| muratordom.pl » Kingspan - termoizolacja domu » Pianka rezolowa kontra tradycyjne ocieplenie. Co lepsze?

Pianka rezolowa kontra tradycyjne ocieplenie. Co lepsze?

Płyty z pianki rezolowej pozwalają skutecznie ocieplić budynek energooszczędny lub nawet pasywny warstwą kilkunastu centymetrów zamiast kilkudziesięciu centymetrów tradycyjnych materiałów izolacyjnych, takich jak wełna czy styropian.

Autor: KINGSPAN IZOLACJE

Dzięki zastosowaniu płyt Kooltherm K5 do ocieplenia domu można było zmniejszyć grubość materiału termoizolacyjnego przy zachowaniu wysokich parametrów energetycznych.

W świetle rosnących wymagań cieplnych stawianych ścianom zewnętrznym i innym przegrodom budowlanym, często pojawia się temat doboru odpowiednich technologii i materiałów termoizolacyjnych. Aby spełnić nowe przepisy, trzeba stosować coraz grubsze warstwy izolacji termicznej, które zabierają miejsce i zmniejszają ilość światła dziennego wpadającego przez okna.
Pogrubione izolacje ścian utrudniają też zachowanie wymaganych odległości od granicy działki, od innych budynków lub pasa drogowego. W sytuacji domu budowanego na małej działce zachowanie minimalnej wymaganej prawem odległości ściany od granicy działki mierzonej z uwzględnieniem grubości izolacji może być kłopotliwe. Jeszcze większym wyzwaniom muszą stawić czoła inwestorzy decydujący się na termomodernizację istniejących już budynków. Wymiar domu po ociepleniu może się zwiększyć nawet o 30-40 centymetrów.

Superciepła izolacja: płyty z pianki rezolowej

Najbardziej przyszłościowym rozwiązaniem jest stosowanie nowoczesnych, wysokoefektywnych termoizolacji. Do takich należy płyta z pianki rezolowej Kingspan Kooltherm K5 Izolacja Ścian. Pianka rezolowa ma najniższą wartość współczynnika przewodzenia ciepła spośród dostępnych na rynku termoizolacji do ścian, lambda ʎ = 0,020 W/(mK). Dzięki temu materiał ten izoluje dwukrotnie skuteczniej niż tradycyjne materiały izolacyjne, co przekłada się na grubość izolacji – jest ona prawie dwukrotnie cieńsza przy zachowaniu tej samej izolacyjności.

Sprawdź też:

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: KINGSPAN IZOLACJE

Porównanie izolacyjności termicznej różnych materiałów. Wystarczy 10 cm pianki krezolowej, aby uzyskać efekt ocieplenia taki jak przy zastosowaniu popularnego styropianu grubości 19 cm.

Autor: KINGSPAN IZOLACJE

Płyty Kooltherm K5 Izolacja ścian w zastosowaniu

Zalety cieńszej izolacji

Większa powierzchnia budynku przy tych samych wymiarach zewnętrznych. Na podstawie opracowania Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska okazało się, że dodatkowa powierzchnia uzyskana przez zamianę tradycyjnych izolacji ścian na płyty rezolowe wynieść może nawet 3% powierzchni użytkowej budynku. Zysk można łatwo obliczyć mnożąc odzyskaną powierzchnię przez cenę 1 m2. Zrekompensuje on nakłady na dobrą izolację , a w przypadku obiektów budowanych na wynajem zwiększy zyskowność inwestycji. Rozwiązanie to szczególnie cenione jest w centrach miast.
Więcej światła dziennego. Grubość izolacji ścian ma bezpośrednie przełożenie na ilość światła wpadającego do pomieszczeń. Gruba warstwa zmniejsza także kąt widzenia przez okno.

Autor: KINGSPAN IZOLACJE

Wpływ grubości termoizolacji na światło okna

Ocieplenie wokół okna

Powszechną praktyką podczas prowadzenia prac termomodernizacyjnych jest ocieplenie zewnętrznych ościeży okiennych tzw. węgarków warstwą zaledwie 2-3 cm styropianu co powoduje powstanie potężnych mostków termicznych.  W skutek tego warstwa izolacji zewnętrznej traci swoją skuteczność, tym bardziej im więcej jest okien. Najlepiej widać to w budynkach wielorodzinnych. Zastosowanie w tym przypadku płyt Kooltherm K5 ma zdecydowanie korzystny wpływ na późniejsze koszty ogrzewania mieszkań.

Więcej miejsca na balkonie

Loggie i balkony po ociepleniu budynku tradycyjnymi materiałami ku rozczarowaniu ich użytkowników tracą swoją wcześniejszą funkcjonalność, ponieważ ich wymiary ulegają zmniejszeniu. Jeśli montażu ocieplenia ścian nie poprzedziła wymiana okien i zmiana ich usytuowania w murze, pojawia się mało eleganckie, skośne odsunięcie termoizolacji od okna. Wiele trudności sprawia też właściwe ocieplenie płyt balkonowych, ponieważ ze względów estetycznych ocieplenie zarówno od dołu i od góry przy użyciu standardowych materiałów jest bardzo trudne.

Sprawdź też:

Autor: KINGSPAN IZOLACJE

Wpływ ocieplenia na powierzchnię użytkową balkonu przy zastosowaniu tradycyjnej termoizolacji i Kooltherm K5

WARTO WIEDZIEĆ

Wymagania dla ścian zewnętrznych: współczynnik przenikania ciepła

Współczynnik przenikania ciepła dla ścian budynków od stycznia 2017 roku wynosi Umax = 0,23 W/(m2K). Kolejne jego obniżenie do poziomu 0,20 W/(m2K) planowane jest w roku 2021, a w przypadku budynków użyteczności publicznej już w 2019 roku. Przy projektowaniu budynków energooszczędnych w standardzie NF40, NF15 oraz pasywnych współczynniki przenikania ciepła dla ścian są jeszcze niższe.

Bez zmiany okapów

Inną często spotykaną trudnością podczas termorenowacji ścian jest zbyt mały okap dachu, aby osłonić pogrubioną ścianę. Zachodzi wtedy konieczność przedłużania okapu dachowego. Przy zastosowaniu cieńszej warstwy lepszego ocieplenia jak Kooltherm K5 tych prac można uniknąć.

Podsumowanie: innowacyjne ocieplenie

Zastosowanie się do wymogów stawianych przez przepisy budowlane narzuca konieczność lepszego ocieplania budynków. Pomagają w tym nowe technologie. Nie zawsze nowe oznacza sprawdzone, ale w przypadku płyt Kooltherm oferowanych przez Kingspan Insulation mamy do czynienia z technologią od lat stosowaną w Europie i mająca liczne obiekty referencyjne w Polsce. Podstawowym kryterium wyboru termoizolacji powinny być korzyści związane z późniejszymi kosztami ogrzewania i komfortem użytkowania. Chcąc uzyskać więcej informacji o izolacjach Kooltherm warto odwiedzić stronę www.kingspaninsulation.pl

Przeczytaj dodatkowo:
Ocieplanie poddasza. Montaż termoizolacji pod...

Tradycyjne mogą być tańce i stroje, ale niekoniecznie technologie. Do ocieplenia poddasza trzeba więc wybrać...

Solidne ocieplenie dachu - materiały...

Obecnie coraz częściej koszty eksploatacji domu stają się najważniejsze. Właśnie z tego powodu rośnie...

Rosnące koszty ogrzewania a dobre ocieplenie domu

Zainteresowanie nowoczesnymi termoizolacjami, których współczynnik przewodzenia ciepła lambda...

Remont domu z początku lat 70. Zobacz, jak...

Aby, dom z lat 70., był domem energooszczędnym musi przejść remont. Ważnym punktem remontu domu jest...

Poddasze użytkowe bez mostków termicznych. Jak...

Do ocieplenia poddasza można użyć jednego rodzaju termoizolacji lub połączyć dwa różne materiały...

sponsor artykułu
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT