| muratordom.pl » Okładziny dekoracyjne do wnętrz i na elewację » 5 pomysłów na modyfikacją projektu gotowego bez ingerencji w konstrukcję domu

5 pomysłów na modyfikacją projektu gotowego bez ingerencji w konstrukcję domu

Wybranie gotowego projektu domu to propozycja dla osób, które nie chcą ponosić wysokich kosztów opracowywania nowego planu architektonicznego. Aby dom nabrał indywidualnego charakteru, w gotowym projekcie można wprowadzić zmiany.

Większość pracowni projektowych wydaje do gotowej dokumentacji bezpłatną zgodę autora na dokonanie w niej zmian. Inwestorzy i osoby prywatne często korzystają z takiej możliwości, aby zwiększyć funkcjonalność domu lub poprawić jego wygląd. Oto 5 pomysłów na modyfikację projektu bez znacznej ingerencji w konstrukcję budynku.

1. Zmiana układu ścianek działowych

Zanim inwestor rozpocznie budowę domu – po konsultacji z architektem – może zmienić w projekcie układ ścianek działowych. W ten sposób może zyskać większą przestrzeń w salonie lub z dwóch pomieszczeń uzyskać jedno duże. Ścianki działowe pozwalają dostosować wnętrze domu do potrzeb mieszkańców – można je swobodnie przesuwać, dostawiać nowe lub usuwać istniejące.

2. Zmiana materiału elewacyjnego w przypadku domu w stylu tradycyjnym

Autor projektu domu bierze pod uwagę funkcjonalność i estetykę elewacji, ale wybór materiałów wykończeniowych jest tak naprawdę dowolny. Nawet jeśli planowany budynek będzie miał tradycyjną bryłę, można wyróżnić go spośród innych, dobierając pasującą do całości fasadę – niekoniecznie ze zwykłego tynku.

Alternatywą dla cienkowarstwowych i zwykłych tynków są płytki elewacyjne, których szeroką gamę można znaleźć w ofercie firmy Stegu. Do projektów domów tradycyjnych pasują płytki imitujące kamień wapienny, które nawiązują do architektury charakterystycznej dla terenów górskich

Autor: Stegu

Elewacja wykonana z wykorzystaniem płytki CALIFORNIA tworzy ciekawy efekt gry świateł i cieni dzięki bogatej strukturze i kolorystyce

3. Zmiana materiału elewacyjnego w przypadku domu w stylu nowoczesnym

Płytki elewacyjne wiernie odzwierciedlają urok kamiennej architektury, zachowując przy tym trwałość. Dlatego obok farb i tynków są jednymi z najchętniej wybieranych materiałów elewacyjnych również do wykańczania budynków w stylu nowoczesnym.

Producenci oferują szeroki wybór płytek imitujących nie tylko kamień, ale i cegłę. Jasne lub szare płytki pasują do modernistycznego stylu budownictwa i odmieniają wygląd domu.

Główną zaletą cegłopodobnych płytek jest ich prosty montaż, a nawet brak konieczności fugowania, jak w przypadku płytki Boston (Stegu).

Autor: Stegu

Płytka cegłopodobna BOSTON. Główną jej zaletą jest niezwykle prosty i szybki montaż, który nie wymaga fugowania

4. Zmiana pokrycia dachowego

W ramach zmiany materiałów budowlanych można także zastosować inne pokrycie dachu. Zamiast ciężkiej dachówki cementowej można wybrać lżejszą dachówkę ceramiczną lub blachodachówkę. Taka modyfikacja zwykle nie wymaga dodatkowej zgody autora projektu domu, a pozwala wyróżnić projekt domu.

5. Zmiana wielkości i usytuowania okien i drzwi

To częsta modyfikacja dokonywana przez inwestorów, która może znacznie zmienić prezentację domu bez naruszania jej konstrukcji. Obejmuje zmiany usytuowania i wymiarów okien i drzwi domu oraz bramy wjazdowej do garażu. Łatwiejsze do wykonania jest usunięcie lub zmniejszenie któregoś z okien, ponieważ powiększenie czy dodawanie nowych wiąże się z zwykle doprojektowaniem nadproży.

Warto pamiętać, że w gotowych projektach rzadko uwzględnia się standardowe wymiary ram okiennych, dlatego z reguły okna do nowego domu wykonuje się na specjalne zamówienie u producenta. Okna o nietypowych kształtach – okrągłe, z łukami, wielokątne – są droższe niż te o prostym kształcie.

WARTO WIEDZIEĆ

Jeżeli zdecydujesz się na zmiany w projekcie gotowym

Warto pamiętać, że zmiany materiałów ściennych, izolacyjnych, posadzkowych i wykończeniowych są możliwe pod warunkiem, że zachowane zostają odpowiednie parametry związanie z ich wytrzymałością i oporem cieplnym.

Przeczytaj dodatkowo:
Trzy składniki nowoczesnego domu - kamień, szkło...

Prostota i minimalizm to kluczowe cechy nowoczesnego domu. Amatorzy tego stylu wyznają zasadę „mniej...

Sielski klimat w centrum miasta, czyli jak...

Zgodnie z duchem postępu wiele wnętrz zaaranżowanych jest nowocześnie i sterylnie. Styl rustykalny w...

Ekotrendy – aranżacja wnętrza zgodnie z naturą

Aranżacja wnętrza nawiązująca do stylu eko i uwzględniająca naturalne materiały jest coraz bardziej...

Jak wykończyć dom w stylu skandynawskim? Prosty...

Proste rozwiązania i dominująca biel to główne cechy stylu skandynawskiego. Cieszący się coraz większą...

Płytki betonowe na elewacje i do wnętrz

Płytki betonowe to pomysł na ciekawą aranżację zarówno ścian wewnętrznych, jak i elewacji. Zobacz...

Elewacja z kamieniem w roli głównej. Szerokie...

Kamień ozdobny to ponadczasowy materiał. Nic dziwnego, że współcześnie jest jednym z najczęściej...

sponsor artykułu
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT