłogówkę?

Nagrzewające się podłoże stawia przed podkładem podłogowym pewne dodatkowe wymagania. Taki jastrych musi być odporny na zmiany temperatury i elastyczny. Wyjaśniamy, które podkłady podłogowe najlepiej nadają się na podłogi ogrzewane.

Bez względu na to, czy zastosowane jest ogrzewanie podłogowe wodne, czy elektryczne, trzeba na nim zrobić podkład podłogowy, stanowiący podłoże pod przyszłą posadzkę. Wytrzymałość na zmiany temperatury, powstające w rezultacie użytkowania takiego systemu grzewczego, zapewniają tylko podkłady o podwyższonej elastyczności. Zwykłe, mogłyby szybko popękać w efekcie naprężeń, z którymi nie zdołałyby sobie poradzić. Wybierając podkład na podłogówkę trzeba zatem upewnić się, czy może z nią współpracować. Informacja taka podana jest zawsze na opakowaniu z zaprawą.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Podkłady anhydrytowe – idealne na ogrzewane podłoże

Produkowane są one z odwodnionej odmiany gipsu zwanej anhydrytem. Stosując je, można uzyskać podkład o grubości od 3 cm. Mają wysoką wytrzymałość mechaniczną i dużą odporność na skurcz w trakcie wiązania, który to może powodować spękania. Nie wymagają dylatowania, poza obwodowym. Nawet gdy podłoga ma 900 m2 (300 m2 w przypadku podłogi ogrzewanej) nie trzeba wykonywać nacięć dylatacyjnych, dzielący podkład na pola. Jastrych anhydrytowy nie musi być zbrojony. Nie wymaga także żadnych zabiegów pielęgnacyjnych po ułożeniu.

Autor: LAFARGE

Samopoziomujące podkłady anhydrytowe mogą utworzyć samodzielny podkład, nie tylko warstwę wyrównawczą na zrobionym wcześniej jastrychu

Grubość podkładu na ogrzewaniu podłogowym

Podkład podłogowy będzie stanowił otulinę instalacji. Musi więc być wystarczająco sztywny i wytrzymały by uniemożliwić uszkodzenie rurek ogrzewania podłogowego. Stąd wniosek, iż podkład taki powinien być grubszy niż zazwyczaj i mieć nawet 7-8 cm. Taką grubość uzyskujemy stosując tradycyjne zaprawy cementowe. Z pomocą przychodzą natomiast wylewki anhydrytowe, które są samopoziomujące, a przy tym da się je układać warstwą wynoszącą zaledwie 3 cm nad rurkę ogrzewania podłogowego, co w ich przypadku będzie wystarczające dla podłoża ogrzewanego. Warto tez wspomnieć, że samorozpływny podkład anhydrytowy dobrze otacza instalację, co zapewnia oddawanie ciepła przez rurkę całym jej przekrojem, co w połączeniu z cienką warstwą prowadzi do równomiernego rozkładu temperatury na całej powierzchni, a to z kolei gwarantuje maksymalne wykorzystanie systemów sterujących ogrzewaniem i obniża jego koszty.

Przewodność cieplna podkładu podłogowego

Wylewki anhydrytowe są szczególnie polecane na podłoża ogrzewane. Wyróżniają się bowiem doskonałym przewodnictwem ciepła. Dzięki bardzo szybkiemu nagrzewaniu pomieszczeń zapewniają możliwość poczynienia dodatkowych oszczędności na kosztach ogrzewania i wyższy komfort użytkowania. Ponadto, bardzo niska porowatość i zwarta struktura wylewki jeszcze bardziej optymalizują stopień przewodzenia ciepła i oddawania go pomieszczeniu.

Autor: LAFARGE

Płynna i jednolita konsystencja masy anhydrytowej powoduje doskonałe otulenie przewodów instalacji, nie dopuszczając do tworzenia się tzw. pustek powietrznych. Skraca to czas przenoszenia ciepła z instalacji do otoczenia. W rezultacie ciepło jest równomiernie rozkładane na powierzchni i odczuwalne szybciej niż przy tradycyjnym jastrychu cementowym

WARTO WIEDZIEĆ

Wygrzewanie podkładu podłogowego

Ze względu na trwałość przyszłej posadzki, podkład nad instalacją ogrzewania podłogowego wymaga wstępnego wygrzania, czyli bardzo dokładnego wysuszenia. Po 7 dniach od ułożenia podkładu anhydrytowego lub po 21 dniach od ułożenia cementowego należy uruchomić ogrzewanie i codziennie podnosić jego temperaturę o 5°C, aż osiągnie ona pułap 24°C. Taką temperaturę należy utrzymywać przez kolejne 14 dni, a następnie, każdego dnia obniżać ją o 5°C. Cały proces wygrzewania podkładu trwa więc 23-24 dni, co należy uwzględnić w harmonogramie prac wykończeniowych.

WARTO WIEDZIEĆ

Termowizyjna analiza podłogi

Firma Lafarge przeprowadziła badania, mające na celu porównanie obrazu termowizyjnego dwóch podkładów - cementowego i anhydrytowego. Oba układano na instalacji ogrzewania podłogowego. Okazało się, że podkład Agilia Solis, nawet przy temperaturze podłoża nizej o 10oC, zapewnia zdecydowanie lepsze przewodzenie cieplne. Zawdzięcza to niewielkiej bezwładności cieplnej. Podkład taki szybciej się nagrzewa i oddaje więcej ciepła niż wylewka cementowa.

Podkłady podłogowe. Czy zawsze wymagają zbrojenia?

Zanim wykonasz wylewkę podłogową, czyli podkład pod przyszłą posadzkę z desek, paneli, płytek lub...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Podkłady podłogowe. Czy zawsze wymagają zbrojenia?

Zanim wykonasz wylewkę podłogową, czyli podkład pod przyszłą posadzkę z desek, paneli, płytek lub innego...

Wylewka cienkowarstwowa: rodzaje wylewek...

Wyrównanie podłoża przed położeniem warstwy wykończeniowej jest nieuniknione. Wylewka samopoziomująca...

Właściwości samopoziomujące wylewki. Jakie...

Typowe podkłady podłogowe wykonuje się najczęściej z mieszanek wymagających zacierania i wygładzania. A może...

Wylewki podłogowe. 12 najczęstszych pytań i...

Wylewka podłogowa, czyli podkład pod przyszłą posadzkę, to element, który budzi u inwestorów...

Jak dobrać odpowiednią grubość podkładu...

Grubość wylewki może być bardzo różna i wahać się od kilku milimetrów do kilku...