| muratordom.pl » Budowa » Tynki i sucha zabudowa » Jakie podłoże pod podłogą: płyta g-k, drewno a może korek? Poradnik

Jakie podłoże pod podłogą: płyta g-k, drewno a może korek? Poradnik

Można je stosować pod wszystkie rodzaje posadzek, niezależnie od tego, czy układamy nową podłogę, czy wymieniamy starą. Mogą pełnić funkcję nie tylko podkładu, ale także izolacji akustycznej, termicznej lub zabezpieczać przed rozprzestrzenianiem się ognia. Płyty gipsowo-kartonowe lub drewno mogą się idealnie nadawać do ułożenia pod podłogą.

Zanim podejmiemy decyzję o zastosowaniu podkładu, warto rozważyć, czy zamiast tradycyjnego – tak zwanej wylewki – nie lepiej wybrać suchy ze specjalnych przeznaczonych do tego celu płyt - np. płyt gipsowo-kartonowych wzmocnionych włóknem szklanym, gipsowo-włóknowych, cementowych - albo z desek.

Suchy podkład - co to takiego?

Suchy podkład będzie atrakcyjniejszą propozycją dla tych, którym zależy na skróceniu czasu robót. Stosując taki podkład, nie trzeba czekać na jego wyschnięcie, jedynie na stwardnienie kleju. Dzięki temu następne prace można wykonywać już po 24 godzinach bez konieczności robienia przerwy technologicznej.
Suche podkłady są lekkie – decydując się na nie, nie trzeba sprawdzać nośności stropu. Doskonale nadają się do układania na drewnianych stropach belkowych.
Jeśli zdecydujemy się na użycie tradycyjnego podkładu wykonywanego na mokro, należy sprawdzić nośność stropu – ciężar takiego podłoża jest dość znaczny, dlatego bez obliczeń konstrukcyjnych nie można położyć zbyt grubej warstwy.

Autor: Fermacell

Płyty gipsowo-włóknowe, gipsowo-kartonowe wzmocnione włóknem szklanym albo cementowe mogą być układane na folii na stropie...

Autor: Fermacell

...lub na warstwie specjalnej podsypki wyrównującej.

Uwaga! Na stropach drewnianych nie powinno się w ogóle stosować wylewek, gdyż zawarta w nich woda może wnikać w drewno i osłabiać jego właściwości, a nawet je zniszczyć.

Jakie płyty wybrać

Jest kilka rodzajów płyt, które można wykorzystać na podkłady pod podłogę. Ich grubość to zazwyczaj 10 lub 12,5 mm. Wymiary najczęściej stosowanych to 0,5 x 1,5 m, 0,5 x 1 m, 1 x 1,5 m. W celu zapewnienia stabilności układa się je w dwóch warstwach, klejąc i skręcając ze sobą pojedyncze płyty albo stosując elementy gotowe zespolone w fabryce, zaopatrzone w warstwę izolacyjną z wełny mineralnej lub ze styropianu.

 • Jeśli chcemy wyciszyć strop, powinniśmy wybrać płyty z warstwą wełny mineralnej lub płyty pilśniowej. Grubość warstwy izolacyjnej wynosi 1 cm.
 • Jeżeli zależy nam na dociepleniu stropu, najlepiej wybrać płytę z 2- lub 3-centymetrową warstwą styropianu albo z 6-centymetrową warstwą polistyrenu ekstrudowanego.
 • Gdy chcemy podnieść odporność ogniową, należy zastosować płytę z wełną lub płytą pilśniową.
 • Jeśli płyty mają przede wszystkim stanowić podkład pod posadzkę i nie muszą spełniać dodatkowych funkcji, można zastosować pojedyncze (i układać je dwuwarstwowo) lub zespolone bez warstwy izolacyjnej.
Zalety suchych podkładów Wady suchych podkładów
 • Mają stosunkowo mały ciężar.
 • Można je wykonywać w każdych warunkach i na każdym stropie.
 • Bezpośrednio po ułożeniu podkładu można układać wierzchnią warstwę podłogi.
 • Gdy je się stosuje, do pomieszczenia nie zostaje wprowadzona wilgoć.
 • Można jednocześnie zastosować różne rodzaje izolacji, na przykład akustyczną i termiczną.
 • Mają małą grubość – najcieńsze 12,5 mm, podczas gdy najcieńsza szlichta ma 40 mm grubości.
 • Wymagają dużej dokładności w czasie układania.
 • Pod cienkie warstwy posadzki, na przykład pod linoleum, trzeba koniecznie szpachlować połączenia płyt i wszystkie nierówności.
 • Wysoka cena.

Przeczytaj dodatkowo:
Sekrety układania tynków wapiennych. Film...

Choć układanie tynków wapiennych nie różni się znacząco od aplikacji innego rodzaju zapraw...

Płyty nad głowami – test wiedzy o sufitach...

Sufity podwieszane nie wychodzą z mody. Jeszcze kilka lat temu budowano je głównie po to, aby obniżać...

Pleśń w domu. Jak jej uniknąć stosując tynki i...

Głównym powodem pojawiania się pleśni w domu jest wilgoć panująca w pomieszczeniach. Pleśnie są bardzo...

Przewodnik po tynkach wewnętrznych - rodzaje...

Nie ma złych tynków, są jedynie źle dobrane. Ważne są rodzaj materiału, z którego zbudowano...

Regał z płyt gipsowo-kartonowych? Do czego można...

Płyty g-k kojarzą się głównie z wykończeniem poddasza, wykonaniem ścianek działowych lub...

Wykończenie ścian zewnętrznych na ociepleniu. Jak...

Wykończenie ścian zewnętrznych jest ostatnim z etapów ocieplenia domu. Na warstwie termoizolacyjnej...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.