| muratordom.pl » BALEX METAL - THERMANO » Pianka poliuretanowa – materiał termoizolacyjny przyjazny środowisku

Pianka poliuretanowa – materiał termoizolacyjny przyjazny środowisku

Wykonując termoizolację budynku, trzeba mieć na uwadze nie tylko cenę materiałów i usługi. Ważne są też ekologiczne właściwości izolatorów. Pianka poliuretanowa nie szkodzi środowisku i po demontażu można ją ponownie wykorzystać.

Analizując koszty termoizolacji, powinniśmy brać pod uwagę nie tylko cenę zakupu materiałów. Ważne są również koszty związane z wpływem danego materiału na środowisko. Oceniane są one różnorodnymi parametrami np. LCA (ocena cyklu życia), LCC (obliczanie kosztów cyklu życia). Dopiero przeanalizowanie ekologicznych kosztów daje obraz, jaka jest prawdziwa cena wyprodukowania, eksploatowania i utylizacji każdego materiału budowlanego.

Pianki PIR mają wprawdzie wyższą cenę niż wełna mineralna, ale po przeanalizowaniu kosztów związanych z ich oddziaływaniem na środowisko, całkowity koszt ich użycia jest niższy o 3,3 % w ścianach trójwarstwowych, około 7% w instalacjach dachów płaskich i aż do 20% w instalacjach dachów skośnych.

Autor: Balex Metal

Termoizolacja ściany z wykorzystaniem płyt Thermano

Recykling pianek poliuretanowych

Płyty do izolacji cieplnej wykonane ze sztywnej pianki poliuretanowej (PUR/PIR) są stabilne, wytrzymałe i jeżeli nie działają na nie drastyczne czynniki zewnętrzne, zwykle zachowują swój kształt. Jeśli płyty nie zostaną uszkodzone w trakcie rozbiórki budynku, to mogą być ponownie wykorzystane bez żadnych dodatkowych czynności.

Recykling materiałów termoizolacyjnych to niezwykle istotny problem natury ekologicznej. Poprodukcyjne odpady mogą stanowić nawet 15% wag. produkcji. Ocenia się że, ze odpady PUR/PIR stanowią ok. 5,5% wag. całkowitej masy odpadów tworzyw sztucznych. Ze względu jednak na relatywnie małą gęstość ich udział objętościowy jest znacznie większy. Odpady pianek poliuretanowych po utylizacji mogą stanowić wartościowy surowiec do produkcji nowych wyrobów, ale mogą też być częściowym zamiennikiem oryginalnego surowca.

Wykorzystanie odpadów może odbywać się w procesach recyklingu materiałowego, surowcowego i pozyskiwania energii z ich przetworzenia.

W recyklingu materiałowym elementy odzyskane po demontażu konstrukcji domu można powtórnie instalować w nowym miejscu. Fragmenty płyt można też rozdrabniać i wytwarzać z nich klejone lub prasowane płyty izolacyjno-konstrukcyjne. Po regranulacji i spojeniu możliwe jest zagospodarowanie do około 70% odpadów, a właściwości mechaniczne i przewodności cieplnej tak wytwarzanych wyrobów są porównywalne z właściwościami płyt termoizolacyjnych wykonanych z oryginalnego surowca.

Płyty można również przetworzyć chemicznie (hydroliza, aminoliza, glikoliza). Taki recykling pozwala na bezpieczny rozkład pianek PUR/PIR i uzyskanie z niego pełnowartościowego surowca (poliol) do produkcji nowych pełnowartościowych twardych płyt PIR. Oczywiście nowo wytworzone płyty po kilkudziesięciu latach ponownie można będzie poddać chemicznemu recyklingowi.

Autor: Balex Metal

Płyty Thermano Agro montowane do krokwi

Pianki poliuretanowe w budynkach z zielonymi certyfikatami

Zielona certyfikacja to rozwijający się trend we współczesnym budownictwie. System oceny taki jak BREEAM pozwala ocenić i porównać wpływ budynku na środowisko wewnętrzne i zewnętrzne. Budynki z tym certyfikatem spełniają wymogi ekologiczne zarówno pod względem użytych do budowy materiałów, jak i w późniejszej eksploatacji.

Sztywne pianki PUR/PIR mają szansę uzyskać wysokie eko oceny ze względu na:

  • korzystną ocenę kosztów życia produktu (LCC),
  • właściwości proekologiczne (korzystny stosunek ilości energii oszczędzonej po instalacji izolacji PIR do energii niezbędnej w procesie jego produkcji),
  • możliwość użycia produktów roślinnych (17-19% olejów roślinnych),
  • utylizację z możliwością wtórnego wykorzystania materiału jako pełnowartościowego surowca.

Dlatego też w niedalekiej przyszłości projektanci budynków dbający o jak najwyższą ocenę BREEAM będą wykorzystywać coraz więcej materiałów o właściwościach korzystnych dla środowiska.

Autor: Balex Metal

Ściana trójwarstwowa Thermano

Przeczytaj dodatkowo:
Izolacja nakrokwiowa - sposób na ciepły i trwały...

Metoda izolacji nakrokwiowej dobrze się sprawdza przy ocieplaniu dachu płytami poliuretanowymi PIR i PUR....

Ocieplenie: styropian czy wełna mineralna? A może...

Wymagania odnośnie parametrów materiałów stosowanych do ocieplania domów wciąż rosną....

Nowoczesne ocieplenie domu - pianka poliuretanowa

Pianka poliuretanowa coraz częściej stosowana jest jako materiał termoizolacyjny w budownictwie. Sprawdź,...

Docieplenie budynków inwentarskich. Dlaczego...

Współczesne budynki inwentarskie powinny charakteryzować się wysoką energooszczędnością. O ich...

Pianka Thermano – wygodny i funkcjonalny materiał...

Ocieplenie domu pianką Thermano pozwala funkcjonalnie zaaranżować przestrzeń pod dachem. Dodatkowym atutem...

Ocieplenie domu płytami Thermano - dlaczego...

Thermano to rodzaj izolacji poliuretanowej stosowanej do ocieplania budynków. Jej zalety to skuteczne...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.