| muratordom.pl » Hörmann - bramy garażowe » Wzmocnienia w bramach garażowych. Dlaczego są tak ważne?

Wzmocnienia w bramach garażowych. Dlaczego są tak ważne?

Nie każdy użytkownik bramy garażowej zdaje sobie sprawę z tego, czym jest tak zwany efekt bimetaliczny i jakie niesie niebezpieczeństwo. Postaramy się zatem przybliżyć to pojęcie oraz podpowiedzieć, jak uchronić bramy segmentowe przed tym niepożądanym zjawiskiem.

Autor: HÖRMANN

Na negatywne skutki rozszerzalności cieplnej narażone są zwłaszcza ciemne bramy garażowe o dużej szerokości

Najmodniejsze ostatnio bramy to te w ciemnych kolorach – antracytowe, grafitowe, utrzymane w ciemnych odcieniach brązu i bordo. Mocno kontrastują one z białymi elewacjami budynków. Niestety, choć bramy takie pięknie wyglądają, są bardziej narażone na odkształcenia niż modele w jasnych barwach. W upalne, letnie dni, płaszcz ciemnej bramy garażowej potrafi się rozgrzać do temperatury 70oC. Miejscami podwyższonego ryzyka są pod tym względem elewacje południowe, wschodnie i południowo-wschodnie, które w ciągu dnia pozostają najdłużej wystawione na działanie promieni słonecznych. Między temperaturą zewnętrznej powierzchni bramy, a temperaturą powierzchni wewnętrznej, powstaje znaczna różnica. Od środka temperatura jest bowiem przeważnie o połowę niższa. W takich właśnie warunkach następuje efekt bimetaliczny, prowadzący do odkształcenia bramy.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: HÖRMANN

Przy niewielkich różnicach temperatury efekt bimetaliczny jest odwracalny. Metal powraca wtedy do swojego pierwotnego kształtu. Trwałe odkształcenia następują przy znacznych różnicach temperatury i wtedy jedynym zabezpieczeniem są wzmocnienia zastosowane w panelach bram

Efekt bimetaliczny

Powstaje on wtedy, gdy w elemencie, takim jak płaszcz bramy, dochodzi do znacznych różnic temperatury, między powierzchnią zewnętrzną i wewnętrzną. Metal, z którego jest wykonana powierzchnia bramy narażony jest wówczas na niejednorodne tempo zmian liniowych. Skutkiem są jego wygięcia. Efekt ten jest tym wyraźniejszy, im różnica między temperaturą zewnętrzną a wewnętrzną jest większa. Efekt ten jest zatem zjawiskiem rzadszym w przypadku bram jasnych, które zdolne są odbijać znaczną część ciepła. Groźny jest wtedy, gdy brama jest ciemna, a w dodatku znajduje się w miejscu silnie nasłonecznionym.

ZDANIEM EKSPERTA

Sposób na efekt bimetaliczny

Nawet najbardziej profesjonalny montaż bramy i najwyższa dbałość o nią podczas użytkowania nie wystarczą, by uniknąć efektu bimetalicznego, kiedy to garaż położony jest od nasłonecznionej strony domu. Bardzo modne w minimalistycznej architekturze domów jednorodzinnych są ostatnio szerokie, często dwustanowiskowe, bramy w kolorze antracytowym. Takie duże i ciemne bramy szczególnie narażone są na skutki nagrzewania powierzchni. Ogromna różnica temperatury między zewnętrzną a wewnętrzną strona bramy może spowodować łukowate wygięcie segmentów na zewnątrz garażu. Im większe bramy – tym bardziej się wyginają, co powodować może ich nieszczelność, a nawet blokowanie w prowadnicach. Temu jednak można zaradzić. Firma HÖRMANN fabrycznie wyposaża szerokie bramy w zestaw wzmocnień. Ich montaż musi odbyć się w czasie instalacji bramy, ale jeszcze przed umieszczeniem paneli w otworze.

Krzysztof Horała, prezes firmy HÖRMANN Polska

Autor: HÖRMANN

Wzmocnienie stanowią dodatkowe profile usztywniające. Ich typ i liczba dobierane są do modelu bramy oraz jej rozmiarów

Brama garażowa uchylna, boczna, rolowana czy segmentowa? Wybierz bramę odpowiadającą twoim potrzebom

Uchylna, segmentowa czy rolowana? Jaka brama garażowa sprawdzi się najlepiej? Pytają inwestorzy...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Brama garażowa uchylna, boczna, rolowana czy...

Uchylna, segmentowa czy rolowana? Jaka brama garażowa sprawdzi się najlepiej? Pytają inwestorzy...

Nowoczesne wzornictwo energooszczędnych bram...

Dopasowanie bramy garażowej do elewacji domu sprawia wiele problemów. Modele bram segmentowych...