| muratordom.pl » Kingspan - termoizolacja domu » Dlaczego rezolowe płyty izolacyjne są lepsze od tradycyjnego ocieplenia?

Dlaczego rezolowe płyty izolacyjne są lepsze od tradycyjnego ocieplenia?

W świetle aktualnie zachodzących zmian dotyczących wymagań izolacyjnych stawianych przegrodom budowlanym, często pojawiającym się obecnie tematem jest dobór odpowiednich technologii i materiałów termoizolacyjnych. Tradycyjne płyty izolacyjne stają się zbyt grube, zabierając przy tym miejsce i światło. Poznaj najnowocześniejszą termoizolację ścian w systemie ETICS.

Aktualnie projektowane budynki najczęściej uwzględniają już wytyczne na rok 2017. Współczynnik przenikania ciepła dla ścian budynków, które uzyskają pozwolenie na budowę w przyszłym roku wynosi U(max) 0,23 W/(m2K). Kolejne jego obniżenie do poziomu 0,020 W/(m2K) nastąpi w roku 2021, a w przypadku budynków użyteczności publicznej już w 2019 r. Zagadnienie jest jeszcze bardziej istotne przy projektowaniu budynków energooszczędnych w standardzie NF40, NF15, oraz pasywnych.

Aby spełnić rosnące wymagania stosuje się coraz grubsze warstwy izolacji termicznej, aczkolwiek w wielu przypadkach staje się to trudne, lub nie jest możliwe. Przykładem są tu ograniczenia związane z wielkością działki, odległością od innych budynków lub od pasa drogowego. W sytuacji obiektu budowanego na małej działce zachowanie minimalnej wymaganej prawem odległości ściany od granicy działki mierzonej z uwzględnieniem grubości izolacji ściany staje się wyzwaniem. Jeszcze większym wyzwaniom muszą stawić czoła inwestorzy decydujący się na termorenowację istniejących już obiektów.

Najbardziej przyszłościowym rozwiązaniem jest stosowanie nowoczesnych, wysokoefektywnych termoizolacji. Przykładem jest tu płyta z pianki rezolowej Kingspan Kooltherm K5 Izolacja Ścian. Płyty Kooltherm K5 posiadają najniższą wartość współczynnika przewodzenia ciepła spośród dostępnych na rynku termoizolacji dedykowanych dla ścian, ʎ = 0,020W/(mK). Wobec powyższego, materiał izoluje nawet o 100% lepiej niż tradycyjne materiały izolacyjne. Kooltherm przez ostatnich kilka lat z powodzeniem zdobywa rynek krajowy jako materiał od lat sprawdzony i doceniany m.in. na rynku niemieckim.

Autor: KINGSPAN IZOLACJE

Płyty Kooltherm K5 Izolacja ścian w zastosowaniu

Płyty Kooltherm K5 pozwalają ocieplić skutecznie budynek energooszczędny lub nawet pasywny warstwą kilkunastu centymetrów zamiast kilkudziesięciu centymetrów tradycyjnych izolatorów.

Na podstawie opracowania Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska dodatkowa powierzchnia uzyskana przez zamianę tradycyjnych izolacji ścian na płyty rezolowe wynieść może nawet 3% powierzchni użytkowej budynku co można łatwo przemnożyć przez cenę 1 m2. Uzyskana dodatkowa powierzchnia zrekompensuje nakłady na dobrą izolację , a w przypadku obiektów budowanych na wynajem zwiększy zyskowność inwestycji. Rozwiązanie to szczególnie cenione jest w centrach miast.

Grubość izolacji ścian ma bezpośrednie przełożenie na ilość światła wpadającego do pomieszczeń, zmniejsza ona także kąt widzenia przez okno.

Autor: KINGSPAN IZOLACJE

Wpływ grubości termoizolacji na światło okna

Powszechną praktyką podczas prowadzenia prac termomodernizacyjnych jest ocieplenie zewnętrznych ościeży okiennych tzw. węgarków warstwą zaledwie 2-3cm płyty EPS co powoduje powstanie potężnych mostków termicznych, w efekcie których gruba warstwa izolacji zewnętrznej traci swoją skuteczność tym bardziej im gęściej rozmieszczone są okna. Najjaskrawiej uwidacznia się to w wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym. Zastosowanie w tym przypadku płyt Kooltherm K5 ma zdecydowany wpływ na późniejsze zapotrzebowanie na energię potrzebna do ogrzania budynku.

Loggie i balkony po ociepleniu budynku tradycyjnymi materiałami ku rozczarowaniu ich użytkowników tracą swoją wcześniejszą funkcjonalność ponieważ ich wymiary ulegają zmniejszeniu. Ponieważ najczęściej prace te nie idą w parze z wymianą okien pojawia się mało eleganckie, skośne odsunięcie termoizolacji od okna. Podobnie jest z ocieplaniem wystających płyt balkonowych (częsta przyczyna kondensacji pary wodnej na wewnętrznej stronie ścian i sufitów) gdzie ze względów estetycznych ocieplenie zarówno od dołu i od góry jest bardzo trudne przy użyciu dotychczasowych materiałów.

Kolejnym aspektem termorenowacji ścian jest niewielki okap dachu który często ogranicza możliwość zastosowania grubego ocieplenia, dzięki Kooltherm K5 istnieje możliwość uniknięcia przedłużania okapu dachu.

Autor: KINGSPAN IZOLACJE

Różnica w ograniczeniu powierzchni przy stosowaniu tradycyjnej termoizolacji i Kooltherm K5

Podsumowując, zastosowanie się do wymogów stawianych przez przepisy prawa budowlanego narzuca nam konieczność poszukiwania nowych technologii. Nie zawsze nowe oznacza sprawdzone, ale w przypadku płyt Kooltherm oferowanych przez Kingspan Insulation mamy do czynienia z technologią od lat stosowaną w Europie i mająca liczne referencje w Polsce. Najważniejszą konkluzją powinno być spojrzenie na termoizolację przez pryzmat korzyści związanych z późniejszymi kosztami ogrzewania jak i komfortem użytkowania. Chcąc uzyskać więcej informacji o izolacjach Kooltherm warto odwiedzić stronę www.kingspaninsulation.pl

Autor: KINGSPAN IZOLACJE

Ocieplenie domu jednorodzinnego płytami Kooltherm K5

Przeczytaj dodatkowo:
Rosnące koszty ogrzewania a dobre ocieplenie domu

Zainteresowanie nowoczesnymi termoizolacjami, których współczynnik przewodzenia ciepła lambda...

Mostki termiczne na poddaszu użytkowym. Jak...

Analizując straty ciepła w budynkach mieszkalnych, stwierdza się że dach stanowi potencjalnie największą...

Termoizolacja domu. Jaki materiał zastosować, aby...

Ostatnie zimy sprawiły, że inaczej patrzymy na problem dobrej termoizolacji domu. Tak zwane...

Ocieplenie poddasza, posadzki, ścian. Jak budować...

Właściwe ocieplenie poddasza, posadzki i ścian ma wpływ na koszty ogrzewania domu i wysokość...

Solidne ocieplenie dachu - materiały...

Obecnie coraz częściej koszty eksploatacji domu stają się najważniejsze. Właśnie z tego powodu rośnie...

sponsor artykułu
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT