| muratordom.pl » Dom Ekologiczny » Budowanie ekologiczne » Materiały na dom energooszczędny - izolacja podłogi na gruncie i fundamentów

Materiały na dom energooszczędny - izolacja podłogi na gruncie i fundamentów

Najlepiej, gdy ma taką samą grubość jak izolacja ścian. Prawidłowo wykonana pozwoli na zredukowanie strat ciepła do gruntu o ponad 35%.

Autor: Andrzej Szandomirski

Podłogę na gruncie trzeba zaizolować materiałem termoizolacyjnym grubości 20 cm, którego współczynnik przewodzenia ciepła  wynosi co najwyżej 0,04 W/(m·K). Pozwoli to na uzyskanie współczynnika U = 0,17 W/(m2·K). Wprawdzie taka izolacja znajduje się na granicy opłacalności, ale ma swoje uzasadnienie.

Dlaczego to się opłaca

Zastosowanie termoizolacji grubości aż 20 cm nie tylko zmniejsza straty ciepła do gruntu, ale również ogranicza jego przesyłowe straty w instalacji c.o. i c.w.u. Dzieje się tak dlatego, że obecnie powszechne jest układanie instalacji rozprowadzającej systemu grzewczego i ciepłej wody użytkowej właśnie w warstwie izolacji posadzki. Przy jej niewielkiej grubości przewody musiałyby być układane bezpośrednio na podkładzie betonowym, zamiast znajdować się w izolacji. W takiej sytuacji straty w systemie ciepłej wody użytkowej mogłyby dochodzić nawet do 50%. Nie można też zapomnieć o ociepleniu ścian fundamentowych, z którymi łączy się posadzka na gruncie. Należy ułożyć na nich termoizolację o takim samym oporze cieplnym, jaki gwarantuje warstwa ocieplenia ścian zewnętrznych, czyli 20 cm materiału o l wartości najwyżej 0,036 W/(m·K). Zaizolowanie ścian fundamentowych zminimalizuje przedostawanie się zimna pod posadzkę budynku i wpłynie na zwiększenie temperatury znajdującego się pod nią gruntu. Innym sposobem na redukcję mostka między ścianą zewnętrzną a fundamentową o prawie 70% jest zastosowanie cokołowych pustaków izolacyjnych.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Z jakiego materiału

Podłogę na gruncie – podobnie jak inne przegrody zewnętrzne – można ocieplić którymś z najpopularniejszych materiałów, czyli wełną albo styropianem. Jeśli izolacja ma być ułożona na betonowej płycie, można ją wykonać z twardych płyt hydrofobizowanej wełny o gęstości od 120 do 180 kg/m3. Termoizolacja ze styropianu nadaje się do ułożenia na płycie konstrukcyjnej podłogi albo pod nią. Ta druga sytuacja jest jednak dopuszczalna tylko wtedy, gdy poziom wód gruntowych jest co najmniej 1 m niżej od poziomu posadowienia domu. Do izolacji podłogi na gruncie można wykorzystać płyty zwykłe, które zdołają przenieść duże obciążenia – co najmniej EPS 100-038. Oczywiście do ocieplenia podłogi na gruncie można także wykorzystać polistyren ekstrudowany XPS o wytrzymałości na ściskanie 500 kPa, który ma wyższą niż styropian odporność na ściskanie, odkształcenia, wilgoć, a przy tym niski współczynnik przewodzenia ciepła  już od 0,027 W/(m·K). Niestety, jest droższy od styropianu, niekiedy nawet o 100%. Do ocieplenia ścian fundamentowych można zastosować te same materiały, które są wykorzystywane do ocieplenia podłogi na gruncie. Oprócz nich do tego typu izolacji oferowane są wodoodporne płyty styropianowe o obniżonej chłonności wody, które są produkowane z hydrofobizowanego tworzywa polistyrenowego. Producenci zalecają także styropianowe płyty odmiany EPS 100 lub EPS 200 zespolone z papą. W tym rozwiązaniu warstwa papy nie pełni funkcji hydroizolacji, ale zabezpiecza przed uszkodzeniami podczas zasypywania wykopów. Płyty wełny i styropiany wykorzystane do ocieplania ścian fundamentowych należy osłonić hydroizolacją dostosowaną do warunków gruntowych.

Autor: Anna Okołowska , Piotr Laskowski

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Z naturalną energią - pompy ciepła

Do ogrzewania domów i podgrzewania wody użytkowej wykorzystują ciepło gruntu, wody lub powietrza, za...

Materiały na dom energooszczędny - Izolacja ścian

Dom energooszczędny to taki, do którego ogrzania potrzeba 70 kWh/(m²·rok). Uzyskanie tak...

Ogród nad głową

Dach można zmienić w piękny ogród, miejsce odpoczynku i rekreacji. Jak to zrobić?

Domy ekologiczne po szwajcarsku, czyli sprawdzony...

Dla Szwajcarów najważniejsze jest zadbanie o odpowiedni komfort życia w domu. Jakość powietrza,...

Domy przyszłości w Kanadzie. Same produkują prąd...

Czy rozwiązania ekologiczne muszą znacznie podnosić koszt domu? Okazuje się, że nie. W Kanadzie dzięki...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT