| muratordom.pl » Okładziny dekoracyjne do wnętrz i na elewację » Sielski klimat w centrum miasta, czyli jak urządzić mieszkanie w stylu rustykalnym

Sielski klimat w centrum miasta, czyli jak urządzić mieszkanie w stylu rustykalnym

Zgodnie z duchem postępu wiele wnętrz zaaranżowanych jest nowocześnie i sterylnie. Styl rustykalny w aranżacji przestrzeni powstał z chęci powrotu do natury. Z potrzeby obcowania z nią, z chęci ucieczki z dużych aglomeracji na wieś. Specyficzne dla tego stylu dodatki i meble rustykalne dopełniają charakter wiejskiego wnętrza.

Czym jest styl rustykalny?

Styl rustykalny stanowi pochwałę wiejskiego życia w najpiękniejszych jego szczegółach: romantyzmie, zapachu drewna, miękkości naturalnych tkanin i artystycznego rękodzieła. Wnętrza utrzymane w tej konwencji oddają duszę tradycyjnej wiejskiej chaty – ciepłej, przytulnej, przepełnionej wspomnieniami i folklorem. Dlaczego styl rustykalny jest tak wyjątkowy? Przede wszystkim ze względu na swoją różnorodność i niesztampowość. Aranżacje wnętrz mają odwzorowywać charakter osób je zamieszkujących.

Ze względu na dowolność kolorystyki i dodatków można wyróżnić kilka odmian stylu rustykalnego, zazwyczaj związanych z różnorodnością geokulturową. I tak na przykład możemy wyróżnić styl prowansalski, alpejski, skandynawski czy nasz rodzimy – podhalański. Najważniejsze jest drewno - od podłogi, aż po sufit, pod którym mile widziane są dekoracyjne belki stropowe. Ważne, by drewno wyglądało na stare, ponieważ w tym stylu najpiękniejsze jest to, co wbrew pozorom może wydawać się niedoskonałe – sęki, przebarwienia, słoje i wszelkie nierówności – czyli historia materiału.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Niekoniecznie jednak trzeba decydować się na naturalne, stare drewno, które jest zresztą trudne do zdobycia, a nieprawidłowo zaimpregnowane - może wiązać się z nieproszonymi gośćmi, takimi jak szkodliwe owady, grzyby i pleśnie. Alternatywą są nowe deski. Istnieje wiele technik ręcznego postarzania, dzięki którym nasze drewno będzie wyglądać na wiekowe. Firma Stegu proponuje inne innowacyjne opcje: panele dekoracyjne Axen oraz betonowe płytki Timber. Oba warianty stanowią alternatywę dla tradycyjnego drewna. Do złudzenia przypominają je fakturą – są jednak łatwiejsze w montaż, impregnacji i pielęgnacji.

Drewniane powinny być również meble. Ciężkie i masywne o naturalnej barwie:stoły i ławy z solidnymi nogami, kredensy i komody z rzeźbionymi frontami, masywne skrzynie, przywołujące na myśl posag panny młodej. W oryginalny sposób można wykorzystać dekoracyjne panele Pure Stegu – nie tylko na całej ścianie, ale również jako pojedynczy „naturalny obraz” czy blat paletowego stołu.

Autor: Stegu

Panele dekoracyjne Pure Stegu

Ściany w rustykalnym wnętrzu

Jasny kolor ścian dominuje we wnętrzach w stylu rustykalnym. Ten odcień nie tylko nawiązuje do tynku, czy bielonych murów chat wiejskich, ale stanowi również dobre tło dla ciemnego drewna i podkreśla różnorodność struktur pozostałych elementów aranżacji. Płytka dekoracyjna Cascade marki Stones świetnie imituje jasny kamień, dodając wnętrzu szlachetności, a jej nierówna struktura współgra z naturalnymi niedoskonałościami drewna.

Piaskowe i rdzawe kolory okładzin jak najbardziej mieszczą się w standardzie, optycznie ocieplając wnętrze. Tu dobrą propozycją są dwie kolekcje płytek od Stegu, nawiązujące do starych chałup z drobnego łupka - COLORADO i imitujące wapień - CALABRIA. Obie linie idealnie przypominają prawdziwe mury z zatopionymi w ich strukturze kamieniami o różnorodnych odcieniach.

Kolorystyka i materiały

We wnętrzu powinno być jasno. Ogromny zaś wpływ na to ma umiejętne operowanie kolorem, dlatego styl rustykalny to jasne, pastelowe barwy z przewagą odcieni naturalnych. Takie również powinny być użyte materiały. Oprócz wspomnianego już drewna, czy kamienia, to także miedź, żeliwo, kute żelazo, glina, ceramika, płótno, len, koronki. Każdy z nich zbliża wnętrze do korzeni, do tego co jest, czy raczej było kwintesencją życia na wsi.

Dodatki i dekoracje stylu rustykalnym

Nie można mówić o stylu rustykalnym, bez zwrócenia szczególnej uwagi na bogactwo dodatków, które w nim króluje. Mocną stroną jest naturalne rzemiosło z motywami folkowymi, ludowymi i kwiatowymi oraz rękodzieło.

W mieszkaniu nie może zabraknąć zatem koronkowych firan, szydełkowych obrusów, wiklinowych mebli, bądź koszy, lnianych poduch, starych naczyń, ceramiki, plecionych makat, dywanów i narzut, a także lamp naftowych i bukietów kwiatów w glinianych dzbankach.

Przeczytaj dodatkowo:
Drewniane panele ścienne [INSPIRACJE]

Ściany wewnętrzne można pomalować, położyć na nich tapetę lub wykończyć drewnianymi panelami ściennymi. Taka...

Jak samodzielnie przeprowadzić metamorfozę...

Elewacja to wizytówka każdego budynku, dlatego należy zadbać, aby wyglądała zawsze świeżo i...

Wykończenie ścian płytkami gipsowymi

Płytki gipsowe to sposób na szybką metamorfozę wnętrza. Układanie ich jest łatwe i nie wymaga...

Elewacja z kamieniem w roli głównej. Szerokie...

Kamień ozdobny to ponadczasowy materiał. Nic dziwnego, że współcześnie jest jednym z najczęściej...

Płytki betonowe na elewacje i do wnętrz

Płytki betonowe to pomysł na ciekawą aranżację zarówno ścian wewnętrznych, jak i elewacji. Zobacz...

sponsor artykułu
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT