| muratordom.pl » Lafarge - posadzki anhydrytowe » Czy istnieje idealny podład podłogowy? Porównujemy właściwości trzech rozwiązań

Czy istnieje idealny podład podłogowy? Porównujemy właściwości trzech rozwiązań

Podkład podłogowy jest elementarną częścią każdej podłogi. Jego rodzaj i jakość decyduje nie tylko o tym, jaką okładzinę posadzkową będzie można ułożyć, ale także o jej trwałości. Ma on również decydujący wpływ na skuteczność ogrzewania podłogowego.

Na polskim rynku budowlanym występuje kilka typów wylewek różniących się składem, metodą rozprowadzania, ceną oraz jakością. Typowym przykładem jest podkład z betonu półsuchego. Podczas jego obróbki niezbędne jest użycie agregatu mieszającego, gdyż ręczne dozowanie cementu i piasku, bez ich wcześniejszego zważenia i odmierzenia sprawi, że nie będziemy w stanie określić parametrów takiej mieszanki. Dalszymi skutkami być konieczność wzmocnienia podkładu lub jego równania kolejnymi warstwami, przez co osiągniemy wylewkę grubszą o ok. 3cm od nowoczesnych podkładów samopoziomujących i to za cenę o wiele wyższą od początkowej. Ponadto podkład tego typu nie sprawdzi się w przypadku podłóg ogrzewanych. Jego struktura, mocno wypełniona pęcherzami powietrza, nie będzie w stanie szczelnie otoczyć instalacji, a co za tym idzie – przedłuży czas nagrzewania instalacji i pogorszy przewodzenie ciepła.

Nieco bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest podkład z jastrychu cementowego, czyli mieszanka samopoziomująca z cementowym spoiwem. Producenci takich podkładów zapewniają stałe parametry produktu i kontrolują jakość komponentów. Zapewni to odpowiedni poziom betonu. Zaletą mieszanki samopoziomującej jest dość komfortowa i w miarę szybka aplikacja. Musimy jednak pamiętać o konieczności tworzenia dylatacji przeciwskurczowych oraz przeciętnym współczynniku przewodzenia ciepła, co przemawia przeciwko stosowaniu rozwiązania w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym.

Z podgrzewanymi podłogami najlepiej radzi sobie nowoczesny podkład anhydrytowy – płynna mieszanka samopoziomująca, w której spoiwem jest anhydryt (uzyskiwany syntetycznie siarczan wapnia). Podkład jest produkowany w sterowanych komputerowo węzłach betoniarskich, gdzie jakość składników i ich proporcje są pod stałą kontrolą. Dzięki temu gotowy produkt ma wysokie parametry, które pozwalają na zmniejszenie grubości podkładu oraz zrezygnowanie zarówno z dodatkowego zbrojenia, jak i większości szczelin dylatacyjnych. Wszystko to, skraca czas pracy oraz minimalizuje wydatki. Na podkładzie anhydrytowym można układać dowolne okładziny podłogowe. W przypadku ogrzewania podłogowego wylewka idealnie otacza instalację, co zapewnia równomierny rozkład temperatury na całej powierzchni, a to z kolei gwarantuje maksymalne wykorzystanie systemów sterujących ogrzewaniem i obniża jego koszty.

Zdaniem ekspertów podkład anhydrytowy, który wypiera tradycyjne metody wykonywania wylewek jest najlepszym wyborem. Choć jego cena jest wyższa, inwestorzy otrzymują wysokiej jakości produkt z parametrami potwierdzonymi badaniami i certyfikatami. Wysoka przewodność cieplna i doskonałe właściwości samopoziomujące czynią z podkładu anhydrytowego lidera wśród wylewek stosowanych w ogrzewanych podłogach.

Autor: LAFARGE
ZDANIEM EKSPERTA

Podkłady anhydrytowe wypierają tradycyjne metody wykonywania wylewek podłogowych. W Europie Zachodniej stanowią już około 60% wszystkich podkładów. Choć ich cena jest wyższa, inwestorzy, którzy zdecydowali się je zastosować, otrzymują wysokiej jakości produkt, którego parametry są potwierdzone badaniami i certyfi katami Instytutu Techniki Budowlanej. Wysoka przewodność cieplna i doskonałe właściwości samopoziomujące czynią z podkładu anhydrytowego lidera wśród wylewek stosowanych w ogrzewanych podłogach. To inwestycja, która zwraca się z nawiązką!

dr hab. inż. Jacek Selejdak

Jastrych anhydrytowy

To nowoczesny samopoziomujący się podkład doskonale przewodzący ciepło. Dzięki zaawansowaniu technologicznemu produkt Agilia Sols A ma szereg właściwości, które przyśpieszają i ułatwiają pracę. Proces powstawania wylewki jest monitorowany zgodnie z wymogami normy PN-EN 13813. Produkt dystrybuowany jest przez certyfi kowanych wykonawców i sprzedawany pod godną zaufania marką Lafarge.

Agilia Sols A - nowoczesna wylewka samopoziomująca

Ten nowoczesny i samopoziomujący podkład powstaje na bazie anhydrytu – syntetycznie uzyskiwanego siarczanu wapnia. Inna, często spotykana nazwa produktu to „jastrych anhydrytowy”. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom wylewka anhydrytowa Agilia Sols A jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku ogrzewania podłogowego. Poznaj jej zalety:

Ciepło. Dzięki dokładnemu otoczeniu instalacji grzewczej oraz równomiernemu rozkładowi temperatury na powierzchni wylewka zapewnia bardzo szybkie nagrzewanie pomieszczeń.

Oszczędność. Mniejsza grubość wylewki minimalizuje zużycie produktu, a łatwa aplikacja przyśpiesza prace wykonawcze (3 osoby = 1000 m² powierzchni dziennie).

Trwałość. Dzięki wysokiej wytrzymałości mechanicznej (20MPa-40MPa) wylewka nie wymaga zbrojenia. Zwiększona elastyczność eliminuje nawet konieczność wykonania większości dylatacji.

Uniwersalność. Wylewka nadaje się do stosowania zarówno przy małych, prywatnych inwestycjach, jak i przy dużych, komercyjnych realizacjach (nawet do kilku tysięcy m2 powierzchni).

Ekologia. Dobre przewodnictwo cieplne wylewki pozwala zmniejszyć zużycie energii, przez co chroni się środowisko naturalne i jego ograniczone zasoby.

Jakość. Powstawanie wylewki jest regularnie kontrolowane zgodnie z wymogami normy PN-EN 13813. O jakości produktu zaświadcza Lafarge – światowy lider w produkcji materiałów budowlanych.

Wygoda. Gotowa, płynna wylewka ułatwia uzyskanie równej i gładkiej powierzchni bez ręcznego poziomowania. Szybkie schnięcie pozwala na kontynuowanie prac już po 4 dniach.

Przeczytaj dodatkowo:
Wylewki podłogowe. 12 najczęstszych pytań i...

Wylewka podłogowa, czyli podkład pod przyszłą posadzkę, to element, który budzi u inwestorów...

Podkłady podłogowe. Czy zawsze wymagają zbrojenia?

Zanim wykonasz wylewkę podłogową, czyli podkład pod przyszłą posadzkę z desek, paneli, płytek lub innego...

Para idealna w budownictwie - wylewka anhydrytowa...

Wysoka przewodność cieplna i doskonałe właściwości wylewki samopoziomującej czynią z podkładu anhydrytowego...

Jak dobrać odpowiednią grubość podkładu...

Grubość wylewki może być bardzo różna i wahać się od kilku milimetrów do kilku...

Anhydryt. Czy jest on dość wytrzymały na posadzki?

Wykonując podkład podłogowy, chcemy, aby był on jak najsolidniejszy. W końcu to na nim będzie położona...

Tradycyjna szlichta, czyli wylewka betonowa,...

Dobra szlichta to nie tylko równy, poziomy podkład podłogowy, ale i pewność, że posadzki będą...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.