Okap dachu. Kiedy można z niego zrezygnować?

2017-07-27 19:05
Okapowe dylematy
Autor: Andrzej Szandomirski

Dach z okapem to zdecydowanie najczęściej wybierane rozwiązanie w domach jednorodzinnych. Nie wszyscy nawet wiedzą, że można zaprojektować dach bez niego. Tymczasem wzrasta zainteresowanie wykonywaniem takich konstrukcji, zwłaszcza w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Poznaj wady i zalety obu rozwiązań i dowiedz się jaki wariant będzie najlepszy dla Ciebie.

Okap jest częścią dachu, która wystaje poza budynek. Przybiera on różne formy i długości, w zależności od projektu. Może być ozdobą domu i elementem wyróżniającym. Często jego kształt jest po prostu dyktowany przez styl, charakterystyczny dla regionu, w którym budujemy dom. Jednak oprócz aspektów wizualnych, okap pełni również określone funkcje w konstrukcji, wpływające na użytkowanie naszego domu.

Przed czym ochroni nas okap?

Okap dachowy chroni elewację przed niszczącym działaniem nadmiernego nasłonecznienia oraz ulewnych, zacinających deszczy. Dzięki niemu nie musimy się martwić o to, że właśnie zaczęło padać, a my zostawiliśmy otwarte okno. Wysunięty fragment dachu powinien w większości przypadków skutecznie ochronić nasze wnętrza przed zalaniem deszczówką.

Oprócz zabezpieczenia przed deszczem, okap powoduje, że pomieszczenia, znajdujące się w jego cieniu, wolniej się nagrzewają. Dzięki temu, w domu będzie chłodniej i przyjemniej podczas upałów. Niższa temperatura sprzyja również dobremu snowi, dlatego warto się zastanowić nad umieszczeniem sypialni lub pokoju dziecka w strefie zacienianej przez okap.

Dach bez okapu
Autor: Galeco Rezygnacja z okapu umożliwia maksymalne doświetlenie pomieszczeń i wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania.

Zacienianie pomieszczeń nie zawsze jest korzystne

Owszem, ochrona przed nasłonecznieniem i zbytnim nagrzewaniem się pomieszczeń, jest korzystnym zjawiskiem, ale tylko latem. W okresie zimowym, słońce pomaga nam w ogrzewaniu domu i powinniśmy go wpuszczać jak najwięcej. Okap będzie powodował marnowanie darmowej energii słonecznej i zwiększenie zapotrzebowania na ciepło z instalacji grzewczej. A to pociągnie za sobą wyższe koszty ogrzewania. Dlatego najczęściej możemy spotkać dach bez okapu w domach energooszczędnych i pasywnych. Jednym z zaleceń przy ich projektowaniu jest zapewnienie jak największego dostępu do światła słonecznego, zwłaszcza na elewacji południowej. W tym celu dąży się do jak największej przeszklonej powierzchni ściany oraz rezygnuje się z okapu. Może to prowadzić do problemu zbytniego nagrzewania się pomieszczeń w lecie, można go rozwiązać w prosty sposób, poprzez montaż markizy lub dobrych rolet okiennych. Wpuszczanie słońca zimą ma, poza znaczeniem ekonomicznym, także psychologiczne. O tej porze roku dni są krótkie i z reguły pochmurne, dlatego każdy promyk słońca powoduje poprawę naszego samopoczucia i powinien być na wagę złota.

Co więcej, jeśli zbudowaliśmy nasz dom w bliskim sąsiedztwie drzew, to połączenie cienia, który dają, z cieniem rzucanym przez okap, może spowodować, że we wnętrzu może i będzie chłodno, ale przy tym również ciemno. Konieczność doświetlania pomieszczeń sztucznym światłem w środku dnia nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy, nie wspominając o podwyższonych rachunkach za prąd.

Właściwe wykonanie okapu nie jest łatwe

Przy wykonywaniu okapu można wbrew pozorom popełnić dużo błędów wykonawczych. Bardzo ważne jest wykonanie odpowiedniej wentylacji, która nie będzie dopuszczać do gromadzenia się wilgoci w warstwach dachu. Wymaga to pozostawienia szczeliny między pokryciem a membraną dachową. Powstała przestrzeń jest atrakcyjnym miejscem dla małych zwierząt oraz owadów na założenie tam swoich gniazd. Aby temu przeciwdziałać, należy pamiętać o zamontowaniu specjalnych siatek lub grzebieni, które będą blokować dostęp do wnętrza dachu. Poprawne wykonanie okapu nie jest tak łatwe jakby mogło się wydawać i wiele ekip ma z tym problemy. A dokonywanie późniejszych napraw i poprawek może okazać się bardzo kosztowne

Jak rozwiązać kwestię odprowadzenia wody z dachów bez okapu?

Decydując się na wybór dachu bez okapu, główną kwestią do rozwiązania jest skuteczne odprowadzenie wody z jego powierzchni. Możemy zadać sobie pytanie, do czego przymocować cały system rynnowy? Otóż można sobie z tym poradzić na kilka sposobów. Rynny mogą zostać zamontowane do krawędzi dachu, podwieszone na ścianie przy samej elewacji lub oparte na gzymsie.

Sprawdź też:

Warto się zastanowić nad wykorzystaniem dostępnych na rynku specjalnych systemów rynnowych, dedykowanych wyłącznie dachom bez okapu. Pozwalają one ukryć rynny i rury spustowe w warstwie ocieplenia. Takie rozwiązanie staje się całkowicie niewidoczne i pozwala na uzyskanie czystej i niezakłóconej formy architektonicznej budynku. Może się wydawać, że taki sposób montażu jest niebezpieczny i w przypadku nieszczelności doprowadzi do zalania budynku. Systemy te jednak, posiadają szereg rozwiązań, dzięki którym poprawnie wykonana instalacja jest całkowicie szczelna i bezpieczna. Nawet tradycyjne orynnowanie może wyrządzić poważne szkody, jeśli będzie niepoprawnie zamontowane.

Dach bez okapu
Autor: Galeco Dach bez okapu pozwala na ukrycie całego systemu rynnowego

Podejmij decyzję zanim wybierzesz projekt

Jeśli zrezygnujemy z okapu, zyskamy dom wyróżniający się niebanalnym, nowoczesnym i przyciągającym uwagę wyglądem. Jednak decyzję musimy podjąć już na etapie projektu. Wszelkie zmiany dokonywane w momencie, gdy budowa już ruszy, mogą skutkować tym, że gotowy dom okaże się po prostu nieładny. Wykonanie innego dachu, niż pierwotnie zakładany, może zaburzyć harmonię i proporcje, przez co efekt końcowy zamiast zachwycać, będzie straszył. Z tych samych powodów może okazać się niemożliwe przerobienie gotowego projektu na wariant z dachem bez okapu. Taki dom powinien być zaprojektowany od początku do końca z uwzględnieniem rodzaju dachu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Pozostałe podkategorie