| muratordom.pl » Galeco - informacje dla inwestorów indywidualnych » Budowa systemu rynnowego. Jakie znaczenie mają poszczególne elementy orynnowania

Budowa systemu rynnowego. Jakie znaczenie mają poszczególne elementy orynnowania

Orynnowanie to zestaw elementów mających na celu skuteczne odebranie wody spływającej z dachu skośnego i odprowadzenie jej poza budynek. Poznaj poszczególne części systemu rynnowego i dowiedz się do czego one służą.

Autor: Galeco

System ruynnowy kupuje się u jednego producenta. Tylko wtedy jest gwarancja, że poszczególne elementy będą do siebie dobrze pasowały

Rynny i rury spustowe

Do rynien trafia woda spływającą połaciami dachu. Są to korytka długości 1-1,5 m, o przekroju półokrągłym, półeliptycznym, prostokątnym, kwadratowym lub ozdobnym. Różnią się między sobą głębokością i szerokością. Mogą być produkowane z PCW, stali powlekanej, aluminium lub stopu cynkowo-tytanowego. Oprócz prostych odcinków potrzebne są też narożniki – wewnętrzne i zewnętrzne. Łączą one rynny u zbiegu dwóch okapów dachowych. Tam, gdzie rynna się kończy montowane jest denko, zwane też zaślepką. Kupując rynny stalowe lub z PCW kupuje się także łączniki, które umożliwiają elastyczne i szczelne ich połączenie. Rury spustowe odbierają wodę z rynien i kierują w dół budynku. Ich odcinki mają z reguły długość 3 m. Przekrój rur spustowych oraz ich średnica są dostosowane do kształtu i szerokości rynien. Oprócz prostych odcinków potrzebne bywają też trójniki. Pozwalają na dołączenie drugiego odcinka rury, biegnącego w niedalekiej odległości. Trójnik ma zatem dwa podłączenia wlotowe i jedno wylotowe. Redukcje służą natomiast do łączenia rur o mniejszej średnicy z tymi o większej.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Haki rynnowe i uchwyty

Rynny zawieszane są na hakach rynnowych, zwanych również rynhakami albo rynajzami. Dobiera się je do wielkości i kształtu konkretnego modelu rynien. Dostępne jest kilka rodzajów haków. Jedne mocuje się od góry do łat okapowych lub do sztywnego poszycia. Można je przyginać, aby dostosować do kąta nachylenia połaci. W sprzedaży są też haki regulowane. Za pomocą śrub można ustawiać ich ramię w zależności od kąta nachylenia połaci, bez potrzeby zginania metalu. Dają też możliwość obniżania lub podwyższania położenia samego haka. Innego typu haki to rynajzy skonstruowane w ten sposób, aby przytwierdzać je do bocznej płaszczyzny krokwi. W dachach, w których wzdłuż okapu biegnie deska okapowa, warto stosować haki doczołowe. Przykręca się je do deski. Niektóre z nich mają możliwość regulacji i dostosowania do kąta, pod jakim ta jest nachylona. Haki uniwersalne da się mocować zarówno do sztywnego deskowania, krokwi, łat lub deski okapowej. Można kupić również i takie haki, które po zamontowaniu nie rzucają się w oczy. Utrzymują one rynnę od góry, a nie podpierają jej od dołu. Uchwyty, to z kolei to obejmy łączące rury ze ścianami domu. Przy ich wyborze ważne jest sprawdzenie długości trzpienia. Często bowiem mur jest ocieplony grubą warstwą styropianu i wtedy taki trzpień musi być bardzo długi.

Autor: Galeco
WARTO WIEDZIEĆ

Rynny z wywinięciem do wewnątrz

Kształt rynien jest składową ich profilu zatem również ma bezpośredni wpływ na efektywność całego systemu rynnowego. W większości dostępnych na rynku rynien stosowane są rynny z wywinięciem na zewnątrz. Galeco zastosowało rozwiązanie odwrotne mianowicie wywinięcie do wewnątrz co przy dużych opadach zabezpiecza przed przelewaniem się wody przez brzegi rynny i usztywnia całą konstrukcję podobnie co wywinięcie rynny na zewnątrz. Trzeci wspomniany czynnik to umiejscowienie odpływu a dokładnie rury spustowej, która będzie odprowadzać wodę z rynien. Miejsce osadzenia rury spustowej jest zależne od architektury budynku, ale najlepszym wyjściem jest jego centralne umiejscowienie w środku systemu, tak by z każdego miejsca woda miała do przebycia taką samą drogę. Przy skrajnych umiejscowieniach rur spustowych wydajność może drastyczne zmaleć.

Autor: Galeco

Rynny zazwyczaj mają kolor dostosowany do barwy pokrycia. Nie dotyczy to rynien, które sę ukrywane w okapie i później pozostają niewidycznie. W takim systemie także rury spustowe są ukryte pod elewacją domu

Sztucery i łączniki

Żeby system rynnowy działał jak należy prócz rynien i rur spustowych potrzebne są różne dodatkowe akcesoria, a wśród nich sztucery, czyli leje spustowe. One łączą rynny z rurami spustowymi. Gdy sztucer i rura nie wypadają w jednej linii, stosuje się przejściówkę, nazywaną kolankiem. Aby łączyć wzajemnie rury spustowe potrzebne bywają mufy.

Rewizje, osadniki i nie tylko

Wraz z wodą deszczową do rur spustowych dostają się różne zanieczyszczenia, przeważnie liście. Rewizja to element montowany między rurami spustowymi, lokowany na wysokości około 1 m od poziomu gruntu, który umożliwia wybranie śmieci i udrożnienie systemu. Na zakończeniu rury spustowej umieszcza się natomiast wylewkę. To zagięta pod kątem rura, wyrzucająca wodę w bok od rury. Zamiast wylewki możesz zainstalować specjalna rurę z podłączeniem do zbiornika na deszczówkę lub z podłączeniem do systemu kanalizacji. Przydatnymi akcesoriami są siatki umieszczane w rynnach, a chroniące przed ich zaśmieceniem. Podobną rolę odgrywają sitka mocowane w sztucerach. Aby zimą w rynnach i rurach spustowych nie tworzyły się lodowe zatory można w nich umieścić specjalne kable grzejne.

System rynnowy w doskonałym stanie. Czyszczenie i konserwacja rynien

Orynnowanie będzie działać bez zarzutu tylko wtedy, gdy zadbasz o jego regularne czyszczenie i nie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Rynny stalowe, rynny z PCV i inne. Porównanie...

Stal czy plastik? To najczęstszy dylemat przy wybieraniu orynnowania. Wiele osób bierze też pod uwagę...

Podsufitka dachowa - trwałe, funkcjonalne i...

Podbitka dachowa, zwana także podsufitką, spełnia bardzo ważne zadanie. Umożliwia wykończenie dachu w taki...

Rynny ukryte w elewacji. System Galeco Bezokapowy...

Dachy dwuspadowe bez okapu i ukryte rynny są często jednymi z elementów nowoczesnej bryły budynku....

Rynny stalowe o profilu kwadratowym – nowe...

Galeco STAL2 to nowy system rynnowy. Cyfra „2” to nie tylko symbol II generacji systemu...

Montaż rynien. Jak zrobić to poprawnie i jakich...

Montaż rynien nie należy do łatwych czynności i najlepiej powierzyć to zadanie doświadczonemu dekarzowi....

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT