| muratordom.pl » BONDEX - inteligentne farby » Odnawianie mebli i ścian, czyli nowe aranżacje wnętrza

Odnawianie mebli i ścian, czyli nowe aranżacje wnętrza

Nadaj charakter i niepowtarzalność swojej przestrzeni. Podpowiadamy, jak dobrać farbę o odpowiednich właściwościach do malowania ścian. Dowiedz się, co jest najważniejsze podczas renowacji mebli. Najmodniejsze i najciekawsze połączenia kolorystyczne na ścianie [GALERIA].

Połączenia kolorystyczne we wnętrzach

Dom jest źródłem wielu wspomnień, miejscem spotkań i odpoczynku. Mieszkanie to nasz mikrokosmos, który dostosowujemy do własnych potrzeb i upodobań. Każdy bowiem dom jest odzwierciedleniem ludzi, którzy w nim mieszkają. W zależności od wieku, zawodu czy szerokości geograficznej charakter tej przestrzeni jest inny i niepowtarzalny. Każde mieszkanie opowiada pewną historię, którą tworzą kolory, elementy wyposażenia i dekoracje. Wszystkie te rzeczy pokazują światu kim jesteśmy lub kim chcielibyśmy być.

Często w naszych domach z upływem czasu pojawiają się nowe meble, bibeloty i w końcu...chęć zmiany wystroju. Kiedy następuje taki moment powinniśmy mieć na to jakiś pomysł, mając w głowie świadomość, że nasze mieszkanie to jeden organizm. Każdy pokój mimo, że zamieszkiwany przez inną osobę i mający inną funkcję jest częścią całości. Z tego względu przy doborze elementów wyposażenia i kolorów ścian kierujmy się jakąś przyjętą zasadą i wybierajmy odcienie barw, które połączone ze sobą stworzą spójną kompozycję. Prostą ideą może być użycie kilku kolorów i materiałów, które będą pojawiać się w całym mieszkaniu i połączą różne pomieszczenia tworząc czytelny odbiór całości.

Warto zastanowić się również nad charakterem i potencjałem przestrzeni, którą zmieniamy: czy np. jest niska, wysoka, jasna czy ciemna. W zależności od tego, podążając za generalną ideą projektu powinniśmy wybierać pasujące do konceptu barwy. W znacznej mierze na odbiór przestrzeni i klimat wnętrza wpływają kolory ścian. To one są tłem dla pamiątek, obrazów i mebli. Tworzą „ramę”, która definiuje i podkreśla obraną przez nas ideę – Monika Ryszka, architekt.

WARTO WIEDZIEĆ

Jaką farbę wybrać?

Ile razy stając przed koniecznością malowania wnętrza musieliśmy zastanawiać się jaką farbę wybrać, aby spełniła nasze potrzeby? Ile razy, nie wiedząc na jakie parametry zwrócić uwagę, godziliśmy się na kompromisy lub dokonywaliśmy złego wyboru?

Farba BONDEX Smart Paint przeznaczona jest do malowania ścian i sufitów wewnątrz pomieszczeń wykonanych z tynków cementowych, cementowo-wapiennych, powierzchni betonowych, tynków gipsowych, płyt gipsowo-kartonowych, powierzchni pomalowanych farbami emulsyjnymi oraz tapet (w tym tapet z włókna szklanego i na podkładzie flizelinowym). Szczególnie polecana jest do malowania pomieszczeń narażonych na zabrudzenia np. ciągi komunikacyjne, korytarze, pomieszczenia prywatne i biurowe, salony i jadalnie oraz pokoje dziecięce. Jest także rekomendowana do obiektów użyteczności publicznej, takich jak szkoły, przedszkola, hotele oraz w branży gastronomicznej i przemyśle spożywczym.

Malowanie mebli

Jeżeli znudziły Ci się stare meble, są za ciemne lub nadszarpnięte zębem czasu, nie musisz ich od razu wyrzucać. Możesz pomalować je, odświeżając tym samym aranżację wnętrza. Tego typu metamorfoza nie jest trudna, choć czasochłonna. Dlatego, aby ułatwić sobie pracę wybieraj preparaty droższe z górnej półki, które są wydajniejsze i łatwiejsze w nakładaniu. Zwykle te tańsze wymagają wielu warstw do osiągnięcia upragnionego efektu, co znacznie wydłuży czas malowania i w sumie bilans finansowy wyjdzie porównywalny z droższymi produktami.

W zależności od oczekiwanego efektu musisz starannie wybrać farbę do pomalowania mebli. Musisz wiedzieć, że do malowania drewnianych powierzchni należy stosować farby na bazie rozpuszczalników akrylowych lub alkidowych. Te pierwsze dadzą wykończenie półmatowe, a drugie wykończą powierzchnię z połyskiem. Meble z płyty MDF i HDF powinny być pomalowane farbami na bazie rozpuszczalników alkidowych. Powłoki meblowe o wysokiej porowatości najlepiej jest pomalować farbą akrylową.

Przygotowanie mebli do malowania

Jeżeli chcesz otrzymać gładką powierzchnię, prace zacznij od starannego zeszlifowania mebla. Rób to wzdłuż włókien, aby uniknąć zadrapań, których niestety nie da się zniwelować nawet grubą warstwą lakieru. Po dokładnym zeszlifowaniu przetrzyj mebel wilgotną szmatką.

Jeśli twoje meble są z płyty MDF lub pokryte okleiną wystarczy jedynie zmatowić powierzchnię papierem ściernym, aby zwiększyć przywieralność farby.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak stworzyć eleganckie wnętrze z klasą – czyli...

Nadeszła wiosna - idealny czas na ożywienie i odświeżenie niegdyś białych ścian. Chciałbyś stworzyć...

Kolory w kuchni - najmodniejsze połączenia...

Wybierajmy odcienie barw, które połączone ze sobą stworzą spójną kompozycję. Zobacz, jak...

Malowanie ścian w salonie. Jakie kolory ścian...

Zobacz aranżacje salonu, które zainspirują Cię do pozytywnej zmiany. Podpowiadamy jakie kolory w...

Maluj bezpiecznie. Jak przygotować się do...

Przygotowania do malowania z reguły nie trwają zbyt długo, ponieważ nie jest to czynność szczególnie...

Wnętrze na dobry humor. Jak pomalować ściany tak,...

Stworzenie wnętrza poprawiającego humor nie jest trudnym zadaniem, bardzo łatwo jednak popaść w przesadę....

Inteligentna farba dla wymagających. Sprawdź,...

Jakie cechy powinna mieć farba dla wymagających? Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że o inteligencji domu...

sponsor artykułu