Materiały na dom energooszczędny - izolacja fundamentów i podłogi na gruncie

2018-04-11 10:45

Najlepiej, gdy izolacja fundamentów w domu energooszczędnym ma taką samą grubość jak izolacja ścian. Prawidłowo wykonana pozwoli na zredukowanie strat ciepła do gruntu o ponad 35%.

Izolacja fundamentów
Autor: Andrzej Szandomirski

Podłogę na gruncie warto zaizolować materiałem termoizolacyjnym grubości 20 cm, którego współczynnik przewodzenia ciepła wynosi co najwyżej 0,04 W/(m·K). Pozwoli to na uzyskanie współczynnika U = 0,17 W/(m2·K). Wprawdzie taka izolacja znajduje się na granicy opłacalności, ale ma swoje uzasadnienie. (warunki techniczne wymagają U na poziomie co najmniej 0,30 W/(m2·K)). Ten sam efekt uzyskamy też stosując na przykład 16 cm styropianu grafitowego o współczynniku przewodzenia ciepła 0,031 W/(m·K).

Dlaczego dobra izolacja fundamentów się opłaca

Na ścianach fundamentowych domu energooszczędnego należy ułożyć termoizolację o takim samym oporze cieplnym, jaki gwarantuje warstwa ocieplenia ścian zewnętrznych, czyli 20 cm materiału o λ wartości najwyżej 0,036 W/(m·K). Zaizolowanie ścian fundamentowych zminimalizuje przedostawanie się zimna pod posadzkę budynku i wpłynie na zwiększenie temperatury znajdującego się pod nią gruntu. Innym sposobem na redukcję mostka termicznego między ścianą zewnętrzną a fundamentową o prawie 70% jest zastosowanie cokołowych pustaków izolacyjnych.

W przypadku podłogi na gruncie, zastosowanie termoizolacji grubości aż 20 cm nie tylko zmniejsza straty ciepła do gruntu, ale również ogranicza jego przesyłowe straty w instalacji c.o. i c.w.u. Dzieje się tak dlatego, że obecnie powszechne jest układanie instalacji rozprowadzającej systemu grzewczego i ciepłej wody użytkowej właśnie w warstwie izolacji posadzki. Przy jej niewielkiej grubości przewody musiałyby być układane bezpośrednio na podkładzie betonowym, zamiast znajdować się w izolacji. W takiej sytuacji straty w systemie ciepłej wody użytkowej mogłyby dochodzić nawet do 50%.

Badanie fundamentu kamerą termowizyjną
Autor: SWISSPOR Na zdjęciu z kamery termowizyjnej widać, że efekty solidnego ocieplenia ścian mogą zostać popsute przez niedostateczną izolację fundamentów

Izolacja fundamentów i podłogi na gruncie - z jakiego materiału

Podłogę na gruncie – podobnie jak inne przegrody zewnętrzne – można ocieplić którymś z najpopularniejszych materiałów, czyli wełną albo styropianem. Jeśli izolacja ma być ułożona na betonowej płycie, można ją wykonać z twardych płyt hydrofobizowanej wełny o gęstości od 120 do 180 kg/m3.

Termoizolacja ze styropianu nadaje się do ułożenia na płycie konstrukcyjnej podłogi albo pod nią. Ta druga sytuacja jest jednak dopuszczalna tylko wtedy, gdy poziom wód gruntowych jest co najmniej 1 m niżej od poziomu posadowienia domu. Do izolacji podłogi na gruncie można wykorzystać płyty zwykłe, które zdołają przenieść duże obciążenia – co najmniej EPS 100-038.

Oczywiście do ocieplenia podłogi na gruncie można także wykorzystać polistyren ekstrudowany XPS o wytrzymałości na ściskanie 500 kPa, który ma wyższą niż styropian odporność na ściskanie, odkształcenia, wilgoć, a przy tym niski współczynnik przewodzenia ciepła - już od 0,027 W/(m·K). Niestety, jest droższy od styropianu, niekiedy nawet o 100%.

Do ocieplenia ścian fundamentowych można zastosować te same materiały, które są wykorzystywane do ocieplenia podłogi na gruncie. Oprócz nich do tego typu izolacji oferowane są wodoodporne płyty styropianowe o obniżonej chłonności wody, które są produkowane z hydrofobizowanego tworzywa polistyrenowego. Płyty wełny i styropiany wykorzystane do ocieplania ścian fundamentowych należy osłonić hydroizolacją dostosowaną do warunków gruntowych.

WIDEO: Izolacja podłogi i stropów - dodatkowa warstwa

Izolacja podłogi i stropów - dodatkowa warstwa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.