| muratordom.pl » Galeco - informacje dla inwestorów indywidualnych » System rynnowy w doskonałym stanie. Czyszczenie i konserwacja rynien

System rynnowy w doskonałym stanie. Czyszczenie i konserwacja rynien

Orynnowanie będzie działać bez zarzutu tylko wtedy, gdy zadbasz o jego regularne czyszczenie i nie zapomnisz o okresowej konserwacji. Musisz też zabezpieczyć rynny przed lodem, który zimą powoduje ich zatykanie oraz może spowodować uszkodzenia.

Autor: Wiktor Greg

Niezależnie od tego z jakiego materiału masz rynny, jesienią zasługują na szczególną uwagę. Same rynny zwykle nie wymagają specjalnej konserwacji, ale przynajmniej dwukrotnie w roku należy skontrolować ich drożność, szczelność oraz stan mocowania

Czyszczenie rynien i przegląd orynnowania

Aby zachować drożność rynien, przynajmniej dwa razy w roku warto wspiąć się po drabinie i usunąć z nich zalegające śmiecie. Rury można czyścić wtłaczając w nie wodę z węża ogrodowego, od strony sztucerów. Zaniedbanie tych obowiązków może mieć przykre skutki. Zatory mogą prowadzić do wylewania się wody poza rynnę i powstawania na ścianach domu brudnych zacieków. W skrajnych przypadkach woda może wnikać pod okap, zawilgacając drewno i materiał ociepleniowy. Do czyszczenia rynien stalowych nie wolno używać ostrych przedmiotów, które mogłyby uszkodzić ich powłokę. Czyszczenie, to także okazja do przeglądu stanu technicznego orynnowania. Zaniepokoić powinny wszelkie zarysowania lub uszkodzenia mechaniczne, a także brak równomiernego spadku rynien w stronę sztucera odbierającego z nich wodę. Pierwszy przegląd i czyszczenie zaplanuj wczesna wiosną, a drugi późna jesienią.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Sposób na zalegające liście

Aby wyeliminować problem zalegających w rynnie liści, Galeco wprowadziło na rynek samoczyszczący się profil rynny w systemie PVC 130. Nowy produkt wyposażony jest w tak zwane progi dylatacyjne, których zadaniem jest utrzymanie liści powyżej powierzchni rynny, tak by woda swobodnie ściekała do rury spustowej. Dodatkowo progi powodują większe ciśnienie, a więc pęd płynącej pomiędzy nimi wody, wypłukując jednocześnie wszelkie zanieczyszczenia naniesione przez atmosferę. Tym samym rynna przy zachowaniu odpowiednich spadków samoistnie się oczyszcza.

Autor: Galeco

Aby zimą lód nie zniszczył ani nie zatkal rynien, warto zastosować w rynnach i rurach spustowych kable grzejne

Przydatne akcesoria

System rynnowy warto wyposażyć w kilka przydatnych akcesoriów. Jednym z nich są koszyczki osłaniające wloty do rur spustowych. Zatrzymają liście, igiełki, szyszki i inne śmieci mogące spływać rynnami wraz z wodą i zatykać rury spustowe. Kupić też można specjalne siatki z tworzywa, które osłaniają od góry rynny. Śmiecie zatrzymują się wtedy na ich powierzchni i nie wpadają do środka. Oczywiście takie produkty zabezpieczające nie zwalniają cię z obowiązku czyszczenia. Z koszyczków i siatek liście także należy zdejmować. Aby uniknąć zamarzania wody w rynnach i tworzenia się lodowych zatorów w rurach, istnieje możliwość zamocowania kabli grzejnych. Po włączeniu prądu będą one roztapiać lód.

Naprawa rynien

W przypadku rynien najczęstszymi uszkodzeniami bywają drobne nieszczelności na połączeniach poszczególnych ich odcinków. Najlepiej je zlokalizować mroźną zimą. Widać wtedy skąd zwisają sople lodu. Można też zatkać wylewki rur spustowych i napełnić rynny wodą. Wówczas także zauważysz, którędy woda cieknie, a nie powinna. W przypadku rynien z PCV i rynien stalowych nieszczelności naprawia się za pomocą specjalnych uszczelniaczy. Gdy zauważysz większą dziurę, możesz zamocować w tym miejscu złączkę uszczelniającą. W rynnach niepowlekanych, na przykład miedzianych lub cynkowo-tytanowych, nieszczelności się zalutowuje. W rynnach stalowych można zaobserwować zarysowania. Należy takie miejsca zamalować specjalnym lakierem zaprawkowym. Gdy podobnych uszkodzeń jest bardzo dużo, warto przemyśleć wymianę rynien na nowe. Podczas okresowego przeglądu powinno się również zobaczyć, czy rynny są zamocowane z zachowaniem spadku w stronę sztucerów. Bywa bowiem niestety, że po zimie, pod naporem lodu i śniegu powyginają się haki, nawet po obrywają. Trzeba więc naprawić je i skorygować ułożenie rynien.

Przeczytaj dodatkowo:
Ile kosztują rynny? Sprawdzamy ceny i porównujemy...

Wybierając rynny, z reguły najbardziej interesują nas ich ceny. Jednak w większości artykułów i...

Rynny Galeco STAL - realizacje

Galeco STAL to system rynnowy wykonany z najlepszej jakości stali powlekanej. Zabezpieczony jest czterema...

Orynnowanie dachu o nietypowym kształcie. Jaki...

Sposób na skuteczne odprowadzenie wody z dachu jest jeden – to odpowiedni system...

Rynny stalowe, rynny z PCV i inne. Porównanie...

Stal czy plastik? To najczęstszy dylemat przy wybieraniu orynnowania. Wiele osób bierze też pod uwagę...

Rynny ukryte w elewacji. System Galeco Bezokapowy...

Dachy dwuspadowe bez okapu i ukryte rynny są często jednymi z elementów nowoczesnej bryły budynku....

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT