| muratordom.pl » Budowa » Tynki i sucha zabudowa » Tynki wapienne i gładzie wapienne. Zasady tynkowania i układania gładzi

Tynki wapienne i gładzie wapienne. Zasady tynkowania i układania gładzi

Do malowania najlepiej nadają się gładkie i białe ściany. Żeby uzyskać tak dobre podłoże pod farbę mury należy w pierwszej kolejności otynkować, a później wykończyć gładzią. Dowiedz się, jak wygląda układanie tynku wapiennego i gładzi wapiennej

Tynki wapienne

Tynki na bazie wapna są łatwe do nanoszenia. Można je aplikować ręcznie lub maszynowo. Po stwardnieniu tworzą gładką i wytrzymałą warstwę. Wapno sprawia, że ściany nie będą narażone na porastanie pleśniami. Tynki wapienne zapewniają przy tym zdrowy mikroklimat w domu, ponieważ mają zdolność pochłaniania nadmiaru wilgoci z powietrza i stopniowego oddawania go, gdy robi się coraz bardziej sucho. Nie utrzymują wilgoci, więc śmiało można nimi wykańczać ściany i sufity w kuchniach, łazienkach lub pralniach.

Gładzie wapienne

Gładzie wapienne mają bardzo drobne uziarnienie, więc pozwalają uzyskać niezwykle gładką powierzchnię. Po naniesieniu i wyrównaniu tworzą warstwę grubości około 2 mm. Łatwo się je nakłada. Gładź wapienna ma jasny kolor, dzięki czemu jest idealnym podłożem pod malowanie.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Przygotowanie podłoża

To niezwykle istotny etap prac, od którego w dużym stopniu zależy efekt końcowy. Najpierw należy więc ocenić stan powierzchni przygotowywanych do tynkowania. Powinno być nośne. Należy je oczyścić z resztek zapraw i starej farby. Wymaga również odkurzenia, a często również zagruntowania. Gruntuje się, jeżeli podłoże chłonie wodę, co łatwo sprawdzić zmaczając je i obserwując czy woda spływa, czy wsiąka. Jeśli podłoże jest w znikomym stopniu chłonne i jego gładkość może rodzic obawy, że nie wykazuje wystarczającej przyczepności, wówczas maluje się je najpierw gruntem szczepnym.

Nanoszenie tynku wapiennego

Wiele tynków wapiennych można nakładać ręcznie bądź przy użyciu agregatu. Metoda maszynowa zapewnia wykonawcom lepszą wydajność prac. Długi proces wiązania wapna pozwala na spokojne tynkowanie, bez pośpiechu i obawy, że zaprawa szybko stwardnieje. Naniesiona warstwa tynku, niezależnie czy metodą ręczną czy maszynową, powinna mieć grubość około 15-20 mm. Tam, gdzie w ścianie łączą się dwa rożne materiały należy w tynk wtopić odpowiednią siatkę zbrojącą. Świeży tynk ściąga się używając łaty typu H, kontrolując jednocześnie pion i kąty. Gdy tynk ma przekroczyć grubość 25 mm nanosi się go w dwóch warstwach, metodą „mokre na mokre”, gdy pierwsza warstwa zwiąże, ale jeszcze nie wyschnie. Ostateczne wygładzenie następuje po zwilżeniu tynku wodą. Używa się do tego celu pacy gąbkowej lub filcowej. Nie wygładza się tak ścian, na których mają być mocowane płytki ceramiczne.

Wykonywanie gładzi wapiennej

Gładź nakłada się nie wcześniej niż 24 godziny po zakończeniu tynkowania, a gdy jest chłodno - nawet po 3-5 dniach. Podłoża nie powinno się przedtem zwilżać. Masa, po rozrobieniu w wiaderku nakładana jest najpierw na sufit, a dopiero później na ściany. Naciąga się ją pacą ze stali nierdzewnej, dokładnie dociskając do podłoża. Można też użyć agregatu tynkarskiego. Warstwa powinna mieć jak najbardziej zbliżoną grubość w każdym miejscu. Gdy gładź stwardnieje nanosi się jeszcze jedną, cienką warstwę z masy o rzadszej konsystencji oraz starannie ją wyrównuje. Wyschnięte gładzie wapienne nie wymagają szlifowania ani wygładzania.

Autor: Baumit

Aby gładź Baumit KlimaGlätte miała idealnie kremową konsystencję, warto ja wsypać do wiaderka z odmierzoną porcją wody, wymieszać i odstawić na 2-3 godziny, a po tym czasie wymieszać raz jeszcze, tuż przed nanoszeniem. Rozrobiona masa jest gotowa do użytku przez 8 godzin

Wygładzanie ścian. Zasady układania gładzi gipsowej lub płyt gipsowo-kartonowych podczas remontu domu

Stare, sfatygowane, nierówne ściany można odnowić, układając na nich gładź gipsową. Jak...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wybieramy funkcjonalny sufit podwieszany

Sufit podwieszany to nie tylko fajny efekt dekoracyjny, to również wiele funkcjonalności. W zależności...

Kołki do płyt gk. Co mogą unieść ściany...

Z płyt gipsowo-kartonowych najczęściej wykonuje się lekkie ścianki działowe. Budzą one jednak wśród...

Płyty gipsowo-kartonowe. Tajniki spoinowania płyt...

Spoinowanie płyt gipsowo-kartonowych nie należy do czynności prostych. Pęknięcia na ścianie, a dokładnie na...

Tynki wapienne i cementowo-wapienne jako element...

W ostatnich latach rośnie nasza świadomość odnośnie stosowania zdrowych i naturalnych produktów. Ten...

Spoinowanie płyt gipsowo kartonowych: jak uniknąć...

Łączenie płyt gipsowo kartonowych nie jest trudne. Jednak zdarzają się elementy łączeń, które wymagają...