Wiertarko-wkrętarka do domu - jaki model wiertarko-wkrętarki wybrać?

2007-05-18 2:00

Wiertarko-wkrętarka to niewielkich rozmiarów urządzenie, znakomicie nadające się do wkręcania i wykręcania śrub. Jednak  funkcjonalność wiertarko-wkrętarek nie ogranicza się do wkręcania i wykręcania - w wielu pracach mogą zastąpić wiertarkę sieciową. Jakie parametry charakteryzują wiertarko-wkrętarki?

Wiertarko-wkrętarki
Autor: BOSCH Wiertarko-wkrętarka jest niezastąpionym narzędziem w drobnych pracach domowych

Wiertarko-wkrętarki to niewielkich rozmiarów urządzenia, przeważnie akumulatorowe. Znakomicie nadają się do wkręcania i wykręcania śrub. Można też nimi wiercić, najczęściej w niezbyt twardych materiałach – drewnie, tworzywach drewnopochodnych, metalu i tworzywach sztucznych.

Najważniejsze parametry wiertarko-wkrętarki

  • Napięcie akumulatora (woltaż) – sprzedawane są wiertarko-wkrętarki o woltażu od 9,6 do 24 V.
  • Pojemność akumulatora – od niej zależy, jak długo będzie można używać wiertarko-wkrętarki, zanim nie rozładuje się akumulator. Wartość ta podawana jest w amperogodzinach (Ah). Wiertarko-wkrętarki mają pojemność akumulatorów od 1,3 do 2 Ah. Przy pojemności 1,3 Ah jedno ładowanie akumulatora starcza na wkręcenie około 200 wkrętów.
  • Rodzaj ładowarki – im szybsza, tym lepsza. Większość z nich ładuje akumulator przez mniej więcej godzinę. Produkowane są też i takie, które muszą mieć na to 18 godzin albo tylko 12 minut.
  • Maksymalna średnica wiercenia – informuje, jak duże otwory da się wywiercić. Wiertarko-wkrętarkami można wywiercić w drewnie otwory o średnicy od blisko 20 do 30 mm, a w metalu – od prawie 10 do 16.

Opcje wyposażenia wiertarko-wkrętarki

Oprócz tradycyjnych wiertarko-wkrętarek w sklepach można znaleźć i takie, które wzbogacone są o funkcję udaru mechanicznego. Da się nimi wówczas wiercić w twardych materiałach (cegła, beton lekki). Niektóre firmy oferują wiertarko-wkrętarki, których akumulator pasuje też do kilku innych narzędzi. Można więc kupić wiertarko-wkrętarkę z akumulatorem i dokupić na przykład latarkę i sprężarkę, ale już bez akumulatorów. W sprzedaży są też wkrętarki, czyli podobne elektronarzędzia, tylko nieprzystosowane do wiercenia. W sklepach można też znaleźć wiertarko-wkrętarki z dwoma szybko wymiennymi uchwytami. Jeden dostosowany jest do wiercenia, a drugi do wkręcania. Bardzo ułatwiają one pracę wówczas, gdy na przemian wierci się otwory i wkręca w nie wkręty. Niektóre z wiertarko-wkrętarek mają wskaźnik pojemności akumulatora. Pozwala on w każdej chwili skontrolować, na jak długo starczy energii. Mogą też mieć wbudowaną poziomnicę pozwalającą ustawić wiertło lub wkręt idealnie pod kątem 90 stopni do powierzchni materiału oraz hamulec automatyczny szybko zwalniający obroty silnika po przerwaniu pracy.

Osprzęt do wiertarko-wkrętarek

Do wiertarko-wkrętarek potrzebne są przede wszystkim bity – końcówki do wkręcania wkrętów i śrub. Najlepiej kupić cały zestaw. Oprócz tego przyda się także standardowy zestaw wierteł. W przypadku wiertarko-wkrętarek akumulatorowych nieodzowna będzie ładowarka. Często jest ona sprzedawana razem z nimi, w zestawie. Firmy przeważnie sprzedają wiertarko-wkrętarki z walizką, dodatkową rękojeścią i jednym lub dwoma bitami.

Wypożyczanie elektronarzędzi
Warto wiedzieć

Wiertarko-wkrętarka - zasady prawidłowego używania

  • Trzeba starannie dobrać wstępną prędkość wkręcania do twardości materiału. Im twardszy materiał, tym większa prędkość. W przeciwnym razie można uszkodzić wkręt lub bit – zależy, co ma mniejszą wytrzymałość.
  • Zanim podłączy się akumulator do ładowarki, trzeba go niemal do końca wyładować. Nie można ładować akumulatora na zapas, gdy jeszcze może pracować. Ważne jest aby pamiętać, że akumulator osiąga nominalną pojemność dopiero po trzech-pięciu ładowaniach.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.