| muratordom.pl » Okładziny dekoracyjne do wnętrz i na elewację » Sielski klimat w centrum miasta, czyli jak urządzić mieszkanie w stylu rustykalnym

Sielski klimat w centrum miasta, czyli jak urządzić mieszkanie w stylu rustykalnym

Zgodnie z duchem postępu wiele wnętrz zaaranżowanych jest nowocześnie i sterylnie. Styl rustykalny w aranżacji przestrzeni powstał z chęci powrotu do natury. Z potrzeby obcowania z nią, z chęci ucieczki z dużych aglomeracji na wieś. Specyficzne dla tego stylu dodatki i meble rustykalne dopełniają charakter wiejskiego wnętrza.

Czym jest styl rustykalny?

Styl rustykalny stanowi pochwałę wiejskiego życia w najpiękniejszych jego szczegółach: romantyzmie, zapachu drewna, miękkości naturalnych tkanin i artystycznego rękodzieła. Wnętrza utrzymane w tej konwencji oddają duszę tradycyjnej wiejskiej chaty – ciepłej, przytulnej, przepełnionej wspomnieniami i folklorem. Dlaczego styl rustykalny jest tak wyjątkowy? Przede wszystkim ze względu na swoją różnorodność i niesztampowość. Aranżacje wnętrz mają odwzorowywać charakter osób je zamieszkujących.

Ze względu na dowolność kolorystyki i dodatków można wyróżnić kilka odmian stylu rustykalnego, zazwyczaj związanych z różnorodnością geokulturową. I tak na przykład możemy wyróżnić styl prowansalski, alpejski, skandynawski czy nasz rodzimy – podhalański. Najważniejsze jest drewno - od podłogi, aż po sufit, pod którym mile widziane są dekoracyjne belki stropowe. Ważne, by drewno wyglądało na stare, ponieważ w tym stylu najpiękniejsze jest to, co wbrew pozorom może wydawać się niedoskonałe – sęki, przebarwienia, słoje i wszelkie nierówności – czyli historia materiału.

Niekoniecznie jednak trzeba decydować się na naturalne, stare drewno, które jest zresztą trudne do zdobycia, a nieprawidłowo zaimpregnowane - może wiązać się z nieproszonymi gośćmi, takimi jak szkodliwe owady, grzyby i pleśnie. Alternatywą są nowe deski. Istnieje wiele technik ręcznego postarzania, dzięki którym nasze drewno będzie wyglądać na wiekowe. Firma Stegu proponuje inne innowacyjne opcje: panele dekoracyjne Axen oraz betonowe płytki Timber. Oba warianty stanowią alternatywę dla tradycyjnego drewna. Do złudzenia przypominają je fakturą – są jednak łatwiejsze w montaż, impregnacji i pielęgnacji.

Drewniane powinny być również meble. Ciężkie i masywne o naturalnej barwie:stoły i ławy z solidnymi nogami, kredensy i komody z rzeźbionymi frontami, masywne skrzynie, przywołujące na myśl posag panny młodej. W oryginalny sposób można wykorzystać dekoracyjne panele Pure Stegu – nie tylko na całej ścianie, ale również jako pojedynczy „naturalny obraz” czy blat paletowego stołu.

Autor: Stegu

Panele dekoracyjne Pure Stegu

Ściany w rustykalnym wnętrzu

Jasny kolor ścian dominuje we wnętrzach w stylu rustykalnym. Ten odcień nie tylko nawiązuje do tynku, czy bielonych murów chat wiejskich, ale stanowi również dobre tło dla ciemnego drewna i podkreśla różnorodność struktur pozostałych elementów aranżacji. Płytka dekoracyjna Cascade marki Stones świetnie imituje jasny kamień, dodając wnętrzu szlachetności, a jej nierówna struktura współgra z naturalnymi niedoskonałościami drewna.

Piaskowe i rdzawe kolory okładzin jak najbardziej mieszczą się w standardzie, optycznie ocieplając wnętrze. Tu dobrą propozycją są dwie kolekcje płytek od Stegu, nawiązujące do starych chałup z drobnego łupka - COLORADO i imitujące wapień - CALABRIA. Obie linie idealnie przypominają prawdziwe mury z zatopionymi w ich strukturze kamieniami o różnorodnych odcieniach.

Kolorystyka i materiały

We wnętrzu powinno być jasno. Ogromny zaś wpływ na to ma umiejętne operowanie kolorem, dlatego styl rustykalny to jasne, pastelowe barwy z przewagą odcieni naturalnych. Takie również powinny być użyte materiały. Oprócz wspomnianego już drewna, czy kamienia, to także miedź, żeliwo, kute żelazo, glina, ceramika, płótno, len, koronki. Każdy z nich zbliża wnętrze do korzeni, do tego co jest, czy raczej było kwintesencją życia na wsi.

Dodatki i dekoracje stylu rustykalnym

Nie można mówić o stylu rustykalnym, bez zwrócenia szczególnej uwagi na bogactwo dodatków, które w nim króluje. Mocną stroną jest naturalne rzemiosło z motywami folkowymi, ludowymi i kwiatowymi oraz rękodzieło.

W mieszkaniu nie może zabraknąć zatem koronkowych firan, szydełkowych obrusów, wiklinowych mebli, bądź koszy, lnianych poduch, starych naczyń, ceramiki, plecionych makat, dywanów i narzut, a także lamp naftowych i bukietów kwiatów w glinianych dzbankach.

Przeczytaj dodatkowo:
Wykończenie elewacji kamieniem. Pomysły na...

Kamień można stosować na ogrodzeniach i fasadach domu. Mimo wysokiej ceny kamienia elewacyjnego, kamienna...

Drewniane panele ścienne [INSPIRACJE]

Ściany wewnętrzne można pomalować, położyć na nich tapetę lub wykończyć drewnianymi panelami ściennymi. Taka...

Echo rewolucji przemysłowej w Twoim mieszkaniu –...

Styl industrialny kojarzy się z przestronnymi wnętrzami, wysokimi sufitami, stalowymi elementami konstrukcji,...

Jak wykończyć dom w stylu skandynawskim? Prosty...

Proste rozwiązania i dominująca biel to główne cechy stylu skandynawskiego. Cieszący się coraz większą...

Ekotrendy – aranżacja wnętrza zgodnie z naturą

Aranżacja wnętrza nawiązująca do stylu eko i uwzględniająca naturalne materiały jest coraz bardziej...

Tradycyjny salon – przestrzeń dla miłośników...

Salon to miejsce, gdzie można wypocząć i spędzić wspólnie czas. Pełni również funkcję...

sponsor artykułu
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT