| muratordom.pl » Dom Ekologiczny » Budowanie ekologiczne » Ogród nad głową

Ogród nad głową

Dach można zmienić w piękny ogród, miejsce odpoczynku i rekreacji. Jak to zrobić?

Wartości estetyczne i ekologiczne dachów zielonych znane były od dawna. Za pierwsze dachy zielone można uznać wiszące ogrody królowej Semiramidy, które zbudowano już w VI w. p.n.e w Babilonii. W latach dwudziestych XX w. wraz z nowymi ideami architektonicznymi zapoczątkowanymi przez Le Corbusiera, który ogrody na dachach uważał za formę zbliżenia człowieka do natury, zaczęto projektować współczesne konstrukcje dachów zielonych. W XX w. wraz z rozbudową miast wzrosło zainteresowanie nowymi możliwościami zwiększania w nich powierzchni terenów zielonych. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie opracowano wiele nowoczesnych rozwiązań dachów zielonych.Obecnie producenci oferują rozwiązania systemowe.

Autor: Daniel Rumiancew

Projekt nadbudowy i wnetrz: Michal Szymanowski "Studio S"

Wody w sam raz

Bardzo ważny jest dobrze zaprojektowany system odprowadzania wody. W jego skład wchodzą wpusty wewnętrzne i zewnętrzne, rynny dachowe i rzygacze. Aby woda spływała z całej powierzchni dachu płaskiego, wykonuje się reprofilację podłoża, czyli kształtuje się je z co najmniej 2-procentowym (1˚-3˚) spadkiem w kierunku wpustów. Na dachach skośnych spływ wody odbywa się grawitacyjnie. Na dachu zielonym można też wykonać instalację nawadniającą.

Dlaczego warto

Dzięki zielonym dachom mieszkania na obszarach intensywnej zabudowy miejskiej stają się bardziej atrakcyjne. Na zielonym dachu można odpoczywać i miło spędzać czas blisko natury, co pozytywnie oddziałuje na system nerwowy człowieka. Utracone powierzchnie zielone w miastach są odzyskiwane. Wiele możliwości zagospodarowania dachu zielonego na przykład jako tarasu, ogrodu do wypoczynku, placu do gier i zabaw redukuje koszty związane z pozyskaniem na te cele drogiego terenu budowlanego. Zielony dach polepsza mikroklimat przez wydzielanie tlenu i redukcję dwutlenku węgla, oczyszcza powietrze z pyłów, kurzu i spalin (filtrowanie około 10-20% szkodliwych substancji z powietrza). Dachy zielone przyczyniają się do zmniejszenia ilości wody opadowej odprowadzanej do kanalizacji, bo gromadzą około 50-90% jej objętości. Zatrzymana woda paruje po pewnym czasie z powrotem do atmosfery, co wpływa na zwiększenie wilgotności powietrza. Dachy zielone redukują hałas w budynku o około 8 dB. Są też dobrą izolacją termiczną – zimą akumulują ciepło (co przynosi oszczędności energii rzędu 30%), a latem chronią przed nagrzewaniem (przy nasłonecznieniu temperatura na dachu może osiągać 80˚C, zaś na dachu zielonym zaledwie 30˚C). Z kolei wykorzystywanie do ich budowy materiałów pochodzących z recyklingu – na przykład polietylenu, kauczuku, EPS – obniża koszty.

Warstwa na warstwie

Dachy zielone mają strukturę wielowarstwową, a rodzaj i liczba warstw są dobierane do rodzaju podłoża i planowanego zazielenienia, obciążeń i funkcji użytkowej budynku. Nowe dachy zielone wykonuje się zwykle w układzie odwróconym (w porównaniu z klasycznym ułożeniem warstw stropodachu, w którym hydroizolacja jest ułożona na termoizolacji), czyli na spodzie znajduje się hydroizolacja, a na niej jest ułożona izolacja termiczna. Dzięki takiemu układowi hydroizolacja jest zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz przed bezpośrednim wpływem czynników zewnętrznych (temperatury, promieniowania UV, sił ssących wiatru). Dodatkowo temperatura na powierzchni hydroizolacji jest stabilna bez względu na warunki atmosferyczne. Nie ma ryzyka kondensacji pary wodnej, a więc zachowana jest stabilność energetyczna całej przegrody. Inne rozwiązania stosuje się na stropodachach o klasycznym układzie warstw. Na hydroizolacji układa się geowłókninę chłonno-ochronną, na niej drenaż, który przykrywa się geowłókniną filtracyjną.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Hydroizolacja

To od niej zależy, czy dach nie będzie przeciekał. Musi więc być wodoszczelna, odporna na przerastanie korzeni roślin, wytrzymała i mrozoodporna. Powinna też charakteryzować się odpornością biologiczną (na rozwój pleśni, grzybów, porostów) i chemiczną. Najczęściej wykonuje się ją z:

  • folii EPDM (na bazie kauczuku syntetycznego);
  • dwóch warstw papy bitumicznej modyfikowanej polimerami SBS, zawierającej środki przeciwko przerastaniu korzeni (wierzchnia warstwa papy z dodatkiem środka chemicznego lub z wkładką z folii miedzianej);
  •  folii budowlanej na bazie tworzywa sztucznego; modyfikowanych mas bitumicznych (niekiedy zbrojonych siatką).

Hydroizolacją pokrywa się całą powierzchnię dachu, również te miejsca, w których nie będą posadzone roślinny – obrzeża żwirowe, taras. Ułożenie hydroizolacji wymaga szczególnej staranności, bo jej naprawa jest bardzo kłopotliwa.

Termoizolacja

Musi być odporna na zawilgocenie i zmiany temperatury oraz wytrzymała mechanicznie. Wykonywana jest najczęściej z twardych płyt styropianu ekstrudowanego XPS, płyt z wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej PIR. Płyty te są sztywne, mają stabilne wymiary i kształt. Mają specjalne rowki oraz frezowane krawędzie połączeń, które umożliwiają odprowadzenie wód opadowych do systemów odwodnień.

Z naturalną energią - pompy ciepła

Do ogrzewania domów i podgrzewania wody użytkowej wykorzystują ciepło gruntu, wody lub...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ogrzewanie nie byle jakie

Wprawdzie do ogrzewania domu energooszczędnego nie potrzeba dużo energii, ale i tak warto zadbać o to, by jak...

Materiały na dom energooszczędny - cieplejsze...

Stolarka jest przyczyną największych strat ciepła. Ma znacznie gorszą izolacyjność niż pozostała część...

Materiały na dom energooszczędny - izolacja...

Najlepiej, gdy ma taką samą grubość jak izolacja ścian. Prawidłowo wykonana pozwoli na zredukowanie strat...

Domy ekologiczne we Francji. Francuzi stawiają na...

Główna ekologiczna zasada Francuzów to zwarta bryła domu i okna od południa. Francuzi coraz...

Dom z certyfikatem LEED. Sprawdź, czy twój dom...

Zielony dom – cóż to takiego? Odpowiedź daje amerykański system ekologicznej i energetycznej...

Zyski ze słońca - jak wykorzystać naturalne ciepło

Promienie słoneczne wpadające przez duże okna mogą dostatecznie ogrzewać pomieszczenia, nawet wtedy, gdy na...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT