| muratordom.pl » Kingspan - termoizolacja domu » Mostki termiczne na poddaszu użytkowym. Jak uniknąć strat ciepła?

Mostki termiczne na poddaszu użytkowym. Jak uniknąć strat ciepła?

Analizując straty ciepła w budynkach mieszkalnych, stwierdza się że dach stanowi potencjalnie największą drogę ucieczki ciepła z budynku. Planując zatem wykorzystanie poddasza do celów mieszkaniowych należy właściwie wybrać technologię jego ocieplenia nie tylko ze względu na stawiane wymogi, ale także na późniejsze koszty użytkowania.

Jaki wybrać materiał do ocieplenia poddasza?

Najlepiej jest, kiedy dobra izolacyjność termiczna stosowanych materiałów idzie w parze z ich niewielką grubością oraz trwałością i wysoką odpornością ogniową. Wszystkie te cechy można przypisać produkowanym przez Kingspan Insulation płytom z pianki rezolowej Kooltherm®.

Kooltherm® K12 Izolacja wewnętrzna to twarde płyty posiadające najniższy współczynnik przewodzenia ciepła λ=0,020 W/mK, wysoką klasę reakcji na ogień w zastosowaniu B-s1,d0 oraz dużą wytrzymałość na ściskanie - 100 kPa. Parametry te umożliwiają w prosty sposób wykonanie skutecznego ocieplenia poddasza użytkowego od wewnątrz, bez znacznego ograniczania kubatury pomieszczeń. Niewielki opór dyfuzyjny umożliwia natomiast migrację pary wodnej na zewnątrz, zapewniając właściwe stosunki cieplno-wilgotnościowe pod pokryciem dachowym.

Na co zwrócic uwagę przy ociepleniu?

Ocieplenie można wykonać na dwa sposoby:
- umieszczając płyty między krokwiami, oraz drugą warstwę pod nimi, lub
- tylko jako druga warstwa pod krokwiami kiedy to inny (elastyczny) materiał wypełnia przestrzenie między krokwiami.
Krokwie dachowe stanowią duże mostki termiczne, co gołym okiem możemy stwierdzić spoglądając na poniższą fotografię, gdzie cały dach pokryty jest szronem a tylko w miejscach w których znajdują się krokwie nie doszło do resublimacji pary wodnej. Dowodzi to, że druga warstwa izolacji mocowana pod krokwiami pełni zasadniczą rolę w uzyskaniu dobrej izolacyjności dachu.

Autor: KINGSPAN IZOLACJE

Fot.1 Widoczne mostki termiczne

Płyty Kooltherm® K12 Izolacja wewnętrzna użyte jako druga warstwa pod krokwiami mocuje się bezpośrednio do dolnej powierzchni krokwi za pomocą wkrętów. Nie ma tu konieczności kłopotliwego drutowania czy sznurowania. Ze względu na rewelacyjną izolacyjność, najczęściej płyty o grubości zaledwie 5-6 cm wystarczają aby wyeliminować mostki termiczne, spełnić wymagania izolacyjne i zdecydowanie obniżyć wartość przenikania ciepła całego dachu.

Autor: KINGSPAN IZOLACJE

Fot.2 Płyty Kooltherm® K12 Izolacja wewnętrzna

Bezpośrednio na płycie, w łatwy sposób, bo za pomocą dwustronnej taśmy klejącej, mocuje się folię paroizolacyjną PE. Wieszaki do profili suchej zabudowy przykręcane są następnie przy użyciu wkrętów aż do krokwi, a duża wytrzymałość płyt na ściskanie pozwala na solidne ich osadzenie. W dalszym etapie wieszaki te umożliwiają przymocowanie profili ­ do płyt kartonowo-gipsowych tak by tworzyły równą powierzchnię, niezależnie od odchyłek powstałych na poziomie krokwi. Nie bez znaczenia dla wykonawców jest fakt, iż podczas montażu materiał ten nie powoduje podrażnień błon śluzowych i skóry.

Autor: KINGSPAN IZOLACJE

Fot.3 Profil, wieszak, oraz paroizolacja, mocowane pod płytami z pianki rezolowej

Dla poddaszy nieużytkowych i nieocieplanych najważniejszym jest z kolei ocieplenie stropu najwyższej kondygnacji. Najlepiej wykonać to w taki sposób aby po wykonanej warstwie termoizolacji można było chodzić, jak i przechowywać na niej rzadko używane przedmioty.

Dobrym rozwiązaniem o niewielkiej grubości są w tej sytuacji płyty Kooltherm® K3 Izolacja posadzek, które można przykryć np. płytami drewnopochodnymi celem rozłożenia dużego nacisku punktowego na większą powierzchnię. Płyty te przeznaczone są głównie do wykonywania na nich posadzek zarówno na stropach, tarasach jak i na gruncie.

Dowiedz sie więcej na www.kingspaninsulation.pl >>

Przeczytaj dodatkowo:
Rosnące koszty ogrzewania a dobre ocieplenie domu

Zainteresowanie nowoczesnymi termoizolacjami, których współczynnik przewodzenia ciepła lambda...

Remont domu z początku lat 70-tych. Zobacz, jak...

Aby, dom z lat 70-tych, był domem energooszczędnym musi przejść remont. Ważnym punktem remontu domu jest...

Ocieplenie poddasza, posadzki, ścian. Jak budować...

Właściwe ocieplenie poddasza, posadzki i ścian ma wpływ na koszty ogrzewania domu i wysokość...

Solidne ocieplenie dachu - materiały...

Obecnie coraz częściej koszty eksploatacji domu stają się najważniejsze. Właśnie z tego powodu rośnie...

Ocieplanie poddasza. Montaż termoizolacji pod...

Tradycyjne mogą być tańce i stroje, ale niekoniecznie technologie. Do ocieplenia poddasza trzeba więc wybrać...

Nowoczesne materiały termoizolacyjne do...

Budując własny dom warto przemyśleć jego przyszłe koszty eksploatacji. Koszty energii w ostatnich latach...

sponsor artykułu
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT