| muratordom.pl » BALEX METAL - THERMANO » Ocieplenie płytami PIR dachu, posadzek i ścian w budynkach gospodarczych i inwentarskich – rozwiązania techniczne

Ocieplenie płytami PIR dachu, posadzek i ścian w budynkach gospodarczych i inwentarskich – rozwiązania techniczne

Płyty izolacyjne zbudowane z poliuretanu PIR są rozwiązaniem idealnym do zastosowania w budynkach gospodarczych i inwentarskich. Dzięki nim kompleksowo ocieplisz dachy, ściany i podłogi każdego z pomieszczeń. Sprawdź dostępne rozwiązania techniczne.

Ocieplenie dachu płytami PIR

Ocieplenie dachu w budynku gospodarczym przy pomocy płyt Thermano Agro można wykonać na dwa sposoby:

  1. Wykonując sufit podwieszany (poziomy)
  2. Montując płyty do konstrukcji dachu ukośnej (krokwie) lub poziomej (jętki)

Sufit podwieszany

Wykonanie ocieplenia dachu w technologii sufitu podwieszanego poziomego wymaga zastosowania profili nośnych H i C, jako podkonstrukcji dla płyt termoizolacyjnych Thermano Agro.

Autor: Balex Metal

Akcesoria do montażu Thermano Agro w systemie podwieszanym
Zawieszki mocujące h=35 mm - mocowane do profili H; profile łączeniowe H - do wszystkich grubości płyt, dostępne w długościach 4000 mm i 6000 mm; profile zakończeniowe C - do wszystkich grubości płyt, dostępne w długościach 4000 mm

Ocieplenie dachu

Docieplenie montowane bezpośrednio do konstrukcji dachu ukośnej (krokwie) lub poziomej (jętki) nie wymaga dodatkowej konstrukcji nośnej. Ze względu na niewielki ciężar mocowanie płyt Thermano Agro nie ma również konieczności stosowania żadnych specjalistycznych produktów – potrzebne są jedynie wkręty oraz taśma aluminiowa do uszczelnienia połączeń pomiędzy płytami.

Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest duży rozmiar płyt (1200 x 2400-5000 mm), który umożliwia  szybki montaż, mniejsze ryzyko popełnienia błędów wykonawczych i ciągłość termoizolacji.

Płyty PIR – idealne do izolacji posadzek

Płyty Thermano, jako materiał o bardzo wysokiej odporności na ściskanie (min. 150 kPa), doskonale nadają się do termoizolacji posadzek w budynkach rolniczych.

Tak wysoki parametr wytrzymałości jest wystarczający dla standardowych obciążeń pochodzących od zwierząt inwentarskich, urządzeń obsługujących produkcję hodowlaną, czy używanych ciągników i wózków widłowych.

Najwyższa wśród materiałów termoizolacyjnych starzeniowa wartość współczynnika lambda daje gwarancję niezmienności parametrów izolacyjnych w ciągu całego cyklu życia budynku inwentarskiego.

W związku z koniecznością utrzymania odpowiednio wysokiej temperatury, zwłaszcza przy chowie drobiu, zastosowanie Thermano pozwala zaoszczędzić znaczne ilości energii niezbędnej do ogrzewania pomieszczeń hodowlanych.

Jego zaletą jest również mniejsza grubość w stosunku do standardowego ocieplenia w  postaci styropianu EPS lub XPS. Dzięki temu grubość posadzki również jest mniejsza, co ma znaczenie np. przy chowie klatkowym, w chłodniach, mroźniach i przechowalniach owoców, gdzie kilka centymetrów decyduje o możliwości magazynowania jeszcze jednego rzędu skrzynio-palet.

Izolację posadzek realizuje się przy użyciu płyt Thermano  AP7.

Autor: Balex Metal

Izolacja Thermano na posadzce

Ściany w technologii trójwarstwowej izolowane płytami PIR

W budynkach inwentarskich z uwagi na dość wysokie temperatury i poziom wilgotności, zdecydowanie lepiej od tradycyjnych systemów ocieplenia ścian zewnętrznych sprawdza się system ściany trójwarstwowej. Zabezpiecza on obiekt inwentarski przed błędami wykonawczymi, przy zachowaniu wszystkich parametrów użytkowych.

Jako warstwa osłonowa może być stosowana zarówno okładzina z ceramiki budowlanej, jak również blachy trapezowe elewacyjne, panel na rąbek stojący, deski elewacyjne i wszelkie inne lekkie okładziny osłonowe.

System trójwarstwowy zabezpiecza ściany zewnętrzne przed powstawaniem wykwitów na powierzchni tynku, powstających często w przypadku dwuwarstwowego systemu, a  spowodowanych niedostateczną lub wadliwą izolacją, migracją wilgoci wydychanej przez zwierzęta i odparowującej ze ściółki.

Docieplenie ściany trójwarstwowej realizuje się przy użyciu płyt Thermano AP7.

Autor: Balex Metal

Ściana trójwarstwowa - przekrój

Przeczytaj dodatkowo:
Ocieplenie: styropian czy wełna mineralna? A może...

Wymagania odnośnie parametrów materiałów stosowanych do ocieplania domów wciąż rosną....

Nowoczesne ocieplenie domu - pianka poliuretanowa

Pianka poliuretanowa coraz częściej stosowana jest jako materiał termoizolacyjny w budownictwie. Sprawdź,...

Pianka Thermano – wygodny i funkcjonalny materiał...

Ocieplenie domu pianką Thermano pozwala funkcjonalnie zaaranżować przestrzeń pod dachem. Dodatkowym atutem...

Ocieplenie domu płytami Thermano - dlaczego...

Thermano to rodzaj izolacji poliuretanowej stosowanej do ocieplania budynków. Jej zalety to skuteczne...

Problem wymiany ciepła i pary wodnej przez...

„Oddychanie ścian” to temat poruszany dość często. Jednak o „oddychaniu dachu”...

Pianka poliuretanowa – materiał termoizolacyjny...

Wykonując termoizolację budynku, trzeba mieć na uwadze nie tylko cenę materiałów i usługi. Ważne są...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.