| muratordom.pl » Okładziny dekoracyjne do wnętrz i na elewację » Wykończenie elewacji kamieniem. Pomysły na elewację z kamienia

Wykończenie elewacji kamieniem. Pomysły na elewację z kamienia

Kamień można stosować na ogrodzeniach i fasadach domu. Mimo wysokiej ceny kamienia elewacyjnego, kamienna elewacja prezentuje się bardzo ciekawie, dlatego czasem warto pomyśleć o zastąpieniu tego materiału produktem imitującym kamień.

Płytki przypominające kamień ozdobny to alternatywny materiał na elewację. Jest trwały, elegancki i pasuje zarówno do wykańczania fasad tradycyjnych jak i nowoczesnych budynków. Wybór kolorów i struktur materiałów jest bardzo szeroki. Oto przegląd najciekawszych kolekcji płytek kamieniopodobnych, które można wykorzystać do ozdoby swojego domu lub ogrodu.

Elewacja z kamienia - dom stylu architektury śródziemnomorskiej

Mury śródziemnomorskich domów są często wykonane z jasnego wapienia o nieregularnych kształtach – taki wzór można z powodzeniem przenieść na elewację domu w polskim klimacie. Ogrodzenie wzmocnione taką okładziną stanie się dodatkową ozdobą całej posesji i będzie pasować do zieleni ogrodu. Projektując wygląd elewacji, można wzorować się na architekturze południowej Hiszpanii – w ofercie Stegu można znaleźć płytki fasadowe inspirowane na przykład andaluzyjskim stylem.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Stegu

Niezwykła struktura oraz unikalne przebarwienia nadają płytkom i narożnikom CALIFORNIA realistyczny wygląd drobno łupanego kamienia

W stylu architektury Toskanii – pomysł na modną elewację wykończoną kamieniem

Osoby, które chcą, aby ich dom przypominał willę z północy Włoch mogą wybrać płytki imitujące szlifowany piaskowiec. Nieregularna struktura elewacji i ciepłe barwy w odcieniach beżu czy jasnego brązu sprawią, że dom nabierze włoskiego charakteru. Niektórzy producenci oferują gotowe kolekcje płytek, które nawiązują do architektury rozgrzanej słońcem Toskanii.

Kamienne fasady w nowoczesnych budynkach

Kamienne fasady pasują też do nowoczesnych brył architektonicznych. Warto wybierać materiał elewacyjny w kolorze grafitowym lub szarym, pasujący do modernistycznego i industrialnego stylu. Jeśli osoba wykańczająca dom szuka materiałów na elewację w bardziej surowym, lekko industrialnym stylu, może wybrać płytki w chłodnych tonacjach kolorystycznych. Najlepiej nadają się układy szlifowanych łupków o surowym, północnym charakterze – doskonale harmonizują z „chłodnymi” materiałami, takimi jak szkło czy metal.

Autor: Stegu

Płytki PALERMO dodadzą każdej bryle ciepłego uroku jaki charakterystyczny jest dla sycylijskiej architektury

Kamienna elewacja inspirowana antykiem

Duże płyty nierówno ciosanego kamienia lub równe plastry bloków skalnych przypominają materiały stosowane do wznoszenia majestatycznych budowli w czasach starożytnych. Majestatyczny krajobraz Himalajów stał się na przykład inspiracją dla firmy Stegu do stworzenia mrozoodpornego kamienia dekoracyjnego Nepal. Delikatna kolorystyka pozwala na dopasowanie fasady do koloru dachu oraz stolarki okiennej. Dodatkowo, wyklejony na budynkach z lat 70-tych nadaje im zupełnie inny, nowoczesny charakter.

Czy warto stosować kamieniopodobne płytki elewacyjne?

Płytki imitujące kamień nie tylko efektownie się prezentują, ale także chronią budynek przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Ponieważ zabezpieczają elewację przed uszkodzeniami, są materiałem polecanym w szczególności do dekorowania całych fasad, cokołów i obrzeży okien. Niezależnie od tego, czy imitują łupki, wapień, granit czy piaskowiec, odpowiednio przymocowane do podłoża, sprawią, że dom zachowa klasyczny styl niezależnie od zmieniającej się mody.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak samodzielnie przeprowadzić metamorfozę...

Elewacja to wizytówka każdego budynku, dlatego należy zadbać, aby wyglądała zawsze świeżo i...

5 pomysłów na modyfikacją projektu gotowego bez...

Wybranie gotowego projektu domu to propozycja dla osób, które nie chcą ponosić wysokich...

Drewniane panele ścienne [INSPIRACJE]

Ściany wewnętrzne można pomalować, położyć na nich tapetę lub wykończyć drewnianymi panelami ściennymi. Taka...

Echo rewolucji przemysłowej w Twoim mieszkaniu –...

Styl industrialny kojarzy się z przestronnymi wnętrzami, wysokimi sufitami, stalowymi elementami konstrukcji,...

Elewacja z kamieniem w roli głównej. Szerokie...

Kamień ozdobny to ponadczasowy materiał. Nic dziwnego, że współcześnie jest jednym z najczęściej...

sponsor artykułu
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT