| muratordom.pl » Budowa » Tynki i sucha zabudowa » Pomysły na wykończenie sufitu: jakie kolory i ozdoby sufitu

Pomysły na wykończenie sufitu: jakie kolory i ozdoby sufitu

Sufit nie musi być biały. Sufit ozdobny, sufit podwieszany? Różne sposoby wykończenia tego co w domu nad głową.

Wykorzystując dekoracyjny potencjał sufitu, można kształtować charakter i nastrój wnętrza. Sufit ma też niebagatelny wpływ na jego proporcje – duże możliwości ich kształtowania stwarzają sufity podwieszane. Warto pamiętać, że sufit to też płaszczyzna, która może przyciągać kolorem, kształtem, detalami. Elementem, który zawsze kieruje wzrok na sufit, są oprawy oświetleniowe – żyrandole, lampy, halogeny.

Sufit nie musi być biały

We współczesnych wnętrzach sufit to zwykle neutralna rozbielona płaszczyzna – to właśnie biel stała się jego znakiem rozpoznawczym. Biel, a także inne jasne i lekkie barwy oddalają sufit i podwyższają wnętrze, co ma niebagatelne znaczenie w czasach, gdy pomieszczenia mają przeważnie 260 lub 270 cm wysokości. Jeśli nie mamy wypracowanej spójnej koncepcji sufitu – to najbezpieczniejszy sposób jego wykończenia. Można jednak zaaranżować sufit niebanalny, który będzie przyciągać wzrok ciekawym kolorem, formą czy dekoracją. Zwłaszcza jeśli pomieszczenie jest pozbawione wyrazu, warto pomyśleć o odmiennej od białej płaszczyzny koncepcji sufitu. Kolorowy sufit odgrywa znaczącą rolę w dekorowaniu wnętrza i budowania jego proporcji. Im wyżej znajduje się sufit, tym bardziej wskazane jest nadanie mu wyrazu przez podkreślenie kolorem lub fakturą. Pomalowany intensywnym kolorem sprawi, że pomieszczenie wyda się szersze. Jeśli pomalujemy go na inny kolor niż ściany, uwypuklimy granice między sufitem i ścianami – wszystkie kąty i krawędzie staną się bardziej widoczne, a sufit będzie zamykał wnętrze jak wieczko pudełka. Głębi i wyrazu doda sufitowi wyrazista faktura farby lub przecierka. Takie dekoracyjne wykończenie sufitu może maskować jego usterki, a jednocześnie tworzyć iluzję przestronności. Często wyróżniający sufit kolor, materiał lub dekoracja są przenoszone na ściany, należy jednak pamiętać, że w ten sposób obniżymy optycznie wnętrze.

Znaczenie ma także to, czy farba będzie błyszcząca, czy też matowa. Sufity pomalowane błyszczącą farbą zestawione z matowymi ścianami wydobywają ich głębię. Matowe i półmatowe najlepiej maskują niedoskonałości powierzchni. Błyszczące powodują załamywanie się światła i rozświetlają wnętrze – powinny być jednak kładzione na idealnie gładkie powierzchnie.

Autor: Szandomirski Andrzej

Pięknie nad głową

Autor: Szandomirski Andrzej

Pięknie nad głową

Ozdoby na sufit

Coraz chętniej sięgamy też po sztukateryjne detale z przeszłości: rozety, gzymsy, listwy czy kasetony. To detale uszlachetniające wystrój wnętrza. Kierują oko patrzącego na sufit. Ozdabiają i organizują gładką powierzchnię sufitu. Pozwalają nawiązać we wnętrzu do stylu historycznego. Dzisiaj wykonuje się je nie tylko z gipsu, ale także z twardego styropianu EPS 100 oraz z poliuretanu. Detale doskonale naśladują dawne gipsowe dekoracje. Nowoczesne sztukaterie można wykańczać przez malowanie, są też dostępne listwy pokryte okleiną imitującą drewno. Sztukaterie można też malować – pomalowanie gzymsów w kontrastowym kolorze, zwłaszcza gdy ściany i sufit są w takim samym, pozwoli zwrócić uwagę na sufit. Urodę dekoracyjnych listew można także uwypuklić światłem. Aby uzyskać taki efekt, należy przymocować dekoracyjną listwę do konstrukcji podwieszanego sufitu i zamontować za nią świetlówkę. Taki sufit wiele określa w wystroju wnętrza.

Pomysł na sufit? Elementy konstrukcyjne takie jak belki mogą być inspiracją estetyczną, która nada ton całemu wnętrzu. Jeśli montujemy takie belki na suficie, zamiast litych drewnianych można zastosować znacznie lżejsze belki z desek lub z materiałów imitujących drewno. Natomiast imitacja konstrukcji drewnianych wymaga estetycznego uzasadnienia – może nim być wysokość wnętrza lub na przykład dworkowy lub rustykalny styl domu. Inaczej wygląda sztucznie, zwłaszcza w niskim pomieszczeniu należy się wystrzegać takich rozwiązań. Pomieszczenie z belkami na suficie, optycznie nadmiernie obniżone zakłóca poczucie bezpieczeństwa. Może sprawiać wrażenie, że sufit zaraz spadnie nam na głowę. Sposób ułożenia belek wpływa na optyczny odbiór wnętrza – gdy są ułożone poprzecznie w stosunku do wejścia, wnętrze wydaje się szersze, a ułożone wzdłuż wyciągają je.

Autor: Daniel Rumiancew

Jaki sufit - wysoki

Jeśli planujemy wysokość sufitu we wnętrzu, konieczne jest zachowanie odpowiednich proporcji między wysokością a szerokością i długością wnętrza – wysokość większa niż standardowe 270 cm będzie atutem tylko w pomieszczeniach obszernych, które mają dużą powierzchnię podłogi, inaczej uzyskamy wrażenie studni lub wysokiej wieży. W modnych wnętrzach dwukondygnacyjnych sufit mieści się przeważnie na wysokości powyżej 5 m i powstaje poprzez otwarcie wnętrza w gorę. Otwierając przestrzeń do góry zamiast drugiej kondygnacji uzyskujemy jedno duże wnętrze. Przez rezygnację ze stropu i odkrycie skośnej połaci dachu można też podwyższyć pomieszczenia w domu parterowym.

Wysoki sufit podnosi rangę wnętrza, dlatego wysokie wnętrza w domu to najczęściej reprezentacyjna przestrzeń strefy dziennej: salon lub hol – efekt jest mocniejszy, jeśli są ze sobą połączone. W pokoju do pracy, sypialniach i łazienkach lepiej jednak nie ryzykować takich rozwiązań – nie dadzą one intymności i ciszy. Decydując się na wysokie wnętrza, trzeba także pamiętać o kosztach – zapłacimy więcej nie tylko za duże i wysokie okna, ale także większe będą koszty ogrzewania. Trzeba też dobrze przemyśleć sposób oświetlania i liczyć się z tym, ze mogą pojawić się problemy z akustyką.

Sufit w parze z podłogą

Sufit i podłoga to dwie płaszczyzny zamykające wnętrze od góry i od dołu. Najczęściej sufit jest delikatnym uzupełnieniem dominującej podłogi. Jeśli jednak sufit ma wyrazistą formę, warto go uzupełnić podłogą bardziej neutralną, na przykład do sufitu o chropowatym wykończeniu warto dobrać gładką jednobarwną podłogę. Bardzo efektowne są wnętrza, gdzie podłoga nawiązuje do tego, co dzieje się na suficie. – może je wiązać barwa, wzór lub użyty do dekoracji detal. Dobrze jest, gdy sufit współgra z podziałami kolorystycznymi i materiałowymi na podłodze. Relacje miedzy nimi można podkreślić na przykład poprzez powtórzenie tego samego motywu na każdej z tych płaszczyzn. Rozwiązaniem, które pozwoli uzyskać taki efekt, jest wykonanie sufitu podwieszanego i wymodelowanie w płycie g-k przestrzennej formy odpowiadającej wzorowi na posadzce.

Należy zwrócić uwagę na to, by wykorzystane do wykończenia obu płaszczyzn materiały dobrze się uzupełniały. Podwieszany sufit z płyt gipsowo-kartonowych dobrze współgra z posadzką z gresu polerowanego lub drewnianego parkietu ułożonego w nowoczesny wzór pokładowy. Zgrzytem estetycznym będzie na przykład podłoga marmurowa ułożona w czarno-białą szachownicę i sosnowa boazeria na suficie.

Autor: Szandomirski Andrzej

Pięknie nad głową

Autor: Mariusz Bykowski

Pięknie nad głową

Sufit na wieszakach

Aby poprawić proporcje wnętrza, sufit można obniżać oraz optycznie podwyższać. Jeśli chcemy obniżyć pomieszczenie lub poprawić jego akustykę, pomocny będzie sufit podwieszany, ale trzeba pamiętać, że sufit na wieszakach obniża pomieszczenie co najmniej o 11 cm. Montując oświetlenie w suficie podwieszanym, można też sprawić, że niskie wnętrze zostanie optycznie podwyższone. Kształt sufitu podwieszanego powinien odnosić się do kształtu wnętrza, zarysu ścian, układu elementów wyposażenia, podłogi, a także do oświetlenia. Najczęściej wykonuje się go z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych mocowanych na ruszcie z profili stalowych, w rozwiązaniu tym konstrukcja jest niewidoczna. Montaż takiego sufitu jest szybki i prosty, można go samodzielnie wykonać, a w razie konieczności nie ma problemów z jego demontażem.

W kreowaniu przestrzeni doskonale sprawdza się światło ukryte w suficie podwieszanym. Najczęściej montuje się w nim oprawy halogenowe, które zastosowane w niewielkiej liczbie są delikatnym, neutralnym stylowo akcentem w płaszczyźnie sufitu, zaś liczne mogą stworzyć wyrazistą kompozycję rozbijającą statyczną płaszczyznę sufitu. Na efekt duży wpływ ma kolor podwieszanego sufitu. Pomalowana na biało płyta gipsowo-kartonowa w połączeniu ze źródłem światła dodaje wnętrzu lekkości. Ta sama płyta pomalowana na soczysty, intensywny kolor będzie podkreślała kształt obudowy oświetlenia. W zależności od wysokości opraw świetlnych, a także średnicy przewodów, które zamierzamy ukryć, możemy modyfikować obniżenie sufitu czy budować układy wielopłaszczyznowe na różnych poziomach.

Można też utworzyć rampę świetlną, czyli konstrukcję w postaci ramy okalającej sufit lub umieszczonej pośrodku niego i za nią zamontować źródło światła, najlepiej w postaci świetlówki liniowej. Wydobywające się zza takiej rampy światło daje rozproszone, ciepłe refleksy na suficie. Innym rozwiązaniem jest zbudowanie sufitu podwieszanego, który zapełni centralną płaszczyznę sufitu, z zachowaniem w miejscach styku sufitu ze ścianą niewielkiej wolnej przestrzeni. Ukryte za podwieszanym sufitem światło sączy się delikatnym strumieniem, tworząc lekką poświatę na ścianach i suficie. Nie jest ostre i nachalne. To światło odbite, przefiltrowane, towarzyszy nam, ale nie razi w oczy. Wnętrze wydaje się wtedy wyższe i bardziej reprezentacyjne.

Czym wykończyć skosy poddasza użytkowego? Zobacz praktyczny poradnik

Domy z poddaszem użytkowym to najczęściej wybierane przez inwestorów rozwiązanie. Zyskuje się...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wykończenie ścian zewnętrznych na ociepleniu. Jak...

Wykończenie ścian zewnętrznych jest ostatnim z etapów ocieplenia domu. Na warstwie termoizolacyjnej...

Ścianki działowe: co mogą unieść ściany...

Płyty gipsowo-kartonowe idealnie nadają się do budowy ścian parawanowych, sufitów podwieszanych czy...

Ściana działowa z płyt g-k. Jak powstają ściany o...

Lekkie ściany szkieletowe powstają ze staklowych profili i płyt gipsowo-kartonowych. Ściany działowe nie...

Tynki wewnętrzne. Jaką zaprawę tynkarską wybrać?

Nie ma złych tynków wewnętrznych, są jedynie źle dobrane. Odpowiedni dobór zaprawy tynkarskiej...

Płyty gipsowo-kartonowe. Tajniki spoinowania płyt...

Spoinowanie płyt gipsowo-kartonowych nie należy do czynności prostych. Pęknięcia na ścianie, a dokładnie na...

Spoinowanie płyt gipsowo kartonowych: jak uniknąć...

Łączenie płyt gipsowo kartonowych nie jest trudne. Jednak zdarzają się elementy łączeń, które wymagają...