| muratordom.pl » BALEX METAL - THERMANO » Ocieplenie domu płytami Thermano - dlaczego warto?

Ocieplenie domu płytami Thermano - dlaczego warto?

Thermano to rodzaj izolacji poliuretanowej stosowanej do ocieplania budynków. Jej zalety to skuteczne zatrzymywanie ciepła, małe obciążenie dachu, odporność na różne czynniki chemiczne i biologiczne. Dowiedz się, dlaczego jeszcze warto ocieplić dom izolacją Thermano.

Korzyści ze stosowania izolacji Thermano można rozpatrywać ze względu na kilka aspektów: techniczny, architektoniczny i użytkowy, wykonawczy i energetyczno ekologiczny.

Korzyści techniczne zastosowania izolacji Thermano

Thermano to mniejsza grubość izolacji

Wskaźnik przewodzenia ciepła, który określa właściwości termoizolacyjne materiałów, dla Thermano jest korzystniejszy niż dla innych materiałów wykorzystywanych do ocieplania domów. A więc jest to izolator skuteczniej zatrzymujący ciepło niż wełna czy styropian, co w sposób naturalny przekłada się na mniejszą grubość termoizolacji. Na przykład, żeby osiągnąć podobną izolacyjność termiczną trzeba użyć styropian o grubości 23 cm, wełnę mineralną o grubości 25 cm, a w przypadku wykorzystania Thermano wystarczy warstwa 15-centymetrowa.

Autor: Balex Metal

Porównanie materiałów używanych do termoizolacji

Thermano - mniejsze obciążenie konstrukcji dachu

Izolacja THERMANO ma znacznie mniejszą gęstość w stosunku do tradycyjnych materiałów termoizolacyjnych. To ograniczenie grubości termoizolacji ma istotny wpływ na obciążenia mechaniczne połaci dachowych, co z kolei pozwala zmniejszyć jej nośność. Daje to możliwość "odchudzenia" masy stali blachy trapezowej oraz elementów konstrukcji dachu, co ma istotny wpływ na obniżenie kosztów dachu.

Thermano eliminuje mostki termiczne

Dzięki korzystnym właściwościom termicznym i mechanicznym, izolację dachów z wykorzystaniem płyt Thermano można wykonać w systemie nakrokwiowym. Metoda ta pozwala na skuteczne wyeliminowanie mostków termicznych w konstrukcjach dachów. Ma to absolutnie podstawowe znaczenie, tak z punktu widzenia energooszczędności, jak i sprawnego, wieloletniego działania przegrody (dachu) oraz z punktu widzenia wymogów fizyki budowli.

Izolacja Thermano jest odporna na czynniki chemiczne i biologiczne

Pianki poliuretanowe (PUR) oraz poliizocjanurowe (PIR) należą do tworzyw bardzo odpornych na oddziaływanie chemiczne czynników organicznych i nieorganicznych stosowanych we współczesnym budownictwie. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w budownictwie rolniczym (fermy kurze, chlewnie, obory, pieczarkarnie). W tych szczególnych warunkach (obecność chemicznego aerozolu z agresywnymi związkami organicznymi) tylko poliuretany są w stanie izolować przez długie lata bez zmiany właściwości chemicznych.

Niemal każdy z popularnych materiałów ocieplających ma swojego biologicznego wroga. Mogą to być drobne glony, grzyby, pleśń, mchy i porosty. Ich metabolizm rozkłada takie materiały jak styropian czy organiczne lepiszcze wełny mineralnej, co mocno ogranicza trwałość izolacji. Ocieplenie może też być zniszczone przez ptaki albo kuny. THERMANO nie ma wrogów biologicznych. Nie mogą zagrozić warstwie termoizolacji ani chemicznie, ani mechanicznie.

Korzyści architektoniczno-użytkowe stosowania ocieplenia z płyt Thermano

  • możliwość wyeksponowania odkrytej więźby dachowej - wyeksponowanie pięknej faktury drewna i geometrii więźby dachowej podwyższa estetykę wnętrza budynku,
  • powiększenie przestrzeni mieszkalnej - dzięki Thermano można wykorzystać przerwy międzykrokwiowe lub ustawić wyższe meble przy konstrukcji ściany kolankowej bez jej podnoszenia na wieńcu,
  • zwiększenie prześwitu bram w garażach podziemnych - wykorzystanie Thermano w warstwach ocieplających podłogi to zysk od kilku do kilkunastu centymetrów prześwitu między posadzką a sufitem,
  • ułatwia uszczelnienie budynku - umieszczona na krokwiach powierzchnia Thermano, uszczelniona systemowymi taśmami klejącymi i folią może zabezpieczyć drobne szczeliny po uzupełnieniach zależnych od konkretnej konstrukcji więźby dachowej,
  • szeroki zakres zastosowań - poliuretany to tworzywa sztuczne o najbardziej uniwersalnych właściwościach, a w grupie spienionych, sztywnych materiałów termoizolacyjnych pianki PUR i PIR stanowią grupę o najszerszym spektrum zastosowań. Są używane do izolacji dachów skośnych, płaskich, zarówno nowych jak i remontowanych, w budownictwie energooszczędnym i pasywnym, przy budowie ścian trójwarstwowych, posadzek, stropów, tarasów i parkingów nad ogrzewanymi pomieszczeniami, balkonów, zielonych dachów oraz w budynkach inwentarskich i rolniczych.

Korzyści dla wykonawców stosujących izolację Thermano

  • prosty i szybki montaż - ze względu na właściwości mechaniczne, wymiary oraz prosty montaż, wydajność typowego zadania dekarskiego przy wykorzystaniu Thermano jest relatywnie wysoka. Montaż płyt jest mniej pracochłonny i uciążliwy niż w przypadku zastosowania innych sposobów termoizolacji,
  • mniejsze obciążenia mechaniczne - z uwagi na niezwykle małą gęstość (ok. 32k/m3) praca, nawet z relatywnie dużymi elementami Thermano, nie nastręcza specjalnych trudności,
  • bezpyłowa praca - to właściwość bardzo ważna z punktu widzenia zdrowia i komfortu pracy wykonawców. Praca z Thermano w żaden sposób nie wpływa niekorzystnie na zdrowie. Pył z obróbki powstaje głównie w czasie cięcia lub szlifowania i nie jest toksyczny, nie działa drażniąco, alergicznie czy rakotwórczo.
  • wytrzymałość na ściskanie – dzięki tej właściwości zminimalizowane jest ryzyko mechanicznego naruszenia ciągłości (rozdarcia, dziurawienia) elementów arkuszowych i powłok instalowanych na ociepleniu (głównie folii i membran). 
Autor: Balex Metal

Montaż Thermano na dchu płaskim

Korzyści ekologiczno-energetyczne płyt Thermano

Pełen cykl życia materiału pokazuje zbliżone do rzeczywistości, prawdziwe koszty jego wyprodukowania, eksploatowania i utylizacji. Dopiera ta ocena pozwala na porównanie z kosztami zastosowania innego materiału. Wprawdzie materiały typu PIR są droższe niż np. wełna mineralna, ale ich użycie obniża koszty od kilku do nawet 20% w zależności od rodzaju dachu.

Rozpatrując optymalizację kosztów wykorzystania poszczególnych materiałów termoizolacyjnych należy brać pod uwagę nie tylko cenę zakupu materiału, ale również tzw. ocenę cyklu życia (LCA) i obliczanie kosztów cyklu życia (LCC). Cena jest bowiem zaledwie częścią kosztów jakie płaci środowisko za określony produkt budowlany od momentu wydobycia surowców niezbędnych do jego wyprodukowania, aż do momentu jego demontażu i utylizacji.

Przy wyborze rodzaju materiałów służących do termoizolacji trzeba też wziąć pod uwagę zastosowanie produktów z zielonymi certyfikatami. Sztywne pianki PUR oraz PIR uzyskują w systemach ocen ekologicznych (np. BREEAM) najwyższe oceny.

Każdy inwestor powinien mieć też na uwadze recykling materiałów, które pozostają po rozbiórce budynków. Płyty izolacyjne ze sztywnej pianki poliuretanowej (PUR/PIR) są bardzo stabilne i wytrzymałe. Zachowują swoje właściwości do końca okresu użytkowania budynku. Po rozbiórce mogą być nawet ponownie wykorzystane. Odpady pianek poliuretanowych po utylizacji mogą stanowić wartościowy surowiec do produkcji nowych wyrobów, mogą też być częściowym zamiennikiem oryginalnego surowca.

Przeczytaj dodatkowo:
Pianka poliuretanowa – materiał termoizolacyjny...

Wykonując termoizolację budynku, trzeba mieć na uwadze nie tylko cenę materiałów i usługi. Ważne są...

Ocieplenie: styropian czy wełna mineralna? A może...

Wymagania odnośnie parametrów materiałów stosowanych do ocieplania domów wciąż rosną....

Problem wymiany ciepła i pary wodnej przez...

„Oddychanie ścian” to temat poruszany dość często. Jednak o „oddychaniu dachu”...

Izolacja nakrokwiowa - sposób na ciepły i trwały...

Metoda izolacji nakrokwiowej dobrze się sprawdza przy ocieplaniu dachu płytami poliuretanowymi PIR i PUR....

Docieplenie budynków inwentarskich. Dlaczego...

Współczesne budynki inwentarskie powinny charakteryzować się wysoką energooszczędnością. O ich...

Nowoczesne ocieplenie domu - pianka poliuretanowa

Pianka poliuretanowa coraz częściej stosowana jest jako materiał termoizolacyjny w budownictwie. Sprawdź,...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.