| muratordom.pl » Budowa » Tynki i sucha zabudowa » Jak zapewnić zdrowy mikroklimat we wnętrzach. Tynki wapienne i gładzie wapienne

Jak zapewnić zdrowy mikroklimat we wnętrzach. Tynki wapienne i gładzie wapienne

Utrzymanie odpowiedniej wilgotności i cyrkulacji powietrza wpływa na mikroklimat pomieszczeń. Zapewniają to między innymi  tynki i gładzie o naturalnych zdolnościach do dyfuzji pary wodnej. Takimi rozwiązaniami są tynk wapienny oraz gładź wapienna. Powłoka wykonana tymi produktami ma dużą paroprzepuszczalność, dzięki czemu ściany „oddychają” i tym samym regulują wilgotność powietrza.

Autor: © Hamsterman | Dreamstime.com

Przy wykańczaniu wnętrz należy wybierać rozwiązania, które regulują poziom wilgoci we wnętrzu i tym samym wpływają na klimat w pomieszczeniach

90% życia spędzasz w zamkniętych pomieszczeniach. W związku z tym, twoje zdrowie i samopoczucie oraz jakość życia, w dużym stopniu zależą od znajdującego się w nich powietrza. Nie bez znaczenia jest temperatura i wilgotność, jak również ciepło ścian, które kształtują klimat w budynkach. Każdy chce zatem, aby we wnętrzach, w których przebywa, panował przyjemny mikroklimat. Warto jednak pamiętać, że instalacja wentylacyjna, która odpowiada za odprowadzenie wilgoci z wnętrz i zapewnienie dopływu świeżego powietrza z zewnątrz, nie zawsze sprosta temu zadaniu. Duże znaczenie ma także konstrukcja przegrody, czy warstwa izolacyjna oraz zastosowane materiały budowlane.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Szczelnie, nie znaczy zdrowo

Ostatnie lata pokazują, jak bardzo zmieniły się stosowane na placach budowy technologie. Inwestorzy i wykonawcy decydują się na montaż szczelnych okien i drzwi oraz materiałów zapewniających ciepłochronność. Warto jednak pamiętać, że szczelne konstrukcje budowlane zatrzymują w budynkach nie tylko ciepło, lecz także szkodliwe substancje. Wymiana powietrza w nowo budowanych obiektach jest dziś 10-krotnie mniejsza niż w budynkach z poprzedniej epoki. Nowoczesne powłoki budynków stawiają zatem dużo wyższe wymagania przy doborze materiałów budowlanych używanych do wykończenia wnętrz. Warto zatem wybierać te, które nie zawierają szkodliwych substancji, produkowane są na bazie naturalnych komponentów i pomagają regulować klimat wnętrz. Jest to tym bardziej istotne, gdyż występujące w powietrzu lotne związki organiczne, aromaty, grzyby, pleśnie oraz bakterie, najczęściej prowadzą do trwałych zaburzeń samopoczucia poprzez podrażnienia śluzówek, bóle głowy, trudności z koncentracją i spadek wydolności.

Wilgotnośc powietrza pod kontrolą

Równie ważna jest kontrola wilgotności powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Nadmierna jej wysokość utrudnia oddychanie, a od 80% względnej wilgotności powietrza, rośnie zagrożenie porażeniem grzybami. Co więcej, duża wilgotność powietrza sprzyja gromadzeniu się kurzu, który może wywoływać astmę. Z kolei zbyt suche powietrze, nie tylko zwiększa obciążenie pyłem, lecz także wysusza śluzówki i zwiększa ryzyko infekcji, np. zakażenia wirusami grypy w zimie. Idealna wartość względnej wilgotności powietrza powinna utrzymywać się na poziomie od 40 do 60%. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że czteroosobowa rodzina oddaje do powietrza w pomieszczeniach do 20 litrów wody dziennie. Jest to efekt gotowania, mycia, suszenia prania, czy parowania wody z roślin. Także w trakcie prac budowlanych i renowacyjnych w pomieszczeniach może występować wilgoć resztkowa, która musi zostać usunięta przez wietrzenie, a może być także częściowo wchłaniana przez ściany, podłogi i elementy wyposażenia i później znowu uwalniana.

W trosce o świeże powietrze

Powietrze, choć nie jest widoczne, towarzyszy nam przez całe życie. Warto zatem sprawdzić, czy jego jakość nie powoduje złego sampoczucia, a w efekcie kłopotów ze zdrowiem. Na klimat w pomieszczeniach, w których przebywasz, wpływają przede wszystkim parametry:

  • fizyczne - silne wahania wilgotności i temperatury powietrza, jak również niedostateczną ilość jonów powietrza oraz zwiększoną zawartość drobnych cząsteczek i pyłów. To one mogą powodować uszkodzenia dróg oddechowych, pogorszenie pracy płuc oraz schorzenia serca i układu krążenia;
  • biologiczne - wszelkiego rodzaju grzyby i pleśnie, bakterie, wirusy, pasożyty oraz alergeny i glony to czynniki biologiczne. Następstwem ich występowania mogą być alergie, podrażnienia czy infekcje. Alergeny najczęściej znajdują się w kurzu, zarodnikach grzybów pleśniowych, ludzkim naskórku czy sierści zwierząt. Mogą one być przyczyną podrażnienia błony śluzowej i spojówki, a także kataru oraz astmy alergicznej;
  • chemiczne - to przede wszystkim nieprzyjemne zapachy (aromaty), rozpuszczalniki, formaldehydy, które mogą pochodzić z mebli, lakierów do podłóg, jak również rur odpływowych i kanalizacyjnych. Mogą one negatywnie wpływać na koncentrację, czy wręcz wywoływać stres. Równie szkodliwe są lotne związki organiczne (VOC), które mogą być rezultatem naturalnych procesów degradacji. Skutkami ich występowania są podrażnienia dróg oddechowych, zaburzenia układu nerwowego, uciążliwość zapachowa i zakłócenia samopoczucia.

Tynki i gładzie w służbie zdrowia

Już na etapie projektowania własnego domu, warto zwrócić uwagę na optymalną budowę ścian oraz wybór nowoczesnych rozwiązań. Dobrze dobrane produkty nie tylko prawidłowo zaizolują przegrody i zagwarantują brak strat ciepła w zimie, ale dadzą także efekt chłodzenia latem. Co więcej, zauważalnie poprawiają klimat we wnętrzach. Tynki maszynowe, zarówno gipsowe jak i cementowo-wapienne, posiadają właściwości regulowania klimatu we wnętrzach.

Przeczytaj dodatkowo:
Sekrety układania tynków wapiennych. Film...

Choć układanie tynków wapiennych nie różni się znacząco od aplikacji innego rodzaju zapraw...

Jak wykończyć ściany? Gładzie i tynki gipsowe

Gips to siarczan wapnia – zdrowy, naturalny surowiec wykorzystywany jako składnik suchych mieszanek, z...

Spoinowanie płyt gipsowo kartonowych: jak uniknąć...

Łączenie płyt gipsowo kartonowych nie jest trudne. Jednak zdarzają się elementy łączeń, które wymagają...

Tynki maszynowe gipsowe i cementowo-wapienne....

Najważniejsze informacje na temat różnic pomiędzy tynkami maszynowymi i tradycyjnymi. Jak wykonuje się...

Rodzaje tynków wewnętrznych. Tynki gipsowe, tynki...

Zanim zabierzesz się za tynkowanie wnętrz poznaj dostępne rodzaje tynków wewnętrznych. Dziś stosuje...