| muratordom.pl » Hörmann - bramy garażowe » Jak wybrać dobre drzwi wejściowe? 5 cech, które pomogą podjąć decyzję

Jak wybrać dobre drzwi wejściowe? 5 cech, które pomogą podjąć decyzję

Drzwi wejściowe to wizytówka domu i element, którego nie da się nie zauważyć. Powinny być zatem niebanalne i cieszące oko. Trzeba pamiętać jednak, że wygląd to nie wszystko i drzwi muszą spełniać szereg wymagań dotyczących ich użytkowania. Jakie cechy powinny mieć dobre drzwi wejściowe?

Autor: Hörmann

Drzwi ciepłe i energooszczędne

Od 1 stycznia 2014 roku przepisy, dotyczące izolacyjności drzwi, zostały mocno zaostrzone. Maksymalny współczynnik przenikania ciepła UD dla drzwi mógł jeszcze niedawno wynosić 2,6 W/m2K. Obecnie jest to 1,7 W/m2K, a od 1 stycznia 2017 r. norma będzie wymagać już 1,5 W/m2K. Jednak po 4 latach nastąpi kolejne zaostrzenie przepisów i wymagana wartość UD spadnie do zaledwie 1,3 W/m2K. Warto zatem wyprzedzić wymogi i już teraz pomyśleć nad drzwiami, które będą spełniać warunki na rok 2021. Na rynku możemy już spotkać produkty o UD znacznie niższym od 1,0 W/m2K (taka wartość jest obecnie wymagana w przypadku domów energooszczędnych). Nie można tylko zapomnieć, że kupno ciepłych drzwi to połowa sukcesu. By móc w pełni wykorzystać ich dobre właściwości izolacyjne, konieczny jest poprawny i staranny montaż. Nie można dopuścić do tego, aby ciepło uciekało przez szczeliny między murem a ościeżnicą.

Dowolność wymiaru

W nowo budowanych domach, wymiary drzwi nie mają większego znaczenia. Na etapie budowy możemy wykonać takie otwory, jakie są nam potrzebne. Inaczej wygląda sprawa w przypadku remontu. Starsze otwory drzwiowe, mogą obecnie okazać się niestandardowe. Dobrze zatem mieć możliwość zamówienia drzwi na wymiar i nie marnować czasu na kłopotliwe przerabianie otworu.

Trwałość na długie lata

Drzwi wejściowe nie są rzeczą, którą powinno się wymieniać co kilka lat. Należy więc postawić na solidne materiały i dobrą jakość wykonania. Trzeba pamiętać, że drzwi do mieszkania i drzwi do domu to dwa różne produkty. Te pierwsze, nie są wystawiane na działanie warunków atmosferycznych i pracują w małym zakresie temperatur. Natomiast drzwi do domu muszą znieść największe mrozy zimą i najgorsze upały latem. Do tego często dochodzi deszcz oraz śnieg. Drzwi mieszkaniowe, poddane takim ekstremalnym warunkom, mogłyby szybko ulec zniszczeniu.

Autor: Hörmann

Solidne zabezpieczenie domu

Każdy chce się czuć bezpiecznie we własnym domu. Dlatego drzwi wejściowe powinny oferować odpowiedni poziom zabezpieczeń antywłamaniowych. Produkty, które zostały poddane testom, otrzymują klasy od RC1 do RC6. Przy czym dla domów i mieszkań stosuje się klasy RC1 - RC4, wyższe są przeznaczone dla obiektów wymagających szczególnej ochrony. Trzeba jednak pamiętać, żeby zadbać także o inne drogi, którymi złodziej może dostać się do domu. Jeśli zaoszczędzimy na oknach i bramie garażowej, to drzwi wejściowe prawdopodobnie nie zostaną nawet poddane próbie sforsowania.

I w końcu… wygląd

Wreszcie, gdy znajdziemy drzwi, które będą odpowiednie pod kątem technologii wykonania, możemy zacząć się zastanawiać nad ich wyglądem. Na szczęście producenci oferują w tej kwestii duże możliwości wyboru. Ciepłe, solidne i bezpieczne drzwi, wcale nie muszą być brzydkie i nudne. Coraz częściej można spotkać produkty o naprawdę atrakcyjnym designie, który zadowoli nawet najbardziej wybrednych. To dobrze, bo choćby drzwi były najwyższej klasy, zapewne nie zdecydujemy się na nie, jeśli nie będą dostępne w kolorze i wzorze pasującym do naszego domu.

Autor: Hörmann

Hörmann ThermoPlus

Autor: Hörmann

Hörmann ThermoPlus

WARTO WIEDZIEĆ

Drzwi, które spełniają 5 cech dobrego produktu, to na przykład drzwi ThermoPlus firmy Hörmann:

1. Energooszczędność

Drzwi ThermoPlus z pełną płytą drzwiową osiągają współczynnik UD nawet 0,87 W/(m2K). Zawdzięczają to stalowej płycie drzwiowej o grubości 65 mm z przegrodą termiczną, izolowanej termicznie aluminiowej ościeżnicy oraz potrójnemu uszczelnieniu.

2. Wykonanie na wymiar

Wymiary specjalne drzwi w cenie wymiarów znormowanych, bez żadnej dopłaty. Możliwość zamówienia drzwi na określony wymiar, tak jak drzwi ThermoPlus, ułatwia podejmowanie decyzji w trakcie remontu, podczas wymiany starych drzwi na nowe wszelkie prace zostają wówczas ograniczone do minimum – otwór drzwiowy pozostaje bowiem niezmieniony. Drzwi ThermoPlus oferowane są w maksymalnej szerokości 1250 mm i maksymalnej wysokości nawet 2250 mm.

3. Odporność na odkształcenia

Stalowe drzwi z płytą o grubości 65 mm i solidną konstrukcją są bardzo trwałe, odporne na odkształcenia i mocne. Zwiększoną stabilność, a także lepszą izolacyjność cieplną gwarantuje profil skrzydła wykonany z kompozytu.

4. Bezpieczeństwo

W drzwiach ThermoPlus bezpieczeństwo standardowo zapewnia wielopunktowe ryglowanie z zamkiem głównym i dwoma kombinacjami czop/rygiel obrotowo - hakowy. Opcjonalnie dostępne jest także wyposażenie przeciwwłamaniowe w klasie RC 2.

5. Atrakcyjny design

ThermoPlus oferowane są w trzynastu ciekawych wzorach. Wszystkie dostępne są z bardzo wysokiej jakości designerskimi okuciami ze stali nierdzewnej. W cenie standardowej drzwi, bez dodatkowej dopłaty, można wybierać spośród trzech rodzajów takich okuć zewnętrznych: może to być podłużny uchwyt, klamka lub gałka. Estetykę drzwi wejściowych możemy podkreślić poprzez montaż dopasowanej do nich wzorniczo i kolorystycznie bramy garażowej. To nada całej elewacji spójny i elegancki charakter.

Przeczytaj dodatkowo:
Konstrukcja do nietypowych garaży. Boczna brama...

Firma Hörmann uzupełniła swoją ofertę bram garażowych. Od kilku lat obok bram uchylnych, segmentowych i...

Jakie bramy garażowe wybierają inwestorzy?...

Konsumenci coraz częściej stawiają na najwyższą jakość bram garażowych. Dzięki temu mają pewność trwałego...

Kupno bramy garażowej. Na co zwrócić uwagę?

Wybór sposobu zamknięcia garażu nie jest łatwy. Dostępne są bramy uchylne, segmentowe i rolowane....

Nowoczesne wzornictwo energooszczędnych bram...

Dopasowanie bramy garażowej do elewacji domu sprawia wiele problemów. Modele bram segmentowych...

Bramy garażowe i drzwi wejściowe - nowe wzory,...

Producenci stwarzają nowe możliwości w projektowaniu domu dzięki kształtowaniu powierzchni bram garażowych....

Wzmocnienia w bramach garażowych. Dlaczego są tak...

Nie każdy użytkownik bramy garażowej zdaje sobie sprawę z tego, czym jest tak zwany efekt bimetaliczny i...