| muratordom.pl » Lafarge - posadzki anhydrytowe » Anhydryt. Czy jest on dość wytrzymały na posadzki?

Anhydryt. Czy jest on dość wytrzymały na posadzki?

Wykonując podkład podłogowy, chcemy, aby był on jak najsolidniejszy. W końcu to na nim będzie położona warstwa wykończeniowa, a naprawienie popękanej i zniszczonej posadzki może być kosztowne i czasochłonne. Czy jastrych anhydrytowy nadaje się zatem do wykonywania wylewek?

Chemiczna nazwa anhydrytu to bezwodny siarczan wapnia. Z kolei dwuwodny siarczan wapnia to pospolity i dobrze nam znany gips. Z tego powodu anhydryt jest czasem nazywany gipsem bez wody. Na rynku są dostępne samopoziomujące wylewki anhydrytowe, a przecież gips kojarzy się nam z kruchością i słabą wytrzymałością. Czy są to słuszne skojarzenia?

Jakie powinny być wytrzymałości wylewek?

Wytrzymałość na ściskanie podkładu podłogowego w pomieszczeniach mieszkalnych powinna wynosić 12 MPa, a wytrzymałość na zginanie - 3 MPa. Tymczasem jastrychy anhydrytowe, w zależności od składu, mogą osiągać wytrzymałości odpowiednio 25-40 MPa na ściskanie i 5-7 MPa na zginanie. Oznacza to, że znakomicie sprawdzą się jako solidny podkład pod płytki czy panele.

Bardzo dobry stosunek wytrzymałości na zginanie do wytrzymałości na ściskanie, powoduje, że wylewki anhydrytowe nie wymagają stosowania żadnego zbrojenia. Ponadto, odpowiednia wytrzymałość jest osiągana wcześniej niż w przypadku wylewek cementowych, dzięki czemu można na nią wejść już po 48 godzinach, a dalsze prace wykonawcze można prowadzić po 4 dniach.

Czas możemy oszczędzić nie tylko na zbrojeniu i oczekiwaniu na stwardnienie posadzki. W większości przypadków, nie będzie konieczne również wykonywanie dylatacji pośrednich, biegnących przez środek pomieszczenia. Dla podłogi, w której będzie zainstalowane ogrzewanie, pole bez dylatacji może wynosić 300 m2. Dla wariantu bez ogrzewania, powierzchnia ta wzrasta nawet do 900 m2. Oczywiście nadal niezbędne jest wykonanie dylatacji obwodowych, które mają za zadanie umożliwić wylewce rozszerzanie i kurczenie się pod wpływem zmian temperatury. Jest to jednak prosta czynność, ponieważ polega na przyklejeniu do ścian taśmy z pianki. Należy tylko dobrać odpowiednią grubość, ponieważ im większa powierzchnia, tym większe będą wahania wymiarów posadzki. Nie można zapomnieć o wykonaniu dylatacji wokół słupów, jest to częsty błąd.

WARTO WIEDZIEĆ

Decydując się na wylewkę anhydrytową Agilia Sols A firmy Lafarge otrzymasz:

Wysoką wytrzymałość - jastrych anhydrytowy Agilia Sols A nie wymaga zbrojenia i posiada wysokie 3-4 krotnie wyższe parametry wytrzymałości 20MPa-40MPa w stosunku do tradycyjnych posadzek cementowych.

Doskonałe przewodzenie ciepła - Agilia Sols A to posadzka rekomendowana szczególnie do systemów ogrzewania podłogowego. Posadzki anhydrytowe wyróżniające się doskonałym przewodnictwem ciepła zapewniają możliwość dodatkowych oszczędności na kosztach ogrzewania i wyższy komfort użytkowania, dzięki bardzo szybkiemu nagrzewaniu pomieszczeń.

Właściwości samopoziomujące - wylewka podłogowa Agilia Sols A pozwala na równe wykonanie podkładu podłogowego, zapewniając estetyczny efekt końcowy i zmniejszenie ilości mas klejowych przy układaniu okładzin jak płytki, parkiet.

Dowiedz się więcej o podkładzie Agilia Sols A >>

Wylewka anhydrytowa może być cieńsza od cementowej

Wysoka wytrzymałość anhydrytu niesie za sobą jeszcze jedną, ważną zaletę. W przypadku podłogi na warstwie izolacyjnej niezwiązanej z podłożem, dopuszczalne jest zmniejszenie wylewanej warstwy jastrychu do 35 mm. Natomiast, jeśli mamy instalację ogrzewania podłogowego, możemy ograniczyć warstwę ponad przewodami do 30-40 mm. Oszczędzamy materiał, a co ważniejsze, ułatwiamy i przyspieszamy wydostanie się ciepła z podłogi do pomieszczeń. Posadzka anhydrytowa nagrzewa się znacznie szybciej od cementowej dzięki wyższemu współczynnikowi przewodzenia ciepła. Najczęściej dążymy do tego, aby materiały miały ten współczynnik jak najniższy. Dotyczy to jednak tych sytuacji, w których nie chcemy aby ciepło uciekało z domu na zewnątrz. W przypadku ogrzewanych posadzek jest odwrotnie i zależy nam, aby ciepło nie było zatrzymywane wewnątrz podłogi, tylko uwalnianie do wnętrza domu.

Ciepły i wytrzymały podkład podłogowy. Dowiedz się, jakie zalety mają posadzki anhydrytowe

Posadzki anhydrytowe stanowią doskonałą alternatywę dla wylewek cementowych. Jednak przy...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Właściwości samopoziomujące wylewki. Jakie...

Typowe podkłady podłogowe wykonuje się najczęściej z mieszanek wymagających zacierania i wygładzania. A może...

Ciepły i wytrzymały podkład podłogowy. Dowiedz...

Posadzki anhydrytowe stanowią doskonałą alternatywę dla wylewek cementowych. Jednak przy wykonywaniu podkładu...

Para idealna w budownictwie - wylewka anhydrytowa...

Wysoka przewodność cieplna i doskonałe właściwości wylewki samopoziomującej czynią z podkładu anhydrytowego...

Tradycyjna szlichta, czyli wylewka betonowa,...

Dobra szlichta to nie tylko równy, poziomy podkład podłogowy, ale i pewność, że posadzki będą...

Podkłady podłogowe. Które zastosować w domu?

Dobry podkład podłogowy daje gwarancję trwałości posadzki. Musi być zatem wytrzymały, równy i suchy....

Podkłady podłogowe. Czy zawsze wymagają zbrojenia?

Zanim wykonasz wylewkę podłogową, czyli podkład pod przyszłą posadzkę z desek, paneli, płytek lub innego...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.